Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie podłogowe + bufor


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Hej,

 ostatnio miałem dość długą debatę z jednym znajomym. Czy dla Was sensem jest zakładanie pompy ciepła z ogrzewaniem podłogowy gdzie dajemy bufor? Dla mnie od zawsze wiadome było, że gdy dom ogrzewany jest podłogowo to bufor nie jest potrzebny bo podłoga jest buforem, ale zachwiałem się ostatnio w tej debacie. Czy myślicie, że przy ogrzewaniu podłogowym nie miałaby pompa trochę lepszej sprawności? Wiadomo, że grzejniki potrzebują wyżej temperatury i łatwiej jest pompie "bujnąć" się z poziomu kilkunastu stopni jakie jest w buforze, ale czy też na podłogówce nie miałoby to pozytywnego przełożenia? Można by stwierdzić, że przełożenie na oszczędność byłoby większe bo bufor trzymałby bliższą zadanemu zasilaniu temperaturę. Co Wy sądzicie na ten temat? Odnośnie odszraniania też miałoby to stosowne przełożenie. Wiadomo też, że możmna odszronić pompę z wężownicy, ale chodzi mi o maksymalne eko. ?

Opublikowano

No to może policz sobie pojemność cieplna tej podłogi i zastanów sie do jakiej temperatury ja możesz naładować aby jej nie przegrzewać i nie przegrzewać pomieszczenia . Następnie weź rachunek za energię elektryczną i zobacz ile kosztuje kilowatogodzina w taryfie całodniowej i porównaj to sobie z taryfą tzw nocną gdzie ta sama energia jest 3 x tańsza . Jeżeli będziesz w stanie zgromadzić dość energii w tańszej taryfie aby zabezpieczyć ogrzewanie na cała dobę to automatycznie koszt uzysku tej samej ilości ciepła będzie 3 x tańszy . Na podstawie tych wyliczeń dobierz sobie moc pompy tak by wyprodukowała tyle ciepła aby starczyło na całą dobę ale przy krótszym czasie pracy pompy  .Następnie do tego zapotrzebowania dobierz bufor bo gdzieś tę energię trzeba zgromadzić . Taka instalacja będzie droższa w inwestycyjnie ale tańsza w eksploatacji 

W przypadku pompy pracującej w  jednej taryfie moc samej pompy będzie niższa ( tańsza pompa ) ale będzie droższa w eksploatacji uwzględniając taryfę z jakiej będziesz korzystał .

Co do zużycia energii będzie porównywalne  ale już koszty na rachunku  będą inne .

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, Opsiq napisał:

Co Wy sądzicie na ten temat?

Z kondensatu i pompy ciepła nie opłaca się „magazynować ciepła”. Większe zyski są  z prowadzenia tych źródeł ciepła niskotemperaturowo w trybie ciągłym.

Zamiast bufora sprzęgło (może być pojemnosciowo większe np. 100-150l) dla PC typu on/off.

Edytowane przez PioBin

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.