Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak podłączyć termoregulator pokojowy firmy Salus, pod sterownik pieca "Tigra"


Arek14051978

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry.Jestem tu nowy,więc nie wiem czy umieściłem temat w odpowiednim dziale.Ake przechodzę do rzeczy.Zakupilem regulator temperatury bezprzewodowy firmy Salus.Chcuskem go podłączyć pod sterownik od pieca Tigra.Przed zakupem regulatora temperatury, zadzwoniłem do serwisu Kom-ster ,aby się upewnić czy owy termoregulator będzie współpracować ze sterownikiem od pieca.Powiedzieli że tak.Wiec podłączyłem odbiornik regulatora pod wyjście na sterowniki pieca(tam jest taki cinch).Podpiąłem się przewodami z cicha pod odbiornik (wejście no i com).Przełączyłem odbiornik Salus w tryb(auto i on).Natomiast na sterowniki od pieca ,zmieniłem w ustawieniach na obcje "Ter",czyli termometr.Na sterowniku Tigra od pieca,zapaliła się czerwona lampka ze znaczkiem termometr.Dalej załączyłem sterownik od pieca.Stetownik od pieca się załączył i cały czas pracuje jest "Regulacja".Pomimo że temperatura żądaną jest 50 stopni ,a ja piecu jest prawie 54.Natomiast gdy odbiornik Salus, przełączę w tryb manual,piec przechodzi w tryb"Nadzoru".Ale pochodzi z 5 sekund i się wyłącza.I tak jest co chwilę.Chcialem rozwnież samą pompkę C.O podłączyć pod ten regulator temperatury.Ale w pozycji auto nie chce się uruchomić Jak ustawiam na nadajniku temperaturę.A jak zmienię na pozycję manual, to chodzi cały czas pompka.Po prostu chciałem aby np ,na nadajniku ustawić temperaturę 23 stopnie,a pokazuje że jest np:22 stopnie.To na nadajniku pokazuje się ikonka wiatraka ,więc od tej strony jest chyba ok,tylko z tym odbiornikiem źle chyba podłączone.Pomoże ktoś.W załączniku umieszczę zdjęcia tego odbiornika i jak go połączyłem.Mogę również wysłać zdjęcia jak samą pompkę C.O,podłączyłem pod odbiornik Salus,ale nic to nie zmienia (czyli w manuału pompka cały czas chodzi,a jak ja auto wezmę to zatrzymuje się),i wogule żadnego wysterowania aby ją załączyć z nadajnika.Nie wiem może ja coś źle robię,albo mylę zasadę działania tego urządzenia.

IMG_20211016_094631.jpg

IMG_20211016_094642.jpg

IMG_20211016_094719.jpg

IMG_20211016_094742.jpg

IMG_20211016_094807.jpg

IMG_20211016_094816.jpg

IMG_20211016_094857.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jeszcze raz przełączyłem sterownik Tigra w tryb "Ter"-termometr pokojowy i z tyłu sterownika zawarłem przewód który wychodzi z cincza i sterownik przeszedł w tryb Nadzoru.Wiec było dobrze.A jak podłącze pod ten odbiornik Salus pod wyjścia beznapieciowe i odbiornik w "Auto"to cały czas na sterowniku pieca pokazuje "Regulacja"i cały czas mieli piec.Natomiast w tryb"Manual", sterownik od pieca załącza się i wyłącza co jakieś 10 sekund.Czy tu coś źle podłanczam od strony odbiornika?Czy nadajnik nie komunikuje się z odbiornikiem?W instrukcji obsługi Salus jest napisane że nadajnik z odbiornikiem paruje się automatycznie.Więc co tu jest nie tak.

IMG_20211016_094631.jpg

IMG_20211016_094642.jpg

IMG_20211016_094719.jpg

IMG_20211016_094742.jpg

IMG_20211016_094807.jpg

IMG_20211016_094816.jpg

IMG_20211016_094857.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wszystko dobrze.

Zalaczenie przekaznika w Salus ma miejsce gdy temperatura w pomieszczeniu przekroczy zadana (w pokoju). To spowoduje zapalenie kontrolki na kotle termostatu i przejscie kotla w nadzor.

W nadzor przejdzie rowniez gdy bedzie „regulacja” ale temperatura kotla przekroczy zadana o ~5C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odbiornik Salus ustawiony powinien być na auto?.Zaraz zobaczę.Przestawie z powrotem sterownik pieca na obcje "Ter"-termometr pokojowy.

22 minuty temu, Arek14051978 napisał:

Więc tak Temperatura zadana na kotle jest 50 stopni.Na piecu w tej chwili pokazuje 57,8 i cały czas rośnie bo sterownik pieca jest w trybie "Regulacja".Nie chce się przełączyć w stan "Nadzoru" Odbiornik Salus w trybie "On i Auto".

