Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stuki we wszystkich grzejnikach


idzior

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

od jakiegoś czasu czytam na forach odnośnie stuków w grzejnikach ale niestety nie mam pojęcia co z instalacją u mnie się dzieje.

Instalacja założona w  2017 r. składająca się z grzejników i podłogówki. grzejniki purmo, piec dwufunkcyjny viessman.

Po roku użytkowania zauważyłem problem  w postaci stuków we wszystkich grzejnikach. Stuki są pojedyncze, czasem dwa stuknięcia na raz w odstępach nieregularnych. Czasem co godzinę, czasem krócej. I tak po kolei każdy z grzejników, prócz łazienkowego rurkowego. Dzieje się tak często po uruchomieniu się pieca ale także na totalnie zimnych grzejnikach ale jak działa podłogówka.

Sprawdzałem podłączenie, jest prawidłowe. Zdjąłem z uchwytu i dalej stuki były. Zmniejszyłem obieg pompy ale nie poskutkowało. Grzejniki odpowietrzone, cała powierzchnia ciepła podczas grzania.

Poniżej link do filmiku, akurat stuk słychać przy dotknięciu grzejnika ale dzieje się też tak bez ingerencji.

https://youtu.be/sKNxmt1IjQ8

Pozdrawiam

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety schematu nie mam.

Piec Viessman Vitodens 100, zbiornik na wodę Vitocel 100l, pompa obiegowa Ferro, do podłogówki pompa Wilo. 

Budynek jednopiętrowy, na parterze podłogówka prócz salonu gdzie są dwa grzejniki Purmo. Na górze po jednym grzejniku w pokojach też Purmo (razem 3) plus jeden grzejnik drabinkowy w łazience. W łazience również podłogówka. Na grzejnikach nie ma głowic termostatycznych, zawory na nakrętkę i są cały czas odkręcone.

Do instalacji są dwa sterowniki, jeden do grzejników na górze druki do podłogówki na dole. 

Z tego co jeszcze mogę dodać to podłogówka ma chyba 4 pętlę czy jak tam zwał.

W załączeniu kilka zdjęć, może pomogą.

 

PXL_20210401_114305013.jpg

PXL_20210401_114316607.jpg

PXL_20210401_114337644.jpg

PXL_20210401_122306634.jpg

PXL_20210401_122859236.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda  że  strzelają zawory na grzejnikach ale tak się dzieje w momencie gwałtownej zmiany kierunku przepływu . Trzeba by zobaczyć co się dzieje na manometrach i jakie jest ciśnienie w instalacji w momencie tego zjawiska , czy zawór napełniania nad wodomierzem jest zamknięty ( jeśli jest otwarty to błąd ,skoki ciśnienia mogą się przenosić z z instalacji zimnej wody przy gwałtownym zamknięciu baterii mieszającej )

Rozrysowałem to sobie co na fotce i kierunek przepływu  na grzejnikach może się zmieniać w momencie startu pompy podłogówki , powód to brak zaworu kierunkowego przy pompie na zasilaniu grzejników . Zawór kierunkowy na powrocie z podłogówki przeniósł bym na zasilanie zaworu 3d ale niekoniecznie  .I to chyba tyle . 

Podaj jeszcze typ zaworu mieszającego do podłogówki bo tam jest chyba termostat  a on w bezruchu będzie w pełni otwarty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi.

co do zaworu napełniania to jest zakręcony. Ciśnienie na zimnym piecu ok.1 bar i niestety raz na miesiąc muszę dolewać bo ubywa o jedną kreskę, a przy grzejnikach sucho.

W momencie stuków ciężko sprawdzić ciśnienie bo te stuki są nieregularne i pojedyncze.

Zawór mieszający od podłogówki na zdjęciu.

PXL_20210401_174603490.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to zawór VTA termostatyczny .

Jeśli stuki są irytujące to zmniejsz wydajność  na pompie podłogówki ( teraz jest na 5 ) zanim nie poprawisz instalacji . Generalnie zastanawia mnie jak sterujesz instalacją skoro na grzejnikach nie masz termostatów a pompa podłogówki nie chodzi cały czas jak to łączysz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zmniejszę wydajność pompy i zobaczymy.

Instalacja sterowana poprzez czujniki temperatury, osobny do grzejników i do podłogówki. 

Tak było od początku, nic przy instalacji nie było zmieniane od nowości.

I obserwacja sprzed chwili. Podłogówka wyłączona, grzejniki przestały grzać jakąś godzinę temu a tu głośne stuknięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisał powyżej 1 Bar i ciągle dolewa  ,ale gdzie ta woda . To naczynie przeponowe  na fotce to do CO  czy do zasobnika CWU  ?

Szukaj wody w koszulkach  przy  rozdzielaczu  do podłogówki albo białych zacieków i zobacz jakie ciśnienie w instalacji na gorącym kotle  ( może naczynie pełne )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie przeponowe do cwu, tak przynajmniej mi się wydaje.

Przy rozdzielaczu sucho.

Ciśnienie na kotle w zależności od tego co grzeje. Jak sama podłogówka to niewielki skok z 1 bar na 1 i prawie jedną kreskę, jak wodę użytkową to do 1 i dwie kreski.

Co do zaworu bezpieczeństwa czy by to wyszło podczas corocznego przeglądu pieca? Miałem robiony niecały miesiąc temu i przy okazji mówiłem fachowcom o tym problemie. Stwierdzili, że mogą to być przykręcone grzejniki i ciśnienie rośnie w instalacji. Tyle, że u mnie wszystkie grzejniki są odkręcone.

Poniżej kilka fotek jeszcze. 

Dobrze, że wiosna idzie to będzie można pogrzebać więcej. Tak czy siak dziękuję za wszystkie uwagi.

 

PXL_20210402_062946920.jpg

PXL_20210402_062956478.jpg

PXL_20210402_064408132.jpg

PXL_20210402_063039916.jpg

PXL_20210402_064757502.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej masz problem z naczyniem przeponowym w kotle - trzeba sprawdzić w nim ciśnienie na zimno przy upuszczonej wodzie z instalacji.

Jeżeli będzie z naczynia w kotle leciała woda to naczynie do wymiany,

jak nie będzie powietrza to trzeba dopompować pompką do kół samochodowych do poziomu 1,2 bara.

Serwis, który tego nie sprawdził nie zasługuje na miano serwisu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.