Skocz do zawartości
IGNOROWANY

TAKTOWANIE - czym ono właściwie jest i kiedy występuje???


Kamil6891

Rekomendowane odpowiedzi

Podniesienie temperatury na kotle ograniczy taktowanie, im więcej podniesiemy temperaturę, tym lepiej. Ale warunkiem tego jest niska maksymalna moc kotła. Można ją nawet niekiedy obniżyć do mocy minimalnej. Wówczas kocioł będzie długo dochodził do zadanej temperatury, ale będzie szedł cały czas. Jak ją przekroczy o wartość histerezy to palnik się wyłączy (na jaki czas to też powinno dać się ustawić) i potem od nowa. Moc maksymalną powinno się dać ustawić w parametrach serwisowych i wg mnie użytkownik powinien mieć możliwość modyfikacji tych parametrów. Bez zmiany tego kręcenie temperaturą nic nie da. Ja jako użytkownik w moim kotle taką mam i nie wyobrażam sobie, abym tego nie mógł sam zmieniać. Można także zastosować włączanie i wyłączanie kotła co godzinę termostatem pokojowym, jak to już było wcześniej wspomniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety Termet nie ujawnia takich danych dla użytkowników. Modyfikować takie rzeczy można tylko jak ci serwisant pomoże. No ale cóż. Trzeba ich w takim razie męczyć dalej telefonami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, aż trudno uwierzyć. W ACV jako użytkownik mogę modyfikować wszystko. Ba, mogę nawet zmniejszyć  moc minimalną (na upartego oczywiście i  obserwując prąd jonizacji). Swego czasu zastanawiałem się nad termetem i ACV, doradzono mi ACV i taki wybór padł ostatecznie. W takim razie trzeba męczyć termeta - może coś dadzą.  Trudno też aby serwisant jedynie mógł to ustawiać - bo on to zrobi tak, abyś miał ciepło i aby do Ciebie już nie wracać. Najczęściej zużycie gazu go nie będzie zupełnie interesowało, bo to nie jego problem - wówczas pewnie powie coś w stylu "Panie jak jest ciepło, to niestety ale trzeba płacić".  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powiem bo mój okoliczny serwisant bez problemu oddzwania i doradza ale z drugiej strony każda instalacja jest inna i wymaga indywidualnych ustawień tak samo kocioł w każdej instalacji będzie się zachowywał inaczej. Instalator ma ci podłączyć i dać wstępne nastawy, przecież nie będzie siedział u Ciebie kilka dni i ustawiał cała instalację. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kamil6891 napisał:

Instalator ma ci podłączyć i dać wstępne nastawy, przecież nie będzie siedział u Ciebie kilka dni i ustawiał cała instalację. 

Dokładnie tak. A swoją drogą tak się zastanawiam co gorsze:

1. Taktowanie i niższe temperatury instalacji

czy

2. Brak taktowania, ale wyższe temperatury instalacji, być może częściowo brak kondensacji i wyższe straty na przesyle ciepła do pomieszczeń, wyższa także temperatura spalin.

Bo teoretycznie niemal w każdym kotle mając dostęp do menu serwisowego można by ograniczyć taktowanie lub je wyeliminować poprzez: zrównanie mocy maksymalnej z minimalną, ustawienie pompy dość wysoko (ale nie tak aby zbytnio szumiało), ustawienie temperatury kotła np na 80 C (u mnie nastawa fabryczna ! ).

Wtedy kocioł startuje i powooooli zaczyna podnosić temparaturę. Do jakiejś temperatury tam dojdzie - pewnie nie dojdzie do tych 80C, po czym pokojowy termostat w najzimniejszym pokoju go wyłączy. I tak w kółko. Czy to miałoby sens ? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba próbować różnych ustawień i odnośnie spalania gazu również. Ostatnie 3 dni które sprawdzałem licznik było codziennie równe 5m3 gazu przy zadanej na kotle 32*. 

Od teraz ustawiłem 40* na kotle, popracował chwilę i się wyłączył. Będę obserwował jakie zużycie będzie po 24h takiego ustawienia bo teraz codziennie praktycznie takie same temperatury są na zewnątrz. 

Ponadto dodam że ogrzewam sam parter 70m2 ale dom narazie nie ocieplony. 

