Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar Smartfire 15 kw - jak sterować?


Maslik17

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam kociol Hks lazar Smartfire 15 kw. Ogrzewam okolo 200 m2 ( rozdzielone na dwie kondygnacje:
*parter - 5 grzejnikow ( na każdym głowice termostatyczne) i z 40 m2 podlogowki
*poddasze użytkowe -  4 grzejniki ( glowice termostatyczne) i okolo 60 m2 podlogowki.
Jak tym wszystkim najoptymalniej sterowac? Posiadam regulator pogodowy, jak i na poddaszu sterownik pokojowy wraz z termostatem.
Grupy pompowe kolejno :
Grzejniki poddasze - mieszacz womix 3d
Podlogowka parter i poddasze - termostatczny mieszacz womix 
Grzejniki dół - mieszacz womix 3d
CWU

IMG_20210419_172553.jpg

IMG_20210419_172547.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na wszystkich mieszaczach siłowniki? A w którym miejscu zawór  trójdrogowy? ? Glupio pytać aczkolwiek to nie moja dziedzina ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.04.2021 o 20:20, Maslik17 napisał:

Czyli na wszystkich mieszaczach siłowniki? A w którym miejscu zawór  trójdrogowy? ? Glupio pytać aczkolwiek to nie moja dziedzina ?

Jak chcesz sterować tym układem  to najpierw sprawdź sobie możliwości sterownika żebyś niepotrzebnie nie wywalił kasy .Jeśli ster obsłuży 4 obwody z 2-ma mieszaczami i podejrzewam 6 pomp bo tyle chyba masz kotłowa , CWU + to co na fotce to możesz się bawić w sterowanie tym wszystkim jednostkowo , tylko po co ? W tej chwili jeżeli masz termostat pokojowy to możesz nim spokojnie sterować kotłem w zakresie histerezy jaką ustawisz na panelu na zasadzie on/off kotła . Resztę instalacji najnormalniej dostroić tak żeby nie przegrzewać pomieszczeń z podłogówką , tam gdzie grzejniki ustawić termostaty . Tam gdzie termostat pokojowy grzejnik na full otwarty jeżeli jest tam oczywiście grzejnik a nie podłogówka . Jaki masz ten star pokojowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomp razem z kotłową jest tylko to co na zdjęciu. Czyli:grzejniki poddasze,podłogówka caly dom (rozdzielona rotametrami na poddasze i parter), grzejniki parter i CWU. Lacznie z kotłową razem 5 pomp. 

Tam gdzie mam kaloryfery tam nie mam podłogówki ? i na odwrót.

Sterownik pokojowy to EcoSter TOUCH.(ecoMax810P3-L) Jest on zamocowany w salonie z aneksem w ktorym jest tylko podlogowka. 

Natomiast refulatory kotla zamontowane w środku kotła to ecoMax810P3 oras EcoMax810P2

IMG_20210421_204953.jpg

IMG_20210421_204929.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa zawory trojdrogowe z siłownikami w miejsce tych co na zdjeciu ? Jak rozumkem jeden do podlogowki a jeden do grzejnjkow na poddaszu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.04.2021 o 20:39, Maslik17 napisał:

Pomp razem z kotłową jest tylko to co na zdjęciu. Czyli:grzejniki poddasze,podłogówka caly dom (rozdzielona rotametrami na poddasze i parter), grzejniki parter i CWU. Lacznie z kotłową razem 5 pomp. 

Tam gdzie mam kaloryfery tam nie mam podłogówki ? i na odwrót.

Sterownik pokojowy to EcoSter TOUCH.(ecoMax810P3-L) Jest on zamocowany w salonie z aneksem w ktorym jest tylko podlogowka. 

Natomiast refulatory kotla zamontowane w środku kotła to ecoMax810P3 oras EcoMax810P2

 

No i bardzo mądrze masz to rozwiązane . Podłogówka ma większą zwłokę niż grzejniki , grzejniki pozamykają się wcześniej jeśli sa na nich termostaty dlatego termostat pokojowy w dobrym miejscu ( pomieszczeniu ) . Przełożenie masz teraz na sztywno (temperatura  na mieszaczach bez siłownika będzie się zmieniać wraz z krzywą grzewcza kotła ) i może tak zostać . Jeżeli ma być bezobsługowo to dołóż tylko czujnik pogodowy i ustaw krzywą grzewczą dla kotła oraz temperatury przejścia lato/zima , ster na to pozwala .Nic bym więcej nie zmieniał  chyba że masz z czymś problem to go opisz .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. Mam w tej chwili sterowanie pogodowe. Czujnik temp. Zewnętrznej zamontowany. Ustawiłem zmiane na tryb lato na auto. Tempertury wlaczenia i wyłączenia trybu lato rowniez. Pytanie tylko jak z krzywa grzewcza (w tej chwili 0.6) Gdyz temperatura w pomieszczeniu to az 25 stopni. Zmienic wartość krzywej? Jak rozumiem temperatury zadanej na sterowniku pokojowym kociol bez mieszaczy z siłownikami nie bedzie utrzymywał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak możesz obniżyć  krzywą grzewczą lub jeśli problem dotyczy tylko pomieszczeń z podłogówka to obniż  temperaturę zasilania podłogówki na mieszaczach 3d . Instalacja wymaga tylko dostrojenia . Zobacz jak zachowują się grzejniki , jeżeli w pomieszczeniach z grzejnikami temperatura rośnie dużo szybciej niż tam gdzie jest podłogówka to reguluj krzywą grzewczą .Jednak  na początek podłogówki żeby nie przegrzewać pomieszczeń . Czy kocioł chodzi on/off wg. termostatu pokojowego ? Jeśli nie to go ustaw na pracę wg termostatu pokojowego . Prawdopodobnie w tej chwili za dużo ciepła wpompowuje w podłogówkę która zawsze działa z opóźnieniem a bezwładność powoduje wzrost temperatury z opóźnieniem  . Proponuje najpierw dostroić podłogówke a krzywą grzewczą regulować jeśli grzejniki nie będą  wystarczające   do nagrzania pomieszczeń. Na razie reguluj jedno /podłogówki zaworami mieszającymi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.