Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ocena schematu


pilocik

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Pomalutku dojrzałem do rozbudowy instalacji o pompę ciepła, proszę zerknijcie na schematy czy dobrze kombinuję:

Na pierwszym foto schemat istniejącej instalacji - wybaczcie to rękodzieło ;)

Na drugim foto planowane zmiany (dodane zielone kreski)

 Generalnie wygląda to tak: pompa monoblok, zawór przełączający 3D i bufor, dokładam również separator powietrza i osadów, na rurach od pompy będą również zawory z awaryjnym spustem wody - w instalacji nie będzie glikolu.

Pytanie: czy to ma szanse zadziałać?

Pytanie drugie: na wyjściu z kotła planuję zawór zwrotny - czy ma być czy może zamontować zawór zamykający? 

co.jpg

co2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, generalnie założenie jest takie że oba źródła nigdy nie będą pracować razem, kocioł zostawiam "dla świętego spokoju"

Gdyby się powtórzyła np. "bestia ze wschodu" i pompa nie da rady to wówczas awaryjnie odpalam groszek - mam jednak nadzieję że do tego nie dojdzie, ale małżonka się uparła zatem póki co tak zostaje

Zatem Twoim zdaniem tak będzie lepiej:

 

 

co3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kocioł  to ma być rezerwowe źródło to CWU bym od niego odłączył i wywalił pompę ładującą CWU bo monoblok ma swoją i ta w zupełności wystarczy . Zasobnik CWU musi mieć dużą wężownicę żeby pompa  ciepła miała na co pracować .

Zasilanie kocioł / bufor na zaworze strefowym przełączającym zamiast tego zaworu zwrotnego. Tak jak teraz gdy ruszą pompy od grzejników i podłogi będą sobie podbierać zimną wodę z niepracującego kotła . Zawór odetnie kocioł przy pracującej PC i odwrotnie czyli jak odpalisz kocioł to zawór odetnie bufor.

Na powrocie do pompy ciepła filtr siatkowy i separator magnetyczny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam, że z tą pompą CWU masz zdecydowanie rację, zastanawiam się również czy sens ma ten zawór zwrotny przed zasobnikiem CWU? Ten zawór już istnieje, jest częścią już działąjącej instalacji

filtr skośny do pompy mam, był nawet w gratisie do pompy - zapomniałem o wrysowaniu go wcześniej, teraz go domalowałem jak również zawory awaryjno-spustowe które założone będą na wypadek długiej awarii zasilania

a magnetyczny (separator powietrza, osadu i magnes) mam zaplanowany przed grupami pomp, wiem co prawda że lepiej by było dać osobne separatory powietrza na zasilaniu a osadu na powrocie, lecz trafił mi się okazyjnie flamcowent smart - żal było nie skorzystać

a zatem wygląda to tak:

 

co4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.