Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rekuperator Siwicki lub inne DIY


PioBin

Rekomendowane odpowiedzi

W zasobach internetu jest pozycja samego wymiennika przeciwpradowego Siwicki.

Ktos sie spotkal z tym konkretnym lub innym tanszym do wykonania rekuperacji „samodzielnie”.

Jakie ma wady…?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz sam robić? Najpierw określ jakie potrzebujesz przepływy, wtedy poszukaj do tego wentylatorów (jak ma być tanio to AC- tylko wtedy albo trafo z odczepami, albo na aliexpress mały falownik (w granicach 200zł)
Największy problem, to jest kupić odpowiednie wentylatory (ciche i wydajne)


Jak będziesz miał wentylatory, to dorobisz obudowę.

PS Wymiennik przeciwprądowy też do tanich nie należy, więc koniec końców taki o3ozon może wyjść taniej, nawet po przeróbce sterowania i zasilania.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pobierznie liczone przeplyw dla kubatury budynku to ~350m3/h , liczone na ilosc osob ~100m3/h. Czyli chyba taki „standard”.

Wentylatory kanalowe EC w rozmiarze 200. Jakie konkretnie jeszcze nie wiem. Bede szukal w katalogach. Malo danych jak ktos moze polecic konkretna firme bede wdzieczny!

Strata sprezu na wymienniku jest duza. Straty na rurach nie beda wielkie nie sa dlugie odcinki i malo wygibasow. PEFlex 90 sa male moim zdaniem. Znalazlem w rozmierze 110. Straty na filtrach, skrzynkach - tego jeszcze nie wiem.

Skrzynki rozdzielcze bylyby dwie, jedna na nawiewie druga na wywiewie z przepustnicami do/z kazdego pomieszczenia.

Filtry w skrzynkach przed wentylatorami. Pewnie gotowce.

Calosc zmontowana na poddaszu nieuzytkowym. Wydziele tam niewielkie pomieszczenie dla tych zabawek. Na strychu jest odprowadzenie skroplin (kanalizacja).

Kanaly rozprowadzone strychem w warstwie ocieplenia i zejscie w dol do pomieszczen (budynek parterowy).

Powietrze wyrzucane ponad dach, powietrze pobierane… tutaj opcja ze strychu (wentylowany bardzo dobrze przez podbitke) lub bezposrednio z zewnatrz pod podbitka.

Sterowanie, czujniki po mojej stronie bez problemu.

Zastanawiam sie nad funkcja odmrazania czy przez bypass czy zmiana stosunku przeplywu naw/wyw. czy podgrzewac wstepnie - to do rozważenia.

Jak o czyms zapomnialem to pisac…

Moge zalaczyc szkic pomieszczen do pomocy przy „projekcie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena ogolnie dostepna samego wymiennika nominalnie 300 m3/h to 2500 PLN lub nominalnie 600m3/h to 5000PLN. Czy mozna kupic taniej? Skontaktuje sie bezposrednio i napisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Ciekaw jestem w jaki sposób taki wymiennik się myje ?

To faktycznie ciekawe - nie wiem, zapytam.

Jak sie myje inne?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rur fi 75 też możesz śmiało używać. Absolutnie nie przejmuj się szumami w rurach, one nie szumią nawet przy 9m/s. Jak obniżysz mocno przepływ w rurach "transportowych" to będzie się w nich brud zbierał, a tak zostanie wyrzucony.  Powietrze zabieraj bezpośrednio z zewnątrz, branie ze strychu raczej się nie sprawdzi. Ja mam 75 pod izolacją 30cm wełny i strata temperaturowa przy minus 20 nie przekracza 1,5*C.

Skrzynki mam dwie nawiew/wywiew.

Namówiłbym Cię do pociągnięcia rur (wtedy dać 90) na kanałowa klimę, bo ja żałuję, że tego nie zrobiłem i przygotowałem instalację pod klimakonwektory.

Robiłem sam, więc jakieś szczegóły potrzebne to pisz.

12 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Przy tej cenie, to zakup całkowicie nieopłacalny.
Dołożysz 3300 zł i masz kompletny rekuperator.

ps.
Ciekaw jestem w jaki sposób taki wymiennik się myje ?.

Papierowych się chyba mnie myje. Są polimerowe i z tymi problemu nie ma.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2022 o 10:11, o6483256 napisał:

Namówiłbym Cię do pociągnięcia rur (wtedy dać 90) na kanałowa klimę, bo ja żałuję, że tego nie zrobiłem i przygotowałem instalację pod klimakonwektory

Hej, możesz coś więcej napisać na ten temat ? 

Sam zastanawiam się jak ogarnąć temat chłodzenia pomieszczeń w najcieplejsze dni. Planuję dom parterowy, strych nie użytkowy i było by dużo miejsca na instalację.

