Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Piec Gazowy I Grzejniki ?


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich. Wiem że ten temat jest ciągle wałkowany jednak mój dom ma małą powierzchnie bo 60 mkw i jest średnio ocieplony. Proszę o podpowiedz jaki piec gazowy dwufunkcyjny i jakiej firmy grzejniki ? Planuję instalacje oprzeć na rozdzielaczu i rurkach z miedzianych skrytych w podłodze. Wstępnie rozważałem zakup Vaillanta VUW plus 202-5 . Prosze o podpowiedz jakie grzejniki ? a może inny piec ? Z góry dziękuje za pomoc.

Opublikowano

Kocioł, który zaproponowałeś, jest za duży jak na potrzeby twojego domu, ma możliwość modulacji od 7,7 do 20kW a zapotrzebowanie twojego domu to ok 8 kW. Zastosuj kocioł o mniejszej mocy i większym zakresie modulacji (sprzedawca powinien pomóc w doborze kotła). Rodzaj instalacji jak i zastosowany materiał jest bez znaczenia (przy miedzi trzeba przestrzegać wytycznch dotyczących sposobu montażu w tym: dobóru średnicy rur, filtry, gratowania obciętych rur, kompensacji wydłużeń, sposóbu lutowania, właściwej izolacji, właściwego sposób połączenia innych materiałów z miedzią. Instalacja jest niewielka i nie powinno być wielkich problemów z jej budową. Co do grzejników to przy miedzianej instalacji c.o. nie zaleca się stosowania grzejników aluminiowych(popracuj kilka minut wyszukiwarką i znajdziesz w internecie więcej informacji).

Opublikowano

Dziękuje za odpowiedz.

A jaki mógłby być inny piec gazowy dwufunkcyjny do tak małej powierzchni ? Wiem że Immergaz produkuje takie piece ale nie mam zaufania do tej marki. Może ktoś poleci mi jaki byłby odpowiedni do tak małej powierzchni. Pozdrawiam wszystkich.

Opublikowano

Zapewniam że przy wyborze zaboli cię głowa od ilości z jakiej masz wybrać. Nie chcę robić nikomu reklamy, i nazwy żadnego kotła nie wymienię. Przed zakupem sprawdź dostępność serwisu i jego koszty. Warto trochę powybrzydzać, ale zadecydować powinieneś sam, bo to przecież twoje pieniądze.

Opublikowano

Radzę zastanowić się jaki ma być kocioł, chodzi mi o to czy z zamkniętą komorą spalania, czy z otwartą.

Ja mam u siebie kocioł z otwartą komorą i trochę teraz żałuję, bo nie mam doprowadzenia do kotłowni nawiewu z zewnątrz i muszę otwierać okno. Dom jest szczelny i zaciąga mi powietrze poprzez komin od kominka w salonie i czasem czuć sadzę. Albo doprowadź powietrze do kotłowni albo kocioł z zamkniętą komorą(nie musi być kondensacyjny). Zastanów się nad kotłem jednofunkcyjnym z zasobnikiem, nawet małym. Zasobnik to komfort(można zainstalować cyrkulację) oraz oszczędność gazu i wody np. pod prysznicem zakręcając na chwilę wodę przy zasobniku masz cały czas ciągłość ciepłej, bez zasobnika piec się znowu musi włączyć i kilkanaście sekund będzie się lala zimna woda. Przy wyborze kotła ważny jest serwis(dostępność), ja wybrałem kocioł Viessmanna, ale ponoć Vaillant ma najlepszy serwis i najbardziej dostępny. Jeśli chodzi o grzejniki to albo stalowe, albo miedziane. Ja mam też instalację z miedzi (tak polecił hydraulik) i grzejniki Convector z miedzianą wężownicą, konwekcyjne. Aluminiowe nie mogą być bo tlenki miedzi z rurek będą niszczyć aluminium i będzie problem przy zaworach, u mojego teścia co jakiś czas trzeba wymieniać uszczelki, mimo tego że ma redukcje pomiędzy miedzią i aluminium.

