Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogniwo Eko Pus - problem ze spalaniem było ok, nagle palenisko zarasta spiekami, tworzy sie skorupa.


Tritan

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Mam problem od dwóch tygodni ze spalaniem ekogroszku.

Problem zwiększenie zużycia paliwa, powstawanie spieków, skorupy na palenisku. Co powoduje że piec cały czas "dmucha", podaje węgiel, mimo to nie może osiągnąć zadanej temp. Przed powstaniem problemu, było ok tzn. na tydzień spalałem ok 85kg paliwa, szuflada na popiół, pełna 1/3 drobnych spieków reszta popiół drobny i ziarnistości mąki. Pracował tak od września czyli 3 miesiące. Węgiel cały cza taki sam. Piec wyczyszczony.

Piec Ogniwo Eko Plus M 20kW

bojler 200l

powierzchnia domu ok 180m2

paliwo ekogroszek retopal

ustawienia :

temp zadana 60stC (na powrocie jest ok 47-50 stc)

woda 47

nastawy spalania :

korekta dmuchawy 0% (miałem -10% bo zdmuchiwało mi z paleniska mniejsze jeszcze żarzące się węgliki )

czas pracy podajnika 7sek (wcześniej 10)

podrtrzymanie 7sek (wcześniej 10sek)

czas postoju podajnika 50min

czas krótki przerwy 50 min

ilość powtórzeń x1

moc dmuchawy 45%

Jedyne zmiany to:

Miałem okienko którym zsypywałem węgiel, ale zrobiło się za zimno w piwnicy i je uszczelniłem. Myślałem że do piwnicy nie dochodzi powietrze ale mam jeszcze jeden komin spalinowy nieczynny i teoretycznie jakby było za mało to powinno tamtędy zassać powietrze.

Proszę o podpowiedzi co jeszcze zmienić sprawdzić .

 

 

IMG_20211218_180125.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Tritan napisał:

teoretycznie jakby było za mało to powinno tamtędy zassać powietrze.

Zrobić porządne napowietrzanie. Słowo klucz: "zetka"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Z tego co przeczytałem na forum, powinienem doprowadzić powietrze w okolice pieca ok 30 cm nad ziemią rurą ok fi160 (200cm2). Nie znalazłem odpowiedzi na jedną zagwozdkę. Mam to jedno okienko z drewnianymi drzwiczkami, mogę zrobić w nim otwór (oczywiście zabezpieczę wlot jakąś siatką)  i pytanie czy mogę dać kolanko poziomo, rurę ok 1m i kolanko pionowo, rurę ok 1,5m, kolanko poziomo i rurę ok 1m. Wtedy będzie w okolicy ok 70cm od wentylatora/frontu pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz doprowadzenia powietrza, powinna być też skuteczna wentylacja kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uchylilem inne okienko w tej samej kotlowni. Wieczorem juz bede widział różnicę. Czy do wentylacji wystarczy nieuzywany komin spalinowy? Czy to tez musi miec odpowiednie parametry dobrane do kubatury pomieszczenia itp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT: Jest lepiej, nie siedzę cały czas w kotłowni, ale zauważyłem ze temp potrafi spaść do 55 na kotle, potem dmucha/podaje aż nie osiągnie 65. Trochę było za dużo węgla żaru na palenisku zmniejszyłem czas podawania podczas grzania na 5 sek. odstęp pomiędzy podawaniem to ok 1min (tego nie da się zmienić). Przerwę w podtrzymaniu na 45 z 50. Korekta dmuchawy w grzaniu -10%. Temp. spalin na wylocie na koniec grzania ok 220stc., powrót wody 55. Teraz zauważyłem że przy uchylonym okienku, jak osiągnie te 65 i się wyłączy dmuchawa, to słychać powietrze przelatujące przez piec, jak uchylę minimalnie drzwiczki, to widzę że jest płomień tak jakby delikatnie pracował wentylator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.