Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Komfort Eko 25 - problem z wentylatorem/pidem

Kame87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników! 

Jestem posiadaczem kotła Defro Komfort Eko 25 z Pid K1Pv2. Kocioł do tej pory działał w pidzie ale dwa dni temu pojawił się problem z którym nie mogę sobie poradzić. W zeszłym tygodniu zmniejszyłem otwarcie zaworu który podaje wode na kaloryfery (kaloryfery nie mają regulacji i w ten sposób reguluję temp. w domu). Po jednym dniu normalnej pracy kocioł w nocy osiągnął temp 85 stopni przez co się wyłączył. Rano zacząłem go rozpalać ale miał problem żeby osiągnąć temperaturę powyżej 40 stopni. Proces rozpalania zaczynałem kilkukrotnie i po 5 czy 6 próbie przy temp. ok 40 stopni przeszedłem w tryb bez pida żeby w ten sposób podnieść temperaturę i faktycznie to się udało. Jak potem chciałem wrócić na pracę z pidem to problem jest podobny, że kocioł ma problem żeby podnieść temp. powyżej tych 40-45 stopni. Co ciekawe pokazane jest, że wentylator pracuje z mocą np. 95-100% a tak na prawdę ledwo co dmucha. Jak wejdę w menu instalatora a potem we współczynnik wentylatora i podniosę go z 0 na 1 to wentylator zaczyna działać z bardzo dużą mocą (ale trwa to kilka minut i problem wraca). Tak samo jak wejdę w tryb ręczny i odpalę wentylator to działa bardzo sprawnie. Również działanie bez pida powoduje, że wentylator działa bardzo sprawnie (niestety nie mogę sobie poradzić z innymi ustawieniami i tutaj z kolej temperaturę mam cały czas bardzo wysoką i kocioł się często wyłącza z powodu przekroczenia 85 stopni).

Czy może mi ktoś podpowiedzieć gdzie może leżeć problem w pracy w Pidzie?

Witam to jest właśnie urok sterowników Techa. Trzeba się do tego przyzwyczaić. Rozbójałeś piec osiągnął temperaturę ale jaka pojawiła się temperatura spalin, na pewno wysoka i dlatego dmuchawa zwalnia. Inną sprawą że to nazywasz dmuchawą w PID nie jest aktualną wartością dmuchawy a aktualną mocą pieca. Przy wskazaniu 100% podajnik podaje max dawkę w najkrótszym określonym w parametrach czasie. Wszystko zależy od ustawień parametrów pracy w PID. A jak nie chce osiągnąć temperatury najlepiej wyjść z kotłowni, sam się ustabilizuje i na pewno osiągnie. Nie piszę tego z przekazem ale z własnego doświadczenia. Odnośnie ustawień i takiego zachowania pieca można by gadać bez końca, powiem tylko że dawki i przerwy też mają znaczenie jak pracuje dmuchawa., Zawór oczywiście też zmniejszyło się zapotrzebowanie na ciepło i sterownik nie widzi potrzeby zwiększania mocy. Temat rzeka pozdrawiam.

Tylko skąd te 85 stopni, podejrzewam że te w nadzorze też są duże dawki i przy dobrym ciągu kominowym temperatura w czasie postoju pieca cały czas idzie w górę.

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

• Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

• Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.