 

Jak to podłączyć lub ustawić żeby odbiornik w trybie Auto zwierał te 2 przewody z cicha?Jak ręcznie zewrze,to piec przechodzi w stan Nadzoru i jest Ok z tego co widzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Salus przy kotle na ON i Auto . Panel salusa w pokoju może mieć błędy pomiaru temperatury i do tego jest w nim korekta temperatury i druga rzecz mająca wpływ na zadziałanie to histereza od zadanej temperatury  ( to również możesz ustawić ) . Diody na skrzynce przy kotle oznaczają ,czerwona zasilanie z sieci , zielona praca ( sygnał ze sterownika pokojowego o konieczności grzania  ) To samo robiłeś ręcznie co opisałeś . Sprawdż w sterowniku kotła jaki masz mieć styk na wyjście sterowania temperatury podłączony normalnie zwarty czy normalnie rozwarty NZ czy NR i podaj typ salusa - pełny bo i w nim sa różnice dotyczące styku sterującego ( zwarty lub rozwarty bo jak nie dopasujesz to wszystko będzie chodziło na odwrót i na panelu pokojowym trzeba będzie zmienić tryb pracy na chłodzenie  ) .

Co do kotła to musisz sprawdzić w ustawieniach tigry i ustawić pracę kotła na pracę w podtrzymaniu po osiągnięciu temperatury zadanej w pomieszczeniu ( nie mylić z zadana na kotle ) .

Aby wykorzystać salusa do starowania tylko pompą trzeba inaczej wykonać podłączenie chyba że tigra ma taką opcję współpracy i trzeba tylko zmienic ustawienia  w tigrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model nadajnika to Salusa to 091FLRFv2,a odbiornik to RXRT510.Dobrze przedstawię w nadajniku Salusa w ustawieniach na chłodzenie i zobaczę tą histerezę na ile jest ustawiona.Może po przestawieniu na Chłodzenie,w odbiorniku się przestawi i zamiast zwierać styki to,będzie rozwierał.Bo chyba o to tu chodzi( że w manualu na odbiorniku jak przedstawię to są cały czas zawarte) i na auto też powinny być zwarte?A dostaje odbiornik sygnał od nadajnika,że np:temperatura na odbiorniku zadana jest 23 stopnie,a rzeczywisty odczyt jest np.22 stopnie , wówczas nadajnik daje sygnał do odbiornika i powinien rozewrzeć styki na odbiorniku.Wòwczas sterownik Tigra startuje.I dotąd pracuje aż temperatury na nadajniku w pomieszczeniu wyrównają się.Chyba taka jest zasada działania tego regulatora temperatury?Jeśli się nie myślę?

 

W tym momencie na tych ustawieniach nadajnika ,w odbiorniku( On,Auto) cały czas są styki rozwarte na to wychodzi.Na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłem regulator temperatury w tryb chłodzenie. Również zmieniłem stopień histerezy na nadajniku.Ale też zero komunikacji ze strony nadajnika z odbiornikiem.Już sam nie wiem co tu zrobić.

Może powinien być tu zamontowany regulator temperatury przewodowy podłączony odrazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś jeszcze raz podłączyłem odbiornik Salus pod zasilanie.Ustawilem na ON i Auto.Na nadajniku zadałem wyższą temperaturę niż  na wyświetlaczu która jest pokazywana.Z synchronizowalem nadajnik z odbiornikiem.I przy zadaniu temperatury wyższej ,załączył się wiatraczek na wyświetlaczu nadajnika.Z tego co widziałem na filmie w internecie, na podobnym odbiorniku Salus powinna się zapalić zielona lampka na odbiorniku że jest grzanie.A po osiągnięciu temperatury zadanej , powinno rozłączyć.A tu nie ma żadnej reakcji.Więc albo jest ten odbiornik uwalony albo coś z nadajnikiem.Podpowie ktoś coś,co tu jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatraczek na wyświetlaczu oznacza że powinien pójść sygnał na odbiornik przy kotle że kocioł ma grzać . Jeśli nie ma reakcji na odbiorniku to znaczy że nie ma połączenia i tu możliwości są dwie albo brak zasięgu albo brak synchronizacji . Proponuje nadajnik pod pachę i zrobić synchronizacje przy kotle w pobliżu odbiornika a nstp sprawdzić działanie przez wymuszenie wyższej temperatury na nadajniku tak aby odbiornik zadziałał . U mnie jak kocioł pracuje świecą zielona i czerwona na odbiorniku jak jest sygnał stop grzanie z nadajnika to czerwona miga zielona gaśnie . Jeśli przy kotle bedzie wszystko OK to znaczy że nadajnik z odbiornikiem sie nie dogaduje jak jest dalej na wskutek braku zasięgu . W takiej sytuacji trzeba zmienić lokalizację jednego i drugiego tak aby sie mogły połączyć . Czasami pomaga również wymiana baterii w nadajniku ( te z zestawu chodziły u mnie tydzień) . Korekty temperatury rzeczywistej ustawisz w panelu pokojowym / nadajniku np wg termometru  analogowego jeśli juz taki posiadasz i mu ufasz . Panel pokojowy jest bardzo czuły bo nawet trzymanie go w dłoni podbija temperature tak że musisz mu dać chwile czasu po zmianie ustawień żeby się ustabilizował .

Ta zmiana chłodzenie grzanie pozwala dopasować działanie do potrzeb sterownika kotła dlatego musisz sobie to sprawdzić w sterze kotła .

Jak nie ma reakcji to prawdopodobnie się nie zsynchronizowały . Synchronizacja trwa dość długo musisz poczekać .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.