Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana rozstawu rurek pex w ogrzewaniu podłogowym


Łukasz90

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam projekt 100 % ogrzewania podłogowego zasilanego teoretycznie piecem na pellet. Rozstaw rurek jest w tabeli  na dole. Część domu ma rozstaw 15 cm a część co 10cm.

Wyczytałem że jeśli źródłem ciepła będzie pompa ciepła to rozstaw powinien być co 10 cm na całym domu. Czy jest sens zmieniać ten rozstaw na 10 cm jeśli przez kilkanaście lat na pewno będę miał piec na pellet ( obliczenia w projekcie które mam będą wtedy  nieaktualne). Przy rozstawie 15 cm pompa (6 kW) nie da rady nagrzać pomieszczeń? Ktoś może się wypowiedzieć w tym temacie?

tabela.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz projekt to tam musi być podana temp zasilania podłogówki.

Ponadto nie bardzo wiem jak to chcesz rozstaw zmienić?

Zmniejszenie rozstawu z 15 na 10 cm to o połowę więcej rury wychodzi, czyli zamiast 88m będzie ponad 130m,  a tu już zmieni ciśnienie dyspozycyjne pompy lub ilość obiegów - zmiana wydatku.

Dużo prościej byłoby policzyć to ogrzewanie jeszcze raz na temp zasilania odpowiednią dla PC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie w projekcie ma wartość 32 stopnie czyli ewentualnej pompie ciepła za ileś lat tez będzie odpowiadać. Dobrze myślę? W projekcie nic nie chciałbym zmieniać  tylko zabezpieczyć się przed ewentualnym przerabianiem instalacji za ileś lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc 🙂 Chciałem się upewnić 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dasz co 10 cm, to temperatura na pompie spadnie ci o kilka stopni przy tej samej temperaturze w pomieszczeniach. W efekcie pompa uzyska większy COP czyli mniejsze rachunki za prąd.

Ja bym możliwie jak największą powierzchnie domu pokrył rurkami, włącznie z niektórymi ścianami.  Wtedy zamiast 36C na rurki puszczał być 26C a w pomieszczeniach byłoby 23 stopnie C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.