Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o pomoc w wyborze źródła ciepła


turbinator

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień Dobry wszystkim.
Chciałbym Was prosić o poradę dotyczącą wyboru źródła ciepła do mojego domu. Starałem się sam ogarnąć temat, ale chyba poległem w natłoku często sprzecznych informacji.
Sytuację mam dość nietypową, budynek jest z cegły, przedwojenny (ściana ok 40cm), z dobudówkami z lat osiemdziesiątych zrobionych ze wszystkiego, co było pod ręką, ale przede wszystkim z pustaka żużlowego (ok.24cm). Jest niedocieplony, ale w przyszłym roku położę 20cm styropianu na ścianach.
Dach jest docieplony 25cm wełny, okna nowe, drzwi nowe, budynek częściowo podpiwniczony (ok 1/4), reszta na gruncie, podłoga niedocieplona (ale będzie 20cm styro w przyszłym roku). Dwie kondygnacje, każda po ok. 100m2.
"Ciepło właściwie" podaje mi 11,1 kW niezbędnej mocy grzewczej CO+CWU po dociepleniach, a na dziś 37,2 kW... co jest trochę dziwne, teraz w kotłowni mam starego dozameta ok. 15kW, w którym palę ekogroszkiem i jakoś daje radę, w domu jest ciepło. Jednak chciałbym go wymienić, bo zależy mi na tym aby źródło ciepła było w miarę bezobsługowe, czyste i kosztowo porównywalne do groszku - i jakoś tak przemawia do mnie kocioł na pellet. Czy to jest słuszny kierunek? Jeśli tak, to na jaki kocioł warto zwrócić uwagę? Budżet do 18tys, ale im mniejszy tym lepszy. Aczkolwiek , jeśli naprawdę warto, to w górę też jest trochę elastyczny. Kolega proponował mi HZ Daspell next, mówiąc, że to cała kotłownia w jednym urządzeniu, ale żadnych opinii, oprócz tych na stronie producenta nie mogę znaleźć. Poza tym kolega handluje tymi urządzeniami, więc jakoś tak ostrożnie podchodzę do tej propozycji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepło właściwe podaje moc maksymalną w najzimniejszy dzień sezonu, więc wyniki mniej więcej by się zgadzały.
Pierwszym krokiem napewno musi być docieplenie domu i tu masz zupełną rację.

Odpowiedź będzie trudna że względu na stałą niepewność energetyczna w Polsce...

Gdybym teraz miał decydować, to skupilbym się na buforze i podpiął bym kolektory słoneczne, do tego grzałka elektryczna do włączania w taniej taryfie i do tego szukał kotła w dobrej cenie. A taka się trafi, bo przy buforze to już wszystko będzie chodzić dobrze, szczególnie przewymiarowany kocioł. Zagrzeje bufor szybciej, więc będzie krócej pracował.

Zwróć uwagę, że do bezobsługowości potrzebna jest automatyka, a ta też kosztuje.

Ja przeszedłem z mialowca na pelet i jestem zadowolony, chociaż brakuje mi bufora właśnie.
Jakbyś chciał poczytać o moich przygodach z ogrzewaniem, to zapraszam na
www.obrotowy.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.