Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie nadzoru


dorsz05

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki masz sterownik? Jaki palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, sam znalazłem. Palnik kipi, sterownik ecomax 850.
Mam poprzednią wersję tego kotła, przeznaczona do miału. Widzę, że dorobili półki i zawirowywacz w ujściu do czopucha.

W nowszej wersji sterownika zmienili kod do ustawień serwisowych a tam włącza się nadzór.

Wypróbuj kod 4996.

Jak kolega powyżej napisał, przy pelecie nadzór się nie sprawdza. Potwierdzam to, bo palę piąty sezon peletem.

Jak zmniejszyć liczbę rozpaleń? Wyższa temperatura kotła (np. 70'), większa histereza (20'), praca od termostatu pokojowego.

Jakbyś chciał poczytać o moich przygodach z tym kotłem i palnikiem, zapraszam:

www.obrotowy.blogspot.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam termostatu w pokoju tylko głowice na grzejnikach. Oczywiście że nadzor w ciepłe dni nie będzie miał sensu ale teraz przy tem. Ujemnych też nie?   U mnie średnia wychodzi 16 rozpalen ns dzień. Moim zdaniem to bardzo dużo. Możliwe że ta statystykę podciagnal sezon letni gdy pięć grzał tylko wodę. Mam go od sierpnia i jest ponad 2800 rozpalen

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mam podłogowke i kaloryfery, ale bez termostatów na grzejnikach. Temperaturą mieszacza kaloryferów steruje ecoTouch.
Przy pracy od histerezy kotła będzie dużo rozpaleń.
https://obrotowy.blogspot.com/2020/11/histereza-kota-termostat-pokojowy.html

Napisz, jakie masz ustawienia:
- Temp kotła
- histereza kotła
- tryb FL czy standard
- moc min, średnia, maks
- histereza H1 i H2
- Coś więcej o instalacji. Kaloryfery, podłogowka?
- Jak jest realizowana ochrona powrotu?
- Jak sterujesz temperatura CO? Zawór czterodrogowy?


Przy tym wymienniku, który mamy, wg mnie nadzór będzie służył tylko grzaniu powietrza w kominie.
Tak wygląda nadzór na 3 kW u mnie:



Przy temperaturze zewnętrznej ok. -10 i niżej tak dobrałem histerezy, że kocioł chodził mi stale między 7 a 5 kW. Nie włączyłem nadzoru.
To było lepsze rozwiązanie. Teraz, jak jest ok. zera mam ok. 9 rozpaleń na dobę. Termostat pokojowy steruje i pracą kotła i mieszaczem kaloryferów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę edytować.

Żeby nie być gołosłownym, porównaj:
84f6b5152c12b766e762eea206a46372.jpg&key=483a0cb92f5abb0a02d6044dfabbf7d50f82b042a56cf0ba5ddb838f66dbad63433bbe469a3e16dd43c1bef81a9e994b.jpg&key=a419c4cba0f5d5e54b757dbe3867a8c7d3cb4eb3f6881b3ef505626258c6baed

WAŻNE! CWU grzeję prądem ze względu na zapowietrzona wężownicę w bojlerze. Przy grzaniu peletem ilość rozpaleń na dobę +3!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że na zaworze 4 D nie masz siłownika i brak czujnika temperatury powrotu. Popiół wygląda elegancko, więc nadmuchy są ok.
Widzę, że masz ustawiona chyba pracę kotła wg krzywej grzewczej. Ja mam to wyłączone a temperatura kotła na 70. Muszę teraz lecieć, będę po 18ej. Poczytaj bloga póki co, fajnie, że jest ktoś z takim samym kotłem jak mój

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje ustawienia w trybie standard, z tym że teraz praca od termostatu pokojowego. Bez niego miałem nawet do 20 odpaleń na dobę przy niskiej histerezie kotła. Spróbuj ustawić temperaturę kotła na 75 i histerezę kotła na 20-22 stopnie. Dołóż czujnik temperatury powrotu