Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowietrzenie układu-prośba o pomoc


tomek192180

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam gorącą prośbę, wykonałem samodzielnie układ solarny zamówiony z neta, układ to:

2 kolektory płaskie weber każdy 1.8 m2 czynej powierzchni, zasobnik 250l. Przepływ 1.8 l, ciśnienie 2 bary

Wydaje mi się że nie udało mi się odpowiednio odpowietrzyć układu, wydaje mi się ze rura powtrotna z wezownicy jest za zimna, chociaz z wskazan chyba jest ok tak jak teraz zasilanie 41 st, powrót 28 st. Po nabiciu ciśnienia odpowietrzałem odpowietrznikiem u góry kolektorów i na separatorze,plus na pompie.

 Mam kilka pytań:

1. Czy pompę ustawić zmienne obroty czy stałe ?

2. Jaką temperature powinny orientacyjnie osiągnąć kolektory w słoneczny dzień? 
3. Najważniejsze pytanie: czy naczynie przeponowe ma być wypełnione płynem z jednej strony? Bo chyba tu jest problem bo nie mam odpowietrznika przy nim i jak postukam palcem w czesc od strony rurki to naczynie jest puste, może tutaj jest problem z zapowietrzeniem. Z góry dziękuje za pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś problem z tym. U mnie przepływ na odpowietrzonym układzie to ok. 5l/min. Ciśnienie mam 3b. Odpowietrzanie odpowietrznikiem w najwyższym punkcie nic nie dawało. Dopiero "profesjonalne" odpowietrzenie czyli osobna pompa o dużym przepływie i ciśnieniu i osobny zbiornik z czynnikiem załatwiły sprawę i powietrze usuwałem separatorem. Przy zapowietrzeniu najwięcej miałem 130 stopni na kolektorach. Przy poprawnej pracy i przy nagrzanym zbiorniku 300l, maksymalnie miałem chyba 85*C na kolektorach. Mam pompę na stałe i nie widzę powodu aby dawać zmienne obroty. Jeżeli chodzi o zbiornik to oczywiście powinien być wypełniony czynnikiem zgodnie z przeznaczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wello dziękuje za odpowiedz, póki co nie jest zle w tym momencie mam 60 st na kolektorach, masz 5 l przepływ a ile masz kolektorow ile m2? Bo wyczytałem ze powinno być 0.4 l na m2 ?

czym mniejszy przepływ to bedzie się kolektor przegrzewał i nie oda ciepła zasobnikowi, znôw jak za duży to wychładza kolektor tak to rozumiem, ustawiłem ok 1.8 l i widze ze chyba jest ok. Wieczorem dobije ciśnienia do 4.5 bara i odpowietrze naczynie przeponowe i zredukuje ciśnienie do 3b.

Ale Z drugiej strony jak poznać czy układ jest zapowietrzony? Bo chyba wtedy gdyby kolektor sie grzal bardzo bo nie ma obiegu a u mnie chyba jest ok na zasilaniu wezownicy 60 st na powrocie 48, a kolektory 66 to chyba wszystko jest ok? 
dołączam zdjecie jak to zrobiłem 

E28035EB-8B5C-47D0-9F6A-8755EE99F07F.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa panele 2x1m (na oko, nie mierzyłem) czyli ok 4m^2. Jak wspomniałem, przy tych 5l/min mam max 85*C w całym bojlerze więc jest ok. U mnie zapowietrzenie poznać bo słabym przepływie. Wiem, że jak mam całkowicie odpowietrzoną instalację to mam ok. 5l/min. Jak mi zaczynał spadać przepływ powoli do zera w ciągu kilku tygodni to wiedziałem, że się zaczynał zapowietrzać układ. Ale nie wiem co jest tego powodem bo czasem działa cały sezon bez zapowietrzenia, a czasem zapowietrzy się na końcu sezonu. Jeżeli chodzi o przepływ i temp. na solarze, to i tak liczy się przepływ x delta x ciepło właściwe, więc lepiej mieć przepływ jak największy bo najwięcej energii dostarczysz z solarów do bojlera. U mnie delta pomiędzy kolektorami, a bojlerem to średnio 5*C, a pomiędzy zegarem czerwonym, a niebieskim to średnio 10*C (podaję z głowy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm no ale czy jak nie jest za duży przepływ w stosunku do powierzchni kolektorów to nie wychładza za szybko kolektora? I wtedy nie grzeje efektywnie bo czynnik jest chłodniejszy( mniejsza delta?) tak myślę na chłopski rozum. Mam powierzchnie paneli jak Ty i np teraz mam przepływ 2litry na kolektorze 64 zasobnik 47 jak zwieksze przeplyw na 4 litry to kolektor zjeżdza odrazu o 10 litrów , ja to dobrałem na mój rozum że skręciłem przepływ patrzę na temp kolektora i widze ze kolektor 70 a czerwony zegar 40 to popuszczam przepływ az mi się kolektor zrówna z czerwonym zegarem minus straty rzecz jasna1-2 st. No i to mi wychodzi ze ok 1.8 l/min wiec kminie czemu Ty masz 5 l i wszystko fajnie Ci hula

