Skocz do zawartości
IGNOROWANY

GbbBuderus


gbbsoft

Rekomendowane odpowiedzi

W chwili wolnej stworzyłem prosty program pod Windows do odczytywania parametrów pieca co x sekund. Pozwala to na bieżącą obserwacje zmieniających się parametrów pieca.

Program komunikuje się (bezpośrednio, nie przez serwery Buderusa!) z modułem KM100 lub KM200 (a i może KM50).

1. Program można pobrać z tego miejsca:

plik1: http://www.gbbsoft.pl/!download/GbbBuderus/setup.exe

plik2: http://www.gbbsoft.pl/!download/GbbBuderus/GbbBuderusSetup.msi

Oba pliki umieścić w jednym katalogu (dowolnym, może być np: pulpit, po instalacji można je usunąć). Uruchomić setup.exe

2. Po zainstalowaniu programu można go uruchomić. 

3. W parametrach w pierwszej zakładce wprowadzić: adres IP modułu KM200/KM100, hasło z modułu oraz ustawione własne hasło dla tego modułu

4. Następnie w drugiej zakładce nacisnąć przycisk "Pobierz/Odśwież dane", jeżeli adres IP i hasła zostały poprawnie ustawione, to program pobierze wszystkie dostępne parametry (trwa to ok. 45 sekund)

5. W kolumnie 'Pokaż na głównym ekranie' zaznaczamy cechy, które chcemy obserwować. W kolumnie 'Kolejność' można cyframi 1,2,3,4,... określić kolejność w jakiej mają być umieszczone te cechy na głównym ekranie.

6. Po zamknięciu parametrów na głównym ekranie możemy zaznaczyć 'automatycznie odświeżaj co', co spowoduje odświeżanie danych z przerwą co x sek.

 

01.jpg

02.jpg

03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa drobiazgi, może się przydadzą:

Plik konfiguracyjny jest w tutaj: c:\Users\<user>\AppData\Roaming\Gbb Software\GbbBuderusWin\config.xml To zwykły plik xml. Można w nim skasować wiersze <InfoLine>, jeżeli chce się załadować listę cech od nowa.

W podkatalogu LastJson/ są pliki json pobrane z KM100 podczas ostatniego odświeżania listy cech, gdzie jest trochę więcej informacji niż to jest pokazywane w programie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w wersji 1.2:

1. Dodano kolumnę "Zmiana" na głównym ekranie, która pokazuje zmianę wartości od poprzedniego odczytu

2. Zmieniono sposób sortowania wierszy w parametrach: najpierw są pokazywane wiersze zaznaczone jako 'Pokaż na głównym ekranie' i są posortowane wg 'Kolejność'.

05.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś ma Fibaro, to zrobiłem dodatek pokazujący podobne informacje o parametrach pieca:

https://forum.fibaro.com/topic/56223-gbbbuderusfibaro-parametry-pieca-buderus-km100-km200/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiany w wersji 2.0

1. Dodałem wykres, który pokazuje zmianę wybranych parametrów pieca w czasie. Można w parametrach określić ile pozycji wstecz ma pokazywać. Domyslnie 30.

2. Dodałem możliwość włączenia w parametrach pokazywania po ilu sekundach parametr zmienił się.

Zrzut ekranu 2021-10-27 123714.jpg

Zrzut ekranu 2021-10-27 123809.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 2.1

1. Możliwość odczytania z wykresu wartości i nazwy parametru po najechaniu myszką.

2. Kilka drobnych poprawek. 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popraw switch bo to chyba bool.

Na osi X nanies jednostke bo tak to nie wiadomo czy to czas (jaka podstawa) czy sample.

Rozwijaj - przyda sie komus. Ja kotla nie mam…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr na sprzęgle (switch) jest chwilowo wyłączony, więc pokazuje najmniejszą liczbę całkowitą. Przy okazji widać, że wykorzystują typ danych integer do reprezentowania temperatury z cichym założeniem, że jest to w 0.1 stopniach Celsjusza.

Naniosłem jednostki: Y to stC, X to pomiary. Dostępne będzie w następnej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak z innej beczki, czy jest jakaś apka która wykorzystujać mm100/mb lani pozwala na zmianę parametrów?

choc twoja apka pokazuje zdecydowani więcej (tak mi sie wydaję będę testował) niz oryginalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę dorobić zmienianie parametrów. Nie zrobiłem, bo mi to niepotrzebne. Ja zmieniam za pomocą RC300 lub MyBuderus lub myDevice. Dwa ostatnie działają poza domem także. Zmieniam zadko.

A o zmianie którego parametru/ów myślisz?

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np ustawianie krzywej, czy jakieś zmiany parametrów w menu serwisowym. 

Ja akurat mam Junkersa więc korzystam z EasyRemote (choć patrząc MyDevice to ten sam chłam) które jest tak ubogie że aż czuje się oszukany. po co w ogóle sprzedają bramkę mblan skoro nawet nie ma pełnego dostępu do informacji z kotla nie mówiąc o możliwości ich regulacji/zmiany. 

 

A tak po za tym brawo i szacunek za trud włożony w prace nad apka czy to ułatwieniem życia nowym użytkownikom systemów Boscha i myśli twórczej jego inżynierów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 3.0

 

W parametrach dodałem przycisk 'Zmień wartość", który umożliwia zmianę wartości wskazanego parametru (o ile system pozwala na zmianę tego parametru i typ parametru jest albo floatValue albo stringValue).

 

PS. Wśród parametrów nie ma niestety krzywej grzania... 😞 Więc bez pójścia do sterownika się nie obejdzie...

Zrzut ekranu 2021-11-07 181916.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. To i tak wiecej niż daje producent. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykresy są dla mnie "game changer". Włączam aktualizacje co 30s, 100 próbek na wykresie - mam wgląd na dane z godziny i gapię się, aby zrozumieć, czy jeszcze można co poprawić... 🙂 ... czy wszystko dobrze działa... Na razie jest nieźle - czekam na mróz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakby to odpalic na jakieś VM-ce aby móc robić logi 24h?

jaki port puszcza do apki? można gdzieś logi zapisywać albo gdzieś zapisuje?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komunikacja jest po http, czyli po porcie 80. U mnie działa po 12h na zwykłym PC. Po co na VM?

 

Mogę zapisywać pobierane dane do pliku, nie ma problemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale PCet musi smigać wraz z apka, a tak do VM-ki na np AWS mam dostęp zawsze i wszędzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 no tak tak dlatego pytałem o port ale jak to leci po https to nie ma problemu, albo VPN i tylko lokalnie (najbezpieczniej) albo przeforwardować jakis port do modułu (mało bezpieczne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja 3.1

Dodałem możliwość logowania pobranych wartości do pliku .csv (rozdzielany tabulacjami).

 

PS. Poprawiłem: komunikacja jest po http (czyli port 80).

 

Zrzut ekranu 2021-11-07 221744.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli po aktualizacji komuś wywaliłoby

image.png.3ebc82210b31cf6f20a17dad768a4c0a.png

odinstaluj stara wersję i zainstaluj nową

jeżeli nic nie usuniesz z config.xml nowe funkcjonalności będą działać, a twoja konfiguracja zostanie zachowana 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.