Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prosba o POMOC! Prawidlowe podlaczenie ukladu CO - ogrzewanie miejskie + wymiennik


bonczini

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze,

Jest to moj 1 post na tym forum, takze z gory przepraszam jak popelnie jakies faux-pas.

Mam problem, a moj master to chyba dupa wolowa a nie majster... przepraszam za slowa ale rece opadaja.

sprawa wyglada tak - mam zasilanie ogrzewania z miejskiej sieci cieplowniczej (Oswiecim) - PEC.

Ze wzgledu na tzw. "wysoki parametr" musialem posilkowac sie wymiennikiem ciepla...

Wymiennik jaki zostal "dobrany" pewnie na oko bez zadnych obliczen to - Nordic BA-32-30

Mysle ze jest zle podpiety, bo cale ogrzewanie chodzi dziwnie/zle - moge sie tez mylic.

Do mojego budynku zostalo obliczone zapotrzebowanie 6kW ciepla przy przeplywie ok. 90L/h

Wysoki parametr oznacza ze jest to ok 10BAR (moze byc nawet 15BAR) i temperatura cieczy na zasilaniu (zgodnie z odczytem z licznika) to od ok. 60st do nawet 120st... to wszystko zalezy od pogody na zewnatrz.

 

Mam foto ukladu z piwnicy - czyli podlaczenie PEC do mojego ukladu domowego (mam tylko CO, bez CWU)

Czy mozecie sie wypowiedziec? Mam wrazenie ze temat wymiennika to "magia"

Moze jakies pomysly - co moze byc nie tak?

Z gory wyjasnie, zdjecie nr3 pokazuje caly uklad (ale nie dokonczony) bo nacyznie oponowe / wyrownawcze nie bylo wtedy podpiete.

Z GORY DZIEKUJE ZA POMOC!

 

252958910_625979652093500_3750556656872627546_n.jpg

253775193_1744517875744363_5319824916639325510_n.jpg

252846859_162307192779646_5357921651986393012_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co dokladnie jest zle/dziwnie?

Dokad idzie ta rurka miedziana w prawo bo gdzies idzie ale nie wraca?

Przy 120C na wejsciu to cisnienie minimalne 2-2.5 bar w instalacji i nie mniej, tak to masz zrobione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej @PioBin - dzieki za odpowiedz.

wydaje mi sie ze zle jest podpiety wymiennik... wlasnie sie "doktoryzuje z tego" ale mysle ze tu na forum znajde lepsza odpowiedz.

mam wrazenie, ze wejscie do wymiennika (lewa gora) jest ok

wyjscie z wymiennika (prawa gora) powinna byc powrotem do instalacji dostawcy ciepla a jest wejsciem na moja instalacje CO

wyjscie z wymiennika (lewy dol) powinien byc wejsciem na moja instalacje a obecnie jest powrotem...

wyjscie z wymiennika (prawy dol) powinno byc wejsciem / powrotem z mojej instalacji wiec chyba ok...

rurka miedziana w prawo, ktora gdzies idzie i nie wraca, napisalem - to nie jest najnowsze zdjecie, rurka ta jest podpieta do naczynia oponowego / wyrownawczego.

120C na wejsciu jest przy -20 na zewnatrz - dodatkowo wysylam/zalaczam tabele od dostawcy ciepla.

co do cisnienia minimalnego w instalacji 2-2.5BAR - moge zapytac skad taka wartosc? bo zasilanie mam w piwnicy (poziom -1) i zasilam parter (poziom 0) oraz 1 pietro (poziom +1)? 

 

w tym momencie mam cisnienie w instalacji 1.5BAR - a "majster" mowil ze 1BAR wystarczy bo to daje 10m wysokosci slupa wody...

tabela PEc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokumentacja wymiennika gdzies musi byc i bedzie wszystko jasne. Czasem jest opisane (wybite) IN-OUT.

Jak jest regulowana temperatura na instalacje - bo przeciez musi byc.

Gdyby sie zdarzylo ze z PEC przyjdzie te 120C, to jesli to cos nie zadziala poprawnie to tyle osiagnie wymiennik a nigdy nie powinien.

Z ciekawosci Miales jakis projekt lub uzgodnienia techniczne, jak to powinno byc wykonane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, PioBin napisał:

Dokumentacja wymiennika gdzies musi byc i bedzie wszystko jasne. Czasem jest opisane (wybite) IN-OUT.

Jak jest regulowana temperatura na instalacje - bo przeciez musi byc.

Gdyby sie zdarzylo ze z PEC przyjdzie te 120C, to jesli to cos nie zadziala poprawnie to tyle osiagnie wymiennik a nigdy nie powinien.

Z ciekawosci Miales jakis projekt lub uzgodnienia techniczne, jak to powinno byc wykonane.

no wlasnie - co do dokumentacji wymiennika znalazlem tylko takie cos na stronie...

image.thumb.png.14d552cb7b6ce9b2e5d2dd5b8bff80e7.png

 

regulacja temperatury (mocy grzania) na instalacje jest za pomoca regulacji przeplywu - taki bordowy zawor na powrocie, przed cieplomierzem.

z ciekawosci - nie bylo projektu... to jest stary dom 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te strzalki mowia o podlaczeniu i tak jest zrobione wiec jest ok.

Mnie martwi brak kontroli i regulacji temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PioBin napisał:

Gdyby sie zdarzylo ze z PEC przyjdzie te 120C, to jesli to cos nie zadziala poprawnie to tyle osiagnie wymiennik a nigdy nie powinien.

Dlaczego nie powinien?

Max dopuszczalna temperatura pracy  230C

Regulacja przez przepływ jest jak najbardziej prawidłowa i przy wymiennikach tak się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jesli nie bedzie przeplywu po stronie odbioru lub bedzie ten przeplyw niski - co przeciez moze sie zdarzyc. Czy reszta instalacji jest przygotowana na taki „strzal” temperatury?

Dziwne to ale jesli mowisz ze sie tak robi to ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można się zabezpieczyć po stronie wtórnej , ale to już sprawa odbiorcy a nie dostawcy, który przewiduje taką a nie inną metodę zasilania i centralną regulacją pogodową.

Te +120C na zasilaniu wymiennika ma być przy -20C, ciekawe czy będzie, wszelakim dostawcą przeważnie trochę brakuje temp na zasilaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mozliwe ze 120 nigdy nie dotrze do odbiorcy bardziej 90. Ale zeby nie zrobic lokalnie swojej „pogodowki”. Nawet dla samych oszczednosci.

Wszystko co jest za cieplomierzem musi byc porzadnie ocieplone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

panowie - dzieki za dyskusje i informacje.

dalej to nie rozwiazuje problemu... niestety. wiem ze na forum moge nie znalesc odpowiedzi - ale podbijam.

sprawdzilem - wymiennik jest podpiety/podlaczony dobrze.

kwestia... co dalej. bo niektore kaloryfery chodza jak "diabel" - sa bardzo cieple, a niektore ledwo co "pyrkaja"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.