Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zbiornik wyrównawczy?


krzysiekpli

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, panowie i panie jeśli takie tu są, miałem to w necie i zgubiłem, prosze odpisać ile procent z całej pojemności instalacji ma miec naczynie wzbiorcze( zbiornik przelewowy) no oczywiście układ otwarty. No po prostu jaką wielkość dobrac. I drugie pytanie teraz w domu mamy zbiornik wykonany z rury zaspawany od dołu i góry, od dołu wchodzi woda z pieca, u góry wychodzi rura do kanalizacji odprowadzająca nadmiar, ale te dzisiejsze zbiorniki z pływakami? CO daje pływak w takim zbiorniku przelewowym? Może jest jakiś poradnik dla domowych "fachowców"? żeby tu nikogo nie zamęczać moimi chyba jednak prostymi pytaniami( nie dla mnie) :D

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra wiem już co daje pływak ale czy przy co tygodniowym czyszczeniu pieca odkręcić zawór i dopuścić wody do zbiornika jeśli ubyło to problem? żeby mnie pływak wyręczał. Więc pozostaje pytanie jak dobrać wielkość zbiornika do instalacji? czy jest to np: jakis procent całej pojemności instalacji? jak tak to JAKI TO PROCENT?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Fizyczny "przyrost" objętości wody ogrzewając ją z temp pokojowej ( 21 stopni ) do 95 stopni ( temp tzw. obliczeniowa ) wynosi około 4,2 %. Jednak w związku z tym, że w bardzo wielu przypadkach trudno jest precyzyjnie obliczyc lub zmierzyć objętość wodną instalacji przyjmuje się wartości przybliżone, ale jednak zaokrąglone do góry. Np. przy 200 l wzrost objętości można obliczyć na ponad 8 litrów. Dochodzi do tego jeszcze inna wartość, a mianowicie:

wyobrazmy sobie taką sytuację: instalacja 200 l napełniona zimną wodą do pełna razem z naczyniem wzbiorczym dostosowanym objętościowo do instalacji, czyli 8,4 l. Woda będąc podgrzewana w piecu do temp 95 stopni zwiększy swoją objetość o ponad 8 litrów. Spowoduje to przelanie; wylanie się nadmiaru wody z naczynia poza obieg grzewczy. Temperatura następnie spada do pokojowej, bo piec wygasł. Objętość się zmniejszyła o 8 litrów. I naczynie wzbiorcze jest puste. Sytuacja ta sprzyja zapowietrzaniu się instalacji, moga wystąpić w grzejnikach odgłosy przelewania sie wody, skuteczność grzejników na najwyższych poziomach spada. Spróbujcie jeszcze w takiej sytuacji odpowietrzyć któryś grzejnik. Poziom wody jeszcze bardziej opadnie o wartość objętości powietrza spuszczonego z grzejnika przy odpowietrzaniu.

 

Rację ma zarówno Kol. @Jerryk i kol @Heso - pozdrawiam. Bo Jerryk podaje fizyczny wzrost objętości a Heso to samo plus 100%, czyli wartości dodatkowo względnie zabezpieczające układ grzewczy, bo woda, jakby nie patrzeć, paruje.

 

Zawsze należy stosować większy o 100% zbiornik wyrównawczy. zastosowanie większego w żaden sposób nie szkodzi a zbyt małego może się okazać nieprzyjemne w eksploatacji.

 

A tak naprawdę - czy problem zbiornika wyrównawczego to taka istotna na tym Forum sprawa? Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Witam serdecznie,

 

przepraszam ze odkopuje temat ale mam pytanie.

nie mam zielonego pojecia o ogrzewaniu (chlopak z bloku) a teraz przyszlo mi walczyc z tym w domu - wprowadzam sie do domu po rodzinie.

sytuacja wyglada tak... dom duzy 250metrow powierzchni do ogrznia,

w piwnicy stoi piec na wegiel i wszystko dziala... jednak w nocy gdy padl prada a piec nie zostal wygaszony na strychu gdzie znajduje sie zbiornik wyrownawczy (20litrow) bylo pelno wody co doprowadzilo do zalania jednego z pokoi..

od zbiornika jest odprowadzony waz i woda nim powinna byc odprowadzona...

 

czy moglbym prosic o porady - co sprawdzic, dlaczego moglo to sie wydarzyc ??

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.