Skocz do zawartości
IGNOROWANY

pomoc


Darekby

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Mam prośbę
12 lat temu robiłem centralne w domu z kotłem (śmieciuchem) schemat (jest) ale teraz przyszedł czas na nowy kocioł i proszę o pomoc co i jak zrobić
Stare centralne śmigało bez problemu na jednej pompie na powrocie
Nowy kocioł to zębiec diament i potrzebuje pomocy jak go podłączyć to znaczy gdzie pompy i gdzie zawór trójdrożny itd ...
Jak by ktoś był tak miły to proszę żeby dorysował na schemacie (ma być) co i jak
Bym był bardzo wdzięczny
 

jest.png97774771_MABY.png.ffad3687fdb065a25a0edfd45a6cc615.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tu kolego schemat,który zobrazuje Ci jak to powinno wyglądać.012abe65fda41bb9b840f878982b9882.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno tak być. Do zbiornika przelewowego powinna iść rura 28mm miedź lub 1" stal, bezpośrednio z kotła,bez żadnych zaworów lub zwężeń. Jeśli nie ma możliwości poprowadzenia osobnej rury to może pomyśl o układzie zamkniętym.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok rozumiem.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.03.2021 o 14:30, Darekby napisał:

wszystko rozchodzi się od zasilania które kończy się w zbiorniku przelewowym i tego nie zmienię bo niema takiej możliwości . 

Jeśli nie ma możliwości to nie możesz zamontować ani pompy ani zaworu 3d na zasilaniu. Pozostaje montaż tak jak teraz - pompa na powrocie i jeśli na grzejnikach są zawory termostatyczne a podłogówka na zaworach RTL to możesz też na powrocie zabudować zawór 3d do ochrony powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też bym chciał ale rozchodzi się o kolejność 3D przed pompą czy po i gdzie zwrotny czy w ogóle itd ... Do boilera druga pompa  . Na grzejnikach są termostaty a podłogi kończą się rtlami.

Czy coś mniej więcej tak ?

Screenshot_20210313-181551~2.png

To jest schemat natu.

3 to chyba zwrotny . Czy jest dobrze czy za pompą do cwu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest ok. Obejście z zaworem różnicowym ma sens jeśli jest opcja grzania grawitacyjnego. Jeśli tak to zawór 3d z pompą powinien być zabudowany inaczej, tak jak na zdjęciu. Na głównym powrocie zawór różnicowy do montażu w poziomie lub zawór zwrotny klapowy. Filtr przed pompą a nie tak jak na zdjęciu. Zawór zwrotny na CWU za pompą. 

Możesz też to podłączyć na jednej pompie a na CWU zawór termostatyczny z kapilarą. Wtedy powrót CWU do przeniesienia między pompę a zawór 3d

https://allegro.pl/oferta/zawor-termostatyczny-3-4-z-glowica-z-kapilara-10084975225

 

Screenshot_20200917_215751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjne to raczej nie bo pelleciak bez prądu i tak nie działa. Chodzi mi o to żaby w lato na samą wodę cwu pompa co nie chodzi a to tylko od cwu . A zimą pompa od co robi i to i to dlatego myślałem o różnicowym w baypasie i tu do co i w cwu a zwrotny żeby nie pchała do powrotu od bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma grawitqcji to różnicowe zbędne-robisz tak jak na schemacie pomijając je. Za obiema pompami zwykle sprężynowe zawory zwrotne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez bajpasa i zr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pompie cwu baypass na moje ma sens z różnicowym, ponieważ w okresie grzewczym pompa od co zrobi za nią robotę i ta od cwu nie będzie się załączać . Bez obejścia pompa ma duże opory przepływu . I odwrotnie latem chodzi cwu a od co mi musi .

Dobrze to rozumuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle rozumiesz. Jak zrobisz tak jak na schemacie to obiegi CO i  CWU są niezależne - pompą CO nie nagrzejesz zasobnika a pompą CWU nie zasilisz grzejników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest ogólnie prosty i wszystkie rozwiązania masz już podane. No jeszcze można na jednej pompie z zaworem przełączającym - tak jak w kotle gazowym 1F

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, hajtaler428 napisał:

Możesz też to podłączyć na jednej pompie a na CWU zawór termostatyczny z kapilarą. Wtedy powrót CWU do przeniesienia między pompę a zawór 3d

https://allegro.pl/oferta/zawor-termostatyczny-3-4-z-glowica-z-kapilara-10084975225

Co ten zawór termostatyczny miałby robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadać za ładowanie zasobnika - kapilara mierzy temperaturę rzeczywistą zasobnika a na głowicy ustawiasz zadaną dla WU. Zawór montujesz oczywiście na wężownicy CWU i gdy temp wody w zasobniku spadnie poniżej zadanej głowica otwiera zawór -zasobnik się ładuje. Głowica zamyka zawór po osiągnięciu zadanej

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle retorowym na ekogroszek było by to ok, ale przy pelletowym który działa cyklicznie lepszy byłby zawór termostatyczny odwrotny firmy Herz który jest domyślenie zamknięty. Zasobnik byłby zawsze ładowny jeżeli np. temp. na kotle była by powyżej 55 ( zakres regulacji 20-70 stopni), przy niższych temp. zawór byłby zamknięty co zapobiegało by wychłodzeniu CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.