Myślałem nad dorobieniem skrzyni na kilamtyzator taki który stosujemy w pomieszczeniach, wsadzić go tam a ta skrzynia połączona z rozdzielaczem nawiewnym.

Takie druciarstwo ale nie wiem jak to ogarnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili mam klimatyzator przenośny (przerobiony na kanałowy) schowany w pomieszczeniu gospodarczym, o mocy 4kW który pcha powietrze przez kanały wentylacji mechanicznej. Działa, ale jest za słaby na upały które trwają powyżej tygodnia. Chłodzę lub ogrzewam nim dom (w okresie przejściowym) ok 165m2.

Z racji braku oddzielnych kanałów wentylacyjnych (wystarczyłyby peflexy 90, a nawet 75) dorobiłem osobną instalację pod klimakonwektory które będą pracowały z PC.

Dlatego namówiłbym Cię na pociągnięcie dodatkowych rur rozprowadzających powietrze. Będzie to tańsze od klimakonwektorów. Przy "budzie termos" + rolety zewnętrzne, sprawdzi sie na 100%

Taki system do chodzenia/grzania będę stosował w drugim budynku który ma ok 60m2 powierzchni do grzania/chłodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Cześć,

W końcu znalazłem temat dla mnie.

Też mnie interesuje ten wymiennik ciepła od Siwickiego. Właśnie miałem do nich pisać o szczegóły techniczne.

Macie jakieś info od nich?

Też zamierzam zbudować wentylację mechaniczną na strychu. Zamierzam podciągnąć tam media (kanaliza, pex od pieca, woda do nawilżacza).

Kupiłem wentylator kanałowy Harmann EC 200. Na razie na próbę, zobaczę jak to chodzi (wygląda solidnie). Wiem że jest przewymiarowany ale zapas mocy może się przydać, na filtry i inne gadżety.Można go regulować więc może chodzić nawet na 10% mocy.

Wiem że reku można kupić gotowe ale to co oferują różne firmy, za takie ceny to powinno być ze złota. Mogę wydać podobne pieniądze ale będzie zrobione z lepszych materiałów.

Mam w głowie plan jak to porozmieszczać graty jednak brakuje mi praktyki.

@PioBin eksperymentujesz czy masz już to jakoś poukładane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem to zrobic w tym sezonie kecz czasowo nie zepne wszystkiego. Plan mam, kompletuje zabawki. Wymiennik mam, sterownik potrzebuje rozszerzyc o moduly analogowe, wentylatory mam te same EC200, filtry mam. Brakuje mi rur i skrzynek rizdzielczych na i przede wszystkim czasu…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jak ten wymiennik? Godny uwagi?

Czasu brakuje na takie zabawy. Pewnie dużo robisz na budowie😄. Mam podobnie.

Jakie filtry kupiłeś? Bo ja myślałem o Izzy 200 Sf na wejście i jakiś tańszy na wyjściu tak żeby zabezpieczyć wymiennik przed syfem.

Sterownik będę miał rozbudowany od zaprzyjaźnionej firmy ecoVent MIDI.

Planuję zacząć prace nad projektem w tym miesiącu ale zobaczymy jak to wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W dniu 31.01.2023 o 23:20, Grzessiek napisał(a):

I jak ten wymiennik? Godny uwagi?

Odpalone wlasnie calosc swiezo co po regulacjach , ktore i tak beda jeszcze trwaly. Pracuje od kilku dni.

Wymiennik jest spoko! Bardzo spoko jak dla mnie. Jedyna “wada” to duze opory i przylacza fi150. Szkoda ze nie maja 200.

Silniki pracuja na 50% i lekko je slychac, nie tyle szum powietrza co drgania/szum silnikow, mimo ze sa oba po stronie za wymiennikiem.

Ustawione wstepnie na wymiane ~160-180m3/h. 4-5 osob kubatura domu ~700m3.

Do wymiennika podlaczony jest okap oraz zabudowa kominka - innowacyjne podejscie zobaczymy jak bedzie chodzic. Okap jest rowniez bajpasem puszczony bezposrednio na zewnatrz przez klape zwrotna. Samo reku nie daje rady tyle wyciagnac co tloczy okap. Kominek podbija temperature na wlocie do reku do 35-40C.

Juz widze straty na rurach rozprowadzajacych mimo ze sa w warstwie ocieplenia i nad nimi jest 15cm.

Wzrosl zdecydowanie komfort uzytkowy, okna nie sa rozszelnione i nie “pizga” z parapetu.

Na analize “zyski” energetyczne przyjdzie czas…

Wydane xxxxx PLN 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wentylatory jak są na prąd przemienny, to zamiast zwykłego tyrystorowego regulatora zastosuj trafo z odczepami, albo falownik z ali do regulacji prędkości obrotowej.

Nastanie błoga cisza, tylko ewentualny szum powietrza.