Opublikowano

Faktycznie swego czasu ludzie chwalili te piece. Ich małe zasobniki są wystarczające, aby piec się bez sensu nie włączał i wyłączał przy każdorazowym odkręcaniu kurka, nawet na kilka sekund. Do takich pieców i tak małej powierzchni do ogrzania zdecydowanie polecam grzejniki Convector, bo mają małą pojemność wodną, dzięki czemu szybko się nagrzewają i bardzo łatwo jest nimi sterować, co w tak małym domu jest bardzo ważne. Instalacja takiego ogrzewania to niezbyt wysoki koszt w stosunku do jakości. Saunier Duval w porównaniu z innymi kotłami odznacza się niską ceną.

Opublikowano
Ja mam u siebie kocioł z otwartą komorą i trochę teraz żałuję, bo nie mam doprowadzenia do kotłowni nawiewu z zewnątrz i muszę otwierać okno. Dom jest szczelny i zaciąga mi powietrze poprzez komin od kominka w salonie i czasem czuć sadzę.

1.Który ZG odebrał taką instalacje!

2.Instalator nie wiedział że w pomieszczeniu kotłowni powinna być kratka wywiewna i nawiewna, zresztą w opini kominiarskiej powinieneś mieć to napisane!

3. Instalator który uruchamiał ci kocioł wogóle nie miał prawa tego zrobić w przypadku gdy pomieszczenie kotłowni (brak kratki nawiewnej) nie odpowiada wymaganiom.

Do pomieszczenia kotlowni trzeba wstawić "zetkę" (kratka nawiewna o rozmiarze min jak przewód spalinowy, uchylanie okna też jest rozwiązaniem). Eksploatacja kotła przy niedoborze powietrza grozi jego uszkodzeniem (oczywiście naprawa na koszt właściciela gdy jest to nowe urządzenie)

Opublikowano

Zgadzam się, że powinno być doprowadzone powietrze. Instalację wykonywał mi znajomy (co tanie, to drogie). A gdy się dowiedziałem była już wykonana elewacja i wykończone wnętrze kotłowni - kafelki, złożone szafki itd. Teraz nie chce mi się tego kuć, ale wiem że wcześniej, czy później mnie to czeka. Fajnie, że poruszyłeś ten temat, niech to będzie przestroga dla innych.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

Anumar!

poza tym, że musisz otwierać okno w kotłowni, czy jesteś zadowolony z takiego połączenia? Planuję w niedługim czasie rozpocząć montaż instalacji i słyszałam, że grzejniki convectorowe są oszczędne w połączeniu z kotłami gazowymi. Ile płacisz za ogrzewanie?

Opublikowano

Rodzaj grzejników to rzecz wtórna, sam grzejnik nie grzeje tylko oddaje dostarczone ciepło. Ważny jest ich prawidłowy dobór do zapotrzebowania pomieszczenia na ciepło. Nie ma też co przesadzać z wielkością kotła (zresztą kotły sprzedawane dzisiaj są wyposażone w modulowane palniki a ograniczyć moc też można więc problem odpada ale po co przepłacać?).

Opublikowano

do małych instalacji grzejników konwektorowych zdecydowanie nie polecam. zbyt mała pojemność wody jest wadą ,a nie zaletą. kocioł będzie się bardzo często załączał na bardzo krótko. co nie jest ani komfortowe ani oszczędne .

jeżeli chodzi o kotły dwufunkcyjne ,to muszą mieć 20-24 kW ze względy na wydajność cieplej wody (na poziomie 8-12 l/min)

przy takiej mocy maksymalnej ,moc minimalna wynosi od 7 do 10.5 kW w zależności od producenta i modelu.

Opublikowano

Witek3,

jestem zadowolony i poza kotłem nic bym nie zmienił, moje opłaty za ogrzewanie domu w tamtym sezonie grzewczym to około 300 zł/miesięcznie, bez c.w.u. i gazu do gotowania. Kotły dwufunkcyjne nadają się raczej do małych mieszkań. Chociaż uważam, że do mieszkania wystarczyłoby ogrzewanie na prąd, albo wspólna kotłownia.

U mnie kocioł się często nie załącza, pracuje normalnie. Pewnie dlatego, że grzejniki szybko oddają ciepło i woda powraca chłodna. Gdyby faktycznie instalacja była b.mała, to uważam, że problemem mogłyby być grzejniki stalowe, ponieważ nie oddają ciepła. Ja w każdym bądź razie jestem zadowolony i w domku mam ciepło:)

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.