Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena schematu


Jurek61

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prośba do forumowiczów o ocenę zamieszczonego schematu. Posiłkowałem się schematami z tego FORUM i mam nadzieję, że dobrze odwzorowałem główne założenia i wymagania dla poprawnego funkcjonowania instalacji. Do ogrzania 170 m kw, na dwóch poziomach. Parter 8 grzejników zasilanych z I rozdzielacza, piętro 5 grzejników zasilanych z II rozdzielacza. Grzejniki zaopatrzone w zawory termostatyczne (na każdym poziomie jeden grzejnik bez zaworu).  Kocioł MPM 14 kW do tego bufor  800 litrów do którego planuję zamontować grzałkę o mocy 6 kW, aby spokojnie wykorzystać zapasy energii z instalacji PV (7,4 kW), tego nadmiaru nie ma aż tak dużo żeby docelowo myśleć o grzaniu prądem stąd głównym źródłem ciepła ma być kocioł.  Kocił z buforem zamierzam połączyć rurą 5/4 " żeby w razie braku prądu wykorzystać grawitację. Na wypadek braku prądu mam  przetwornicę 12/230V ( o pełnej sinusoidzie)  plus akumulator 72 Amh a w odwodzie agregat 2 kW (mieszkam na wsi ale w energetyce technika z lat 60 ubiegłego wieku stare linki aluminiowe na słupach starszych ode mnie).  Czekam na pierwsze uwagi.

PS. Ciekawe czego sobie życzą instalatorzy CO?1900689182_SchematCO.thumb.png.886affdee83efad26044610c19c5f2db.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jurek61 napisał:

Kocioł MPM 14 kW do tego bufor  800 litrów do którego planuję zamontować grzałkę o mocy 6 kW

Dwa źródła ciepła. Zbiorniki przeponowe zamontowalbym oddzielny dla bufora(grzałki) - większy i oddzielny dla kotła - mniejszy. Według schematu nie da się tego odciąć ale… czy napewno nie będzie tam zaworów odcinających?

Bojler CWU następny tak samo.

Zawory bezpieczeństwa również.

Polaczyles powroty z rozdzielaczy a maja być do każdego zaworu 3D „swoje”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za uwagi. Nie wystarczy schemat przerysować, trzeba to jeszcze zrobić bez błędu. Grupa bezpieczeństwa dla podgrzewacza -sprawa oczywista. zawory będą pewnie na wszystkich dojściach i odejściach z bufora i podgrzewacza.   Grzanie bufora prądem to na razie tylko przymiarka, a jak to  będzie w rzeczywistości to się okaże po uruchomieniu części podstawowej z kotłem. Z rekonesansu po okolicznych hurtowniach wyszło że nie mają w obrocie kształtek z czarnej stali w rozmiarach powyżej 1".  I tak pewnie pozostanie.

Mam jeszcze jedno (na razie) pytanie: czy po nagrzaniu podgrzewacza do zadanej temperatury i wyłączeniu pompy i gdy temperatura w kotle będzie dużo większa nie będzie się on jeszcze dogrzewał grawitacyjnie?

Pozostaje jeszcze wybór zaworów termoregulacyjnych, pomp - chociaż tu wybór pewnie padnie na Grundfosa (ze starego układu zdemontowana została pompa Grundfosa rocznik 1995 po 25 latach pracy na wyjściu z kotła). Ale chyba już jej nie zamontuję w nowym układzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.