Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłospaw Slimko 16kw - jak ekonomicznie palić?


kuperman87

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem świeżym użytkownikiem kotła jak w tytule, mam pytanie o grzanie CWU.
Posiadam CWU 300L, który po nagrzaniu do 60 stopni wystarcza mi na dwa dni, czy w takim przypadku lepiej ustawić harmonogram i odpalać kocioł co drugi dzień na kilka godzin, czy ekonomiczniej będzie zostawić go na pracy ciągłej?

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze zrozumiałem Twój kocioł pracuje cały czas i grzeje tylko CWU? Ja palę ekogroszkiem ale mam tak ustawione,że kocioł odpala się ( SV200 + zapalarka ) gdy temperatura wody w bojlerze spadnie o 15 stopni od zadanej. Dogrzeje do zadanej i się wygasza,sterownik czeka na kolejny 15 stopniowy spadek temperatury wody.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, niezbyt dokładnie to opisałem, kocioł nagrzał CWU do 62 stopni i teraz jest na postoju, dopiero to testuję 🙂  jak spadnie temp. CWU zapewne odpali się ponownie.. tylko się zastanawiam czy to będzie ekonomiczne rozwiązanie, czy po prostu dodatkowo w moim przypadku ustawić harmonogram?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I prawidłowo tak ma być. Moim zdaniem nie ma sensu ustawiać teraz harmonogramu grzania. Lepiej ustawić większą histerezę. Tak jak pisałem u mnie wynosi ona 15 stopni. Grzeję zbiornik CWU do 60 stopni. Następne odpalenie kotła następuje gdy temperatura spadnie do 45

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wszystko zależy jakie masz zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. 

Przykład - praca w harmonogramie
Sześcioosobowa rodzina, duże zużycie wody. Jeśli ustawisz grzanie powiedzmy dwa razy na dobę (o 5 rano i o 18 po południu) może dojść do sytuacji, że szósta osoba która będzie się kąpała - nie będzie już miała ciepłej wody bo pozostali domownicy ją zużyją. 

Przykład 2 - praca na podstawie histerezy
Dwuosobowa rodzina rzadko zużywająca większe ilości ciepłej wody. Woda w bojlerze nagrzana do 50*, po ich kąpielach woda spada do 40*. W momencie bezwładności, woda w bojlerze również się obniża o kilka stopni. Dochodzi do sytuacji, że powiedzmy nazajutrz gdy domownicy nie mają zapotrzebowania na ciepłą wodę, wartość histerezy spada o 15* i załącza się grzanie CWU mimo iż tego domownicy nie potrzebują.

Moim zdaniem, najwygodniej jest grzać CWU na wysokiej histerezie - zadana CWU między 50-55* a histereza 10-15*. Dzięki temu nieważne kiedy, ale zawsze masz ciepłą wodę. Sam kocioł podczas pracy letniej "wącha pellet" czyli spala go stosunkowo mało 🙂

Mam nadzieję, że troszkę pomogłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, tak, jest dość duże zapotrzebowanie na ciepłą wodę, ale zazwyczaj o stałych porach wieczornych, dlatego myślałem nad harmonogramem, na razie ustawiłem dużą histerezę i będę obserwował..

Pytanie, czy poza przeważeniem pelletu, powinienem zwrócić uwagę na jeszcze jakieś ustawienia kotła, palnika etc? Np. nie jestem pewien jaką ustawić temp. zadaną mieszacza..

Druga sprawa - posiadam regulator pokojowy ester X80, tryb regulacji Fuzzy Logic, czy w takim przypadku sterowanie pogodowe powinno został wyłączone? 

I ostatnie pytanie, ustawienia tego typu (sterowanie pogodowe, krzywa grzewcza itp.) te ustawienia mam zarówno dla kotła, jak i mieszacza - nie bardzo rozumiem jak to wszystko poustawiać poprawnie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzywa grzewcza dobiera temperaturę na obiegi w zależności od temperatury zewnętrznej.

Moja propozycja: 

w ustawieniach kotła wyłącz krzywą grzewczą i ustaw temperaturę zadaną na 70*, histereza 10*

w ustawieniach mieszacza krzywą grzewczą ustaw na 0,6 (jeśli masz podłogówkę) lub 1,4 (jeśli masz grzejniki).

Masz moduł internetowy? Mógłbym wprowadzić te zmiany zdalnie. Tutaj o tym opowiadam:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Test podajnika właśnie wykonuje się dlatego, że są różne wagi pelletów. Jeden np. ma krótszą długość, dzięki czemu w rurze podajnika zbiera się mniej "powietrza" i pellet jest podawany w większej dawce.

To że waga paliwa w teście jest wyższa czy niższa nie określa jego jakości.

Gdybyś wykonał przeważenie paliwa na paliwie powiedzmy 8mm, wtedy waga pokaże Ci nawet 4,2kg.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.08.2021 o 07:27, Kotłospaw napisał:

w ustawieniach kotła wyłącz krzywą grzewczą i ustaw temperaturę zadaną na 70*, histereza 10*

Jeszcze pytanie do tego zdania, w Ustawienia Kotła mam Ster. pogodowe: wyłączone i Krzywa grzewcza (nie widzę opcji, żeby wyłączyć - ustawić minimalną wartość 0.1 ? A przesun. równol. krzywej to jest histereza kotła? bo histereza jest też w ustawieniach ogólnych (ale tam tylko w zakresie od 0 do 5 stopni).

