Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Kondensacyjny DTG 1300-25 problem z podłogówką


forrest1988
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez forrest1988,

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Posiadam kocioł kondensacyjny DTG 1300-25 EN Plus/v130 który w jednym obiegu zasila mi ogrzewanie podłogowe na parterze, a w drugim grzejniki na podstawie wartości zadanych w dwóch sterownikach.

Wszystko działało bez zarzutu do nocy 2 dni temu. Zszedłem rano na dół, a temperatura zamiast oczekiwanych 21C wynosiła ponad 24C, do tego podłoga na dole była bardzo ciepła. Z racji, że w nocy na dworze było -12C, a w domu mieszkam miesiąc (poprzedni właściciele mieszkali tu ok. 10 lat, ale nigdy nie mieli takiego problemu) pomyślałem, że może to kwestia jakiegoś programu pieca, który chciał wrzucić więcej ciepła niż potrzeba.

Dzisiaj jednak sytuacja się powtórzyła i zacząłem bliżej przyglądać się problemowi - zauważyłem, że na ogrzewanie podłogowe idzie woda w temp. niemal takiej, jaka jest na kotle (prawie 50C np. w tej chwili). Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, a niestety okres międzyświąteczny i dość niskie temperatury sprawiają, że o przyjazd serwisantów dość trudno. Zakładam, że jakiś zawór, który powinien odpowiednio zmniejszyć temp. zasilania podłogówki odmówił posłuszeństwa. Na piecu jednak nie ma żadnych błędów. Co może być przyczyną i czy jest jakaś możliwość diagnostyki tego przynajmniej na razie we własnym zakresie?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz znaleźć zawór zmniejszający przepływ ciepłej wody na podłogówce. Teoretycznie powinien być mieszacz przed pompą, ale rozwiązania są różne i nie zawsze prawidłowe. Do mieszacza powinien dochodzić powrót i za i znajdziesz termometr, a na wyjściu z ciepła woda powinien być jakiś zawór (tu wyregulujesz temperaturę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

25 minut temu, forrest1988 napisał:

Zakładam, że jakiś zawór, który powinien odpowiednio zmniejszyć temp. zasilania podłogówki odmówił posłuszeństwa. Na piecu jednak nie ma żadnych błędów. Co może być przyczyną i czy jest jakaś możliwość diagnostyki tego przynajmniej na razie we własnym zakresie?

No właśnie...Bez zdjęć albo schematu nikt tu nic nie wskóra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem odręczny schemat instalacji do tego dorzucam zdjęcia kotła.

IMG_20211228_145734.thumb.jpg.6c930a37cf0cff1c99c27386d5a5fdd8.jpg

IMG_20211227_232100.thumb.jpg.72fd951768c763c355c457f5b2a6db56.jpg

IMG_20211227_232106.thumb.jpg.56dbdc309785329cef930b73604731f9.jpg

Odczytałem też parametry ze sterownika na kotle i wykonałem test poszczególnych elelementow (bez błędów).

IMG_20211227_212345.thumb.jpg.5efbcbdd890bb2e5d6ff001d8f2c11f6.jpg

IMG_20211227_212350.thumb.jpg.c33e941e98d2e69b330f38d177c3a635.jpg

Nie wiem czy dobrze rozumiem ale za mieszanie wody do zasilania podłogówki powinien odpowiadać zawór trojdrozny, ale wygląda jakby do zasilania podawał wodę bezpośrednio z kotła.

 

Dodam jeszcze że wszystko działało przez ostatni miesiąc bez zarzutu więc wydaje mi się że to nie powinna być kwestia regulacji, a raczej problemów z którymś z elementów który nie daje znać o uszkodzeniu do sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Problem rozwiązany - winny był zawór 3D, a dokładniej silnik do sterowania nim, który po 10 latach zacinał się i nie pozwalał na precyzyjną regulację temp. zasilania obiegu podłogówki. Nie było to takie łatwe do diagnostyki bo w trybie testowym potrafił otworzyć się i zamknąć, ale w trakcie działania potrafił przyblokować się i nie reagował na sygnały sterujące z pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.