Zobaczymy również jak będzie z taktowaniem przy takiej temperaturze na kotle. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak robiłem to. Odkręciłem wszystko co było na maks przy temp 32* na kotle. Obserwowałem pracę i było około 11-12min pracy palnika i około 19-20 przestoju palnika, czyli na godzinę maks dwa zapłony. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie kombinuj z kotłem i instalacją. Jak tak na spokojnie się  zastanowić, ten kocioł  ma  zdecydowanie  za wysoką  moc minimalną jak na twój metraż.  U mnie przy 43* jest na powrocie 35* przy tych temp. ale ja ogrzewam prawie 2 razy tyle - kocioł  zbliżony mocą . Gdybym miał mniejszy metraż np. o 1/3 to jestem przekonany,że miał bym taktowanie  kotła dokładnie jak u Ciebie.  Cała nadzieja, że może  kiedyś w Twoim regionie przyjdą  jakieś  konkretne mrozy, które  wymuszą  szybszy odbiór  energii cieplnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , moim zdaniem zawór termostatyczny ma za mały przepływ 1,6 kV  co za tym idzie część mocy wraca od razu do powrotu sprzęgła a jeszcze jak pompa od podłogówki nie pracuje niezależnie od kotła to problem się powiela . Można na pompę od podłogówki założyć prosty termostat tak, aby gdy jest już zbyt niska temperatura w instalacji podłogowej  pompa się wyłączała . W twoim przypadku ten zawór 3d dałbym na maxa pompę spiął na krótko i sprawdził różnicę . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Tak właśnie myślałem żeby sterowanie obiema pompami zrobić z kotła. Integra chyba ma opcję zeby załączać pompy sygnałem z kotła i wtedy by to pracowało elegancko wraz. Ale to już kwestia zawołania serwisu bo samemu chyba przy tej skrzynce kotła nie można grzebać. 

A poza tym to zawór 3d mam na full i kocioł nadal pracuje w cyklach więc dalej trzeba kombinować. Samo przełożenie sterowania pompami nic nie pomoże raczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 To jest zawór termostatyczny dając go na maxa to I tak przy nastawię na kotle około 35 stC .  Zawór nie będzie w pełni otwarty na zasilanie z kotła tylko będzie po części podbierał z powrotu zaworu  jak pompa będzie wyłączona to nie będzie to działo poprawnie jak zawór ma zbyt mały przepływ to przenosi Ci zbyt mało mocy na instalację . ..... zacznij od najprostszych rzeczy podłącz pompę podłogówki na krótko i oceń różnicę . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witajcie ponownie. Chwilę było ciszy w temacie taktowania. Dzisiaj zacząłem się przyglądać jak jest zamontowane sprzęgło hydrauliczne. Powiedzcie mi czy ono nie powinno być odwrotnie zamontowane? Bo czytałem w instrukcji i tam pisze że króćce o większym rozstawie powinny być od strony kotłowej natomiast króćce o mniejszym rozstawie po stronie obiegu grzewczego. Czy ja źle rozumie instrukcje? sprzegla-hydrauliczne-keller-instrukcja-i-gwarancja (1).pdf

IMG_20211228_175426.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że producent zna swój produkt i jeżeli pisze w instrukcji, że ma być tak zamontowany to tak powinien być. 

Dodatkowo jest wzmianka o dodatkowych kierownicach w modelu dla kondensata, co już na pewno wymusza prawidłowy montaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem kolego, ale wolę dopytać szanowne grono doświadczonych instalatorów i nie tylko zanim wezwę hydraulika i będę mu zwracał uwagę. Chce mieć też argumenty na wypadek gdyby mnie chciał przekonać że to niema znaczenia. Może ktoś z forum podrzuci jakieś dodatkowe argumenty do rozmowy z hydraulikiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, skontaktowałem się z firmą SBS która jest dystrybutorem tych sprzęgieł.

Pan napisał mi że moją wersję sprzęgła można zamontować odwrotnie i niema to żadnego wpływu na działanie całej instalacji. Czy też tak myślicie że to niema żadnego znaczenia? 

To jest wersja zwykła KEL 715904, bo w wersji z dopiskiem "Condens" kierunek ma już znaczenie. ,

Co o tym myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.