A próbowałeś z regulowanym przepływem? No bo w sumie chyba to powinno robić robotę czym delta bedzie mniejsza tym obroty spadna bardziej i pozwolą sie powiekszyc delcie dobrze to rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak nie działa. Fizyki nie oszukasz :) Zmiana energii to zmiana przepływu x zmiana delty (ciepło właściwe czynnika można pominąć bo się nie zmienia w układzie). Albo masz mały przepływ, gorący kolektor i dużą różnicę pomiędzy zasilaniem bojlera a jego powrotem, czyli zasilanie teoretycznie ma temperaturę kolektora, a powrót ma temperaturę wody w bojlerze. Albo masz duży przepływ, niższą temperaturę kolektora, małą różnicę pomiędzy zasilaniem bojlera a jego powrotem, niższą temperaturę wężownicy. Za to mniejszy gradient temperatury na niej więc grzeje niższą temperaturą ale za to całą powierzchnią, w przeciwieństwie do pierwszej sytuacji, gdzie jest wyższa temperatura ale tylko na początku wężownicy. Generalnie przy idealnej izolacji, pomijając jakieś groszowe straty, to jeżeli sprawność kolektora nie zmienia się w zależności od temperatury, to nie ważne jaki masz przepływ (w granicach rozsądku oczywiście), instalacja przekaże taką samą ilość energii do bojlera. Mam pompkę tylko z dwoma biegami. Na pierwszym mam 4l/min, a na drugim 5l/min więc znikoma różnica. Dodatkowo większy przepływ to niższa maksymalna temperatura w układzie więc teoretycznie mniejsza szansa na oparzenie się lub mniejsza szansa na uszkodzenie elementów instalacji :) Ale to akurat mało istotne. Jeżeli w taką pogodę jaka panuje teraz, masz 70*C na kolektorze przy 2l/min, to znaczy, że słabo odbiera ciepło ze Słońca. Ja mam 80*C przy 5l/min. Wyłącz na chwilę pompę i sprawdź czy w ogóle dojdzie do 100*C. Sprawdź czy masz w poprawnym miejscu czujnik temperatury na kolektorze. Powinien być u góry, najlepiej imersyjny (zanurzeniowy). No i w ogóle jaki masz czynnik? Ja mam glikol propylenowy ale nie pamiętam w jakich proporcjach z wodą bo nie ja napełniałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wello to doradz bo ja mam słabe doświadczenie, ile ustawić przepływ 3L? Pompa na stałe czy regulowane obroty? Deltę zalaczenia mam 10 st, 3 bary ciśnienia. Co do Twoich pytan, to jeśli wylacze pompe to po okolo 3 min wczoraj na słonku było 100 st na kolektorze, czujnik jest u góry kolektora w takim jakby czworniku, czujnik nie jest zanurzony w plynie ale jest w pochwie ktOra jest w swietle rury z plynem wiec tutaj raczej odczyt bardzo dokladny. Plyn to glikol propylenowy z woda 1:1. W sumie dopiero dzisiaj drugi dzien instalacja pracuje z czego dzisiaj nie bylo sloneczka wiec ciezko mi cos konstruktywnego wywnioskowac .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek192180, a zapytam jeszcze jak masz podłączone kolektory, szeregowo, czy równolegle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To celuj w przepływ na poziomie 2,5 l/min, z ciśnieniem w instalacji nie kombinuj, ustal ciśnienie wstępne w naczyniu o 0,3 bara niższe niż w instalacji przy zimnym układzie, a ciśnienie w zimnej instalacji zgodnie z zaleceniami producenta. Za wysokie ciśnienie może uszkodzić Ci absorbery, za niskie obniży temp wrzenia czynnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obroty regulowane dają trochę większe uzyski w twoim przypadku przy przewymiarowanym bojlerze ma to znaczenie, więc regulowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak Panowie, uklad na moje ok dziala prawidlowo, nie jest zapowietrzony a to ze sie moze okazac ze trzeba dokupic jeszcze jeden kolektor to bardzo mozliwe ale to zadecyduje na jesień. Dzisiaj u mnie sloneczko swieci ale jest zimno 14st , rano kolektor w zasobniku 250 litrow zaczynał na dnie od temp 26 stopni teraz mam na calym zasobniku 44st. Na kolektorze 60 st a powrot cały czas ok 10-15 st mniej niz zasilanie wiec jest ok. Obserwowałem od rana i doszedłem do wniosku ze najlepiej pracuje na stalych obrotach a przepływ tak jak doradzaliście 2-2.5 litra. Mam jeszcze pytanie czym dobrze zaizolowac przyłacza do kolektora( kolanka)? Myślalem by nalozyc izolacje jak na rury i zawinąc taśma klejącą odporną na wodę i uv. Chyba że jest coś dedykowanego do takich zastosowan? Bo jedno ze cieplo tam zwiewa a drugie ze jak sie zaczyna izolacja dwururki to może dostać sie tam woda. Dołaczam fotki . Dziękuje wszystkim za pomoc

108F6AAD-C357-46E7-9F50-A8B99C56918E.jpeg

C3856E0C-EE93-4630-A116-342356F66532.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.