Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór pompy kotłowej


bbb177

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór szanownym forumowiczom!

Piszę, bo przygotowuję instalację w kotłowni. Ogólnie temat będę się starał ogarnąć sam, a na koniec wziąć autoryzowanego hydraulika do sprawdzenia wszystkiego oraz startu kotła. Kocioł jest na pellet.

Instalacja będzie następująca: Kocioł -> bufor 800l -> rozdzielacz 4 obiegowy.

  • Pierwszy obieg będzie posiadał grupę pompową przewałową i z niej będzie szła woda na wężownicę zasobnika CWU (300l).
  • Drugi obieg to grupa pompowa z mieszaczem, którą podłączam do podłogówki w piwnicy.
  • Trzeci obieg to grupa pompowa z mieszaczem, którą podłączam do podłogówki na parterze.
  • Czwarty obieg to grupa pompowa z mieszaczem, którą podłączam do podłogówki na poddaszu.

Ogólnie grupy pompowe mam wybrane. W każdej jest zamontowana pompa WILO PARA 25/6. Nie mam pojęcia jak dobrać do tego pompę kotłową na powrocie. Zakładam że pompa ma być pomiędzy buforem, a kotłem, prawda? Planuję tu też zawór trójdrożny z ochroną powrotu, czyli pompa musiała by być pomiędzy zaworem, a kotłem, tak?

Jesteście w stanie coś pomóc w wyborze pompy? Dom to w 100% podłogówka. Nie ma żadnych grzejników.

 

Dużo zdrowia!

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bbb177 napisał:

Pierwszy obieg będzie posiadał grupę pompową przewałową i z niej będzie szła woda na wężownicę zasobnika CWU (300l).

Jedna uwaga: ten obieg powinien byc przed buforem. Grzanie CWU latem nie wymaga grzania całego bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, gmaj22 napisał:

Jedna uwaga: ten obieg powinien byc przed buforem. Grzanie CWU latem nie wymaga grzania całego bufora.

Zastanawiałem się właśnie nad tym. Kocioł te 300l wody CWU będzie nagrzewał z taką samą sprawnością, jak bufor? W sensie nie będzie się załączał/wygaszał zbyt często? Pięciu domowników jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, bbb177 napisał:

Instalacja będzie następująca: Kocioł -> bufor 800l -> rozdzielacz 4 obiegowy.

 

3 minuty temu, bbb177 napisał:

Kocioł te 300l wody CWU będzie nagrzewał z taką samą sprawnością, jak bufor?

To ile w końcu jest??? 300 l czy 800 l?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, gmaj22 napisał:

 

To ile w końcu jest??? 300 l czy 800 l?? 

Bufor jest 800l, a CWU jest 300l. Zaznaczyłem to przy pierwszym obiegu, tym z przewałem. Oczywiście nie twierdzę, że musowo musi być ten zespół przewałowy za buforem. Może być przed, jak piszesz. Zastanawiam się tylko co będzie lepszą opcją w przypadku kotła na pellet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.