Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czujnik temp pokojowy dla kaloryferów czy wystarczy pogodówka


pieq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć
Mam kocioł Brotje WGB WGB-M EVO. Kocioł umożliwia zupełnie oddzielne sterowanie 2 obiegami (podłogówka, kaloryfery). Nowy dom piętrowy 150 m z garażem, dobrze ocieplony, okna 3 szybowe. Na parterze podłogówka, na piętrze grzejniki w pokojach a w łazience podłogówka. Mam czujnik pogodowy (zewnetrzny) oraz pokojowy (w salonie na parterze). Czujnik pokojowy jest tylko do sterowania podłogówką. Na piętrze są 4 pokoje, sterowanie głowicami przy kaloryferach. Kaloryfery w każdym pokoju ustawione na ok "3", raczej staramy się nie zmieniać tego ustawienia (staramy 🙂 ). Na kotle ustawione dla kaloryferów (dzień - 21, noc - 19).
 
Teraz pytanie. Dotyczy tylko obiegu kaloryferów.
 
Czy warto zostawić jak jest - czy jednak dołożyć czujnik ze sterowaniem temp dla części grzejnikowej (taki jak jest w salonie dla podłogówki). Dla podłogówki czujnik ma histerezę - więc temp waha się 0,3 stopnia powyżej i poniżej zadanej temp więc piec się co chwilę nie załącza bo np temp spadła o 0,1 stopnia).
Mam obawy że dla grzejników piec wchodzi w taktowanie i zjada przez to więcej gazu.
 
Czy ktoś może mi to w miarę prosto wyjaśnić ? Zasugerować jak będzie najlepiej ?
 
Dzięki serdeczne !!!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na parterze obieg numer 1 - chyba 6 pętli. Dodatkowo w garażu kaloryfer, na oddzielnej pętli (sterowany głowicą na kaloryferze).W garażu jest pierwszy rozdzielacz. Do niego są podłączone pętle podłogówki z parteru i kaloryfer garażowy.

Termostat pokojowy jest jeden i tylko jeden - znajduje się w salonie. Steruje temperaturą podłogówki na parterze (obieg numer 1).

Na piętrze obieg numer 2 - składa się z 5 kaloryferów. Dodatkowo 1 pętla podłogówki w łazience z zaworem RTL na powrocie. Na piętrze jest drugi rozdzielacz. Nie mam żadnego kontrolera temperatury dla obiegu numer 2 (Ustawiam temp komfortową i zredukowaną na kotle).

Kocioł ma ustawioną kontrolę 2 obiegów oddzielnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.