Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc w wyborze kotła kondensacyjnego 1F - dom 200m2


JacekG81

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Proszę o pomoc w wyborze kotła gazowego kondensacyjnego 1F.

Zapotrzebowanie na ciepło: https://cieplo.app/wynik/puuh

Na grzejnikach żeliwnych zamontowane termostaty, na drabinkach w łazienkach brak regulacji, na grzejnikach płytowych C22 zwykłe zawory kulowe, docelowo wszędzie będą zamontowane zawory z głowicami termostatycznymi. W obiegu 650l wody. Rury grube.

Zbiornik CWU będzie stojący około 150l.

Dostałem do wyboru dwa kotły:

1. De Dietrich MCR3 evo 24T

2. Termet EcoCondens Gold Plus 25

Termet z tego co pisze w specyfikacji ma moc minimalną od 3kW, De Dietrich 6.1kW. Czy ten De Dietrich będzie się wobec tego częściej wyłączać? Co byście wybrali?

Temperaturę jaką chciałbym utrzymywać w domu to 22.5C do 23C.

Obecnie na sezon spalam 4.5 tony węgla orzech z kopalni Marcel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ilości wody to tyle mi powiedział poprzedni instalator jak napełniał. Policzyłem na szybko i wychodzi mi że w samych grzejnikach + kocioł + CWU jest ~270l , czyli faktycznie będzie chyba max. 350l

Ten Termet będzie lepszy z powodu lepszego zakresu modulacji? Czy jeszcze czymś przebija tego De Dietricha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

Wybór padł na De Dietricha. Jedyne do czego mogę się przyczepić to chyba za duża moc minimalna, bo kocioł w okresie jesiennym trochę taktował. Natomiast na grzejnikach żeliwnych nie było to aż tak odczuwalne. Gorzej z komfortem cieplnym jest tam gdzie mam grzejniki stalowe.

Co do zużycia. Na wszystkich grzejnikach mam głowice termostatyczne. W pokojach temp. 22.5 - 23. Temperaturę wody zasilającej ustawiam na kotle ręcznie. Kocioł z tego co widzę przebija temp. o 5 stopni, ustawiam 38, a dogrzewa do 43 stopni.

Październik - 104m3

Listopad - 180m3

Grudzień  - 288m3

Styczeń - 260m3

Luty - 254m3

Marzec  - 229m3

Podane zużycie to łącznie z grzaniem CWU 140l. 5 osób,  prysznice.

Im zimniej na zewnątrz tym cieplejsze grzejniki i b. dobry komfort cieplny.

Przy mrozie -15, na kotle zadane 41 stopni. Przy 0, na kotle 38. Przy +10, zadane 34.

Ogólnie jestem zadowolony, ale fajnie byłoby wsadzić kocioł o mniejszej mocy minimalnej i porównać. Ale na taki luksus mnie niestać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł + cwu + pompka do kondensatu + wkład do komina (niestety stalowy) + montaż i przeróbki,  16.5k wrzesień 2022

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w miarę po pieniądzach. U mnie kosztorys na Viessmann 19kw z CWU 140L i wyrzutem bocznym z montażem 15.500tys, ale raczej w Termeta pójdę za 8tys, Viessmann 10.5 tys, także się waham jeszcze, Die Dietricha nie chcę, właśnie dlatego że od 6.5kw startuje. Ile ten Dietrich z zasobnikiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.