Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki regulator do Niedźwiedzia? Mipro czy Exacontrol?


gieniek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam zainstalowanego niedźwiedzia 18KW. Chce wybrać odpowiedni regulator. Zależy mi na tym aby można było wybrać sposób sterowania kotłem pomiędzy sterowaniem pokojowym i pogodowym. Mam na myśli, żeby regulator posiadał opcje wyboru tych dwóch metod sterowania. 

Bede wdzięczny za informację od znawców tematu.

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie da rady albo pokojowy albo pogodowy. Polecam pogodowy Mipro lub MiPro Sense SRC 720. Pokojowy to MiSet SRT 380 i można rozszerzyć o czujnik zewnętrzny.

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do "Niedźwiedźa" miałem do wyboru MiPro v6 lub regulator Vaillanta multiMatic VRC 700, postawiłem na ten drugi, jakiś taki ładniejszy, ma nieco większy wyświetlacz i kółko zamiast tych twardych przycisków :), co do dostępnych funkcjonalności dla mojej najprostszej instalacji jest bez różnicy.

Tylko utrata wskazań temp. wody CO na wyświetlaczu kotła po włączeniu regulatora trochę mnie drażni, ale przecież kocioł to nie telewizor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest wpięty w najprostszą instalację, nie mam też zasobnika, a regulator to kombajn mocno ponad moje potrzeby, dla mnie ważne, że jest czujnik temp. zewnętrznej, wewnętrznej i póki co stabilnie trzyma nastawione na dzień i noc 20,5 C wg k.g. =1 :).

Dotychczas nie zauważyłem żadnych konfliktów we współpracy z kotłem, zarówno regulator jak i sterownik kotła  wszystkie parametry wyświetlają i na wszystkie reagują, pracuje ponad miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wcześniej podałem, temp. dzień i noc 20,5 C, krzywa g. = 1, termostat, kocioł przy aktualnie panujących warunkach załącza się 5 razy na dobę, pracuje po około 1 h, zużywa 4-6 m3 gazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założyłes głowice termostatyczne?

Chodzi mi domyślnie o pomieszczenia z dużym nasłonecznieniem. Nie przegrzewa zbytnio? Oczywiście w wariancie bez zaworów termostatycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza wywaleniem starych kotłów i naczynia wzbiorczego nic w instalacji nie wymieniałem, pozostały stare 40 letnie zawory grzejnikowe.

Najwyższa temp. w nasłonecznionym pokoju gdzie jest regulator to 22 C, ogólnie w domu da się wytrzymać, ale szału nie ma :).

Paląc węglem też nie było zbyt ciepło, oczywiście najcieplej w pokoju nad kotłownią, w pozostałych pomieszczeniach już różnie i 17 C również.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie także stare zawory.

22 stopnie to dla Ciebie bez szału?

Ja na sterowniku mam ustawione 18 stopni. Sterownik mam w sypialni. Temperatura dobija do 18.3. W pozostałych pomieszczeniach gdzie mam większe naslonecznienie, termometry pokazują 20. Na węglowym były większe różnice w rozkładzie tych temperatur. Teraz mam odczucie że jest stabilnie i równomiernie . Może na pogodowym byłoby jeszcze lepiej ale z uwagi na brak zaworów termostatycznych, pokoje naslonecznione byłyby wg moich preferencji raczej przegrzane i dlatego wstrzymuje się z zakupem takiego sterownika. 9 stówek za przewodowy sensoComfort to niemało. A nie wiem czy był by cały komplet potrzebny do zainstalowania np. czujnik temperatury zewnętrznej. Komplet bezprzewodowy to już 1500 zł. Sam nie wiem. Zastanawiam się ciągle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jest możliwość zastosowania obcego sterowania. Ja osobiście mam sterowanie pogodowe plus sterowanie każdego pomieszczenia za pomocą aplikacji lub przeglądarkę. Zamiast głowic (czas reakcji 30-40min) mam zamontowane siłowniki na zaworach przy grzejnikach. W każdym pokoju jest czujnik temperatury. Gdy wszystkie czujniki dadzą sygnał że są zamknięte to idzie sygnał do kotła wyłącz. Natomiast w drugą stronę jeśli jakikolwiek czujnik da sygnał grzania uruchamia się kocioł. Wcześniej miałem jeden sterownik pogodowy CM 700 zamontowany w salonie. Teraz jest bardzo komfortowo i mniejsze zużycie gazu. O to chodziło 🤑

1_max.jpg

emodul.thumb.jpg.515eea9d0eb5b4227141ba1f1cbc55f9.jpg

Edytowane przez vps1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@BORA, tak ale te 22 C to jak Słońce wali ostro w okna :), o możliwościach jakie pokazał @vps1 mogę tylko pomarzyć, na wszelki wypadek nic nie mierzę, a narzekania syna ignoruję :).

Na razie regulator pilnuje kotła a ja licznika gazu, raz ustawiłem i nic nie zmieniam, póki co w przeliczeniu na węgiel wychodzę ma plus :).

A regulator, nawet przewodowy, to wygodne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.