IMG_5488.thumb.jpg.f8cf7353647a9c7157c2db61bde8a75a.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że tak męczę, ale dość dużo tych ustawień 🙂
Już chyba ostatnie pytanie - testowo zmieniłem tryb na "zima", temp. zadana mieszacza była ustawiona na 30 stopni, ale przy instalacji tylko grzejnikowej to raczej ciężko będzie mi dogrzać dom, czy temp. mieszacza nie powinna się dostosować automatycznie na podstawie wskazań regulatora pokojowego? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, regulator pokojowy nie steruje temperaturą na mieszaczu. 

Aby temperatura była regulowana automatycznie, musi być podłączony czujnik pogodowy (z tego co pamiętam to go masz).

Wejdź w ustawienia mieszacza, sterowanie pogodowe mieszacza zrób na włączone.

Krzywa grzewcza mieszacza ustaw na 1.4

Od teraz automatycznie temperatura będzie regulowana na obieg grzejnikowy w zależności od temperatury zewnętrznej.

🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, włączyłem ster. pogodowe mieszacza tylko w takim wypadku temp. mieszacza jest cały czas minimalna ale rozumiem, że to dlatego że na zewnątrz temp. wynosi 14 stopni?

Tylko mnie to zastanawia czy nie bardziej optymalnie byłoby utrzymać na mieszaczu wyższą temp. aby szybciej dogrzać mieszkanie i wtedy kocioł przechodzi w nadzór/postój.. 

A jest jakaś zalecana minimalna temp. mieszacza przy grzejnikach? Teraz ustawiłem na 42 stopnie (wcześniej było 30 i praktycznie grzejniki były lekko letnie, także musiałby chyba kocioł chodzić cały czas)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeszcze pytanie, czy przy takiej temperaturze jak teraz (grzeję tylko CWU + trochę grzejniki) lepiej obniżyć maksymalną moc Fuzzy Logic? Ustawiłem na 80% i wydaje mi się, że grzejąc maksymalnie 12 kW nie ma dużej różnicy w czasie nagrzewania się CWU, czy pomieszczeń.. a różnica w spalaniu chyba będzie zauważalna przy 12 kw w porównaniu do 16? Czy jednak lepiej grzać z pełną mocą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie męcz tego kotłospawa tak za bardzo , co lepiej to sam się z biegiem czasu zorientujesz ,na to nie ma gotowej recepty .

Jeśli chodzi o szybkość zagrzania Cwu to zależy od mocy wężownicy w zasobniku i jaką temperature na nią puścisz .

A Fuzzy Logic ? jak nie ma dużego odbioru to tylko na starcie zapitala z pełną mocą , potem pilnuje temperatury zadanej kotła , w okresach przejściowych można przyciąć moc palnika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2021 o 20:32, Kordjano napisał:

A Fuzzy Logic ? jak nie ma dużego odbioru to tylko na starcie zapitala z pełną mocą , potem pilnuje temperatury zadanej kotła , w okresach przejściowych można przyciąć moc palnika .

Dzięki, jeszcze jedno pytanie, bo może jednak u mnie coś jest nie tak z tym Fuzzy Logic, bo w tym trybie kocioł powinien jak najszybciej osiągnąć zadaną temperaturę, tak?

U mnie wygląda to w ten sposób, np. zeszłej nocy temp. zewnętrzna ok zera, kocioł włączył się 3 razy, na ok 1-2 godz.. ale to wygląda tak, że pracuje przez prawie cały ten czas na pełnej mocy i temp. ok 50 stopni (temp. zadana 70 stopni + regulator pokojowy) dopiero pod koniec tego czasu temp. rośnie do ok 60 i piec się wygasza.. Myślałem, że będzie dążył do tem. zadanej 70 stopni i jak będzie już blisko, to będzie modulował mocą odpowiednio ograniczając spalanie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, kuperman87 napisał:

Dzięki, jeszcze jedno pytanie, bo może jednak u mnie coś jest nie tak z tym Fuzzy Logic, bo w tym trybie kocioł powinien jak najszybciej osiągnąć zadaną temperaturę, tak?


No nie do końca w trybie fl ma za zadanie pilnować tęperatury około zadanej kotła ,czyli jak się zbliża do zadanej to redukuje moc , jak jest duży odbiór mocy to może wcale nie osiągnąć zadanej ,jak odbioru nie ma to mimo że zredukuje moc do minimum to przebije zadaną kotła jak przebije o 5st to się wyłączy , a jak będzie modulowało to zależy właśnie od tego jak masz ustawiony zakres modulacji moc minimalna fl i maksymalna fl w procentach, trzeba pamiętać że tryb fl korzysta z tych samych progów mocy co standard znaczy sie że jak w standardzie moc maksymalną zredukujesz a w FL dasz 80% to jeszcze raz zmniejszysz .


U mnie wygląda to w ten sposób, np. zeszłej nocy temp. zewnętrzna ok zera, kocioł włączył się 3 razy, na ok 1-2 godz.. ale to wygląda tak, że pracuje przez prawie cały ten czas na pełnej mocy i temp. ok 50 stopni (temp. zadana 70 stopni + regulator pokojowy) dopiero pod koniec tego czasu temp. rośnie do ok 60 i piec się wygasza.. Myślałem, że będzie dążył do tem. zadanej 70 stopni i jak będzie już blisko, to będzie modulował mocą odpowiednio ograniczając spalanie..

On dążył tylko nie zdążył bo wcześniej dogrzała sie chata , gdybyś dał większą maksymalną to może by zdążył , widzisz to wszystko zależy też jaką temperature puszczasz na grzejniki , jaką mają moc grzewczą .

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.