Zamiast oryginalnych filtrów polecam skrzynki filtrujące do który włożymy wszystko co chcemy, za grosze.

 

PS Ja zastosowałem trafo z odczepami, ale później na ali znalazłem falownik to sterowania płynnego. 

Jednak stwierdziłem, że szkoda pieniędzy, sterowanie odczepami jest wystarczające.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 wentylatory sa z silnikami DC. Sterowanie plynne w zakresie 20-100% poprzez PLC napieciowo 0-10V. Z powodow oporow instalacji musza chodzic na okolo 50%.  To daje okolo 8-9Pa w skrzynce nawiewnej i (-)8-9Pa w skrzynce wywiewnej. Wartosci dobieralem po pomiarach przeplywu na anemostatach (przepustnice w pelni otwarte). Jak zwolnie wentylatory to spada cisnienie i co za tym idzie przeplyw. Ale to jeszcze bede “optymalizowal”

Skrzynki na filtry sam robilem tak jak piszesz wrzucam co chce = bezcenne! 🙂 Obecnie mam gratis filtr H15 na swiezym do budynku. Filtr przemyslowy o wymiarach uwaga: 120x60 cm. Powierzchnia filra po rozwinieciu to mniej/wiecej moj dom.

W skrzynkach rozdzielczych sa zalozone czujniki Belimo cisnienia (nawiew) i podcisnienia (wywiew). Na ich podstawie steruje predkoscia wentylatorow i jednoczesnie sprawdzam zatkanie filtrow lub wymiennika. Czujnik po stronie wywiewu kontroluje podcisnienie w skrzynce i przy zalaczeniu okapu lub malych wentylatorkow w lazienkach (czujniki wilgotnosci) zwieksza obroty aby zachowac stale podcisnienie. Ten na skrzynce nawiewnej kontroluje w zasadzie tylko filtr i jest zadajnikiem dla wentylatora nawiewnego.

Nurtuja mnie tlumiki przeplywu - sa dostepny w roznych wersjach srednicy i dlugosci. Ktos ma opinie w ich montazu /uzytkowaniu/skutecznosci?

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykręć na anemostacie, albo zatkaj część otworu. Szkoda na te pianki pieniędzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anemostaty w pokojach sa otwarte na max. doplyw reguluje na przepustnicy pod skrzynka. Najdlalszy pokoj jest otwarty na max. i tak dobieralem cisnienie w skrzynce aby zapewnic tam ~25m3/h. Inne sa stlumione odpowiednio do wydajnosci na wyjsciu.

Zobacze co bedzie jak przykrece anamostat .

IMG_2319.thumb.jpeg.e0f9de7ddd73a29983f92fa6cfa22c4c.jpeg

IMG_2315.thumb.jpeg.b381ca1d37e576d1dcf90fd26e4373ca.jpeg

IMG_2317.thumb.jpeg.6cd82b4fbe3f079186995bffe979bb25.jpeg

IMG_2318.thumb.jpeg.f99c5575df27ac21e68f2b61d0f64935.jpeg

IMG_2316.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i super. Nie spinaj się na nie wiadomo jaki bilans. Kup sobie czujnik co2 (z serii mh-z19, najtaniej na ali ok 60zł) i wyreguluj to tak, aby w sypialni trzymać te 700-900PPM.

 

U mnie to tak wygląda przez noc:

image.thumb.png.b8caa54ebd0625d634693dab1ff97c8a.png

Edytowane przez o6483256
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, o6483256 napisał(a):

Kup sobie czujnik co2 (z serii mh-z19

Pomysle, dzieki bo pomysl fajny! U mnie wszystko musi byc 0-10v lub 0-20mA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklecisz sobie z wemosem d1mini i softem espeasy.

To nie musi współpracować bezpośrednio z reku. Wyregulujesz sobie nawiewy uwzględniając zawartość co2 w powietrzu.

PS Tym czujnikom na poprawne działanie trzeba dać dobrych kilka dni, zanim zaczną pokazywać realne wartości.

 

PS W swoim reku mam wymiennik krzyżowy aluminiowy, jest ok. 

W drugim budynku chcę cos sklecić też samodzielnie, ale nie widzę nigdzie tanich wymienników (polimerowe, aluminiowe). Papieru nie chcę.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ma cenę z kosmosu w porównaniu do mhz-19

 

Zresztą sam mh-z19 z kalibracją ABC działa bardzo dobrze pod warunkiem, że ma trochę "wytchnienia" podczas nieobecności domowników, a to w moim przypadku zdarza sie dosyć często 👍😉

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie, bo nie wiem czy "projektowo" wybralem poprawnie.

Ktore z podłączeń bedzie lepsze - A czy B. Mowimy oczywiscie o wymienniku powietrze-powietrze w gospodarstwie domowym.

@Andrzej_M_ jesteś?

Reku_Schemat.png.c43d6617dc11ef18ff52f5ecde3df227.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.