Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapowietrzenie instalacji c.o. i c.w.u.


gopsiorek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Instalacja c.o. i c.w.u. w układzie otwartym, kocioł na ekogroszek. Mam problem z odpowietrzeniem instalacji c.o. po dolaniu wody do układu przed sezonem grzewczym. Ciągle zapowietrzają się kaloryfery na piętrze i słychać bulgotanie w zbiorniku c.w.u. Czy odpowietrznik automatyczny powinien być odkręcony czy zakręcony przy odpowietrzaniu kaloryferów i pomp? Odpowietrzanie robię na wyłączonym piecu. Jeśli piec pracuje i pompa c.o. działa, to po jej wyłączeniu się odpowietrznik automatyczny syczy nawet do ok. 30 sekund. Nawet jak już kaloryfery odpowietrzę, to i tak odpowietrznik w kotłowni syczy, gdy pompa c.o. się wyłączy. Dodatkowo, od jakiegoś już czasu doszedł problem z grzaniem kaloryfera w łazience, grzeje tylko górna jego część, ma on zamontowany automatyczny odpowietrznik, więc teoretycznie nie jest zapowietrzony. W innych kaloryferach są odpowietrzniki ręczne. 

Załączam schemat instalacji z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu. 

Schemat c.o..jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amatorsko interesuje się instalacjami co, ale co da się zauważyć to masz źle wpięte naczynie, na drodze do niego nie może być żadnej armatury a u Ciebie jest pompa, czyli układ niebezpieczny nie zgodny z przepisami, dalej nie masz też ochrony powrotu dla kotła oraz na schemacie żadnych zaworów zwrotnych za pompami, generalnie układ do przeróbki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Nie znam się na tych zaworach, jestem babą. Być może źle sporządziłam schemat. Niestety pewnych rzeczy nie widać pod posadzkami, a nie mam już kogo się dopytać jak była zrobiona instalacja. Widziało  ją kilku instalatorów i żaden nie powiedział że to "bomba". Trochę mnie to przeraża. Najgorsze, że to funkcjonuje od ponad 12 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Montaż zaworu 3-D wynika z foto, więc blędu w rys nie ma.

Natomiast "bomba" wynika ze źle podłączonego naczynia na strychu, czy gdzie tam ono jest.

Z kotła do naczynia musi iść wprost osobna rura 1", bez żadnych zaworów, pomp czy innej armatury,

A w tej instalacji jest i zaw 3-D, pompa, zaw kulowy odcinający .

Prawidłowe podłączenie naczynia spowoduje samoczynne odpowietrzanie instalacji co obecnie jest twoim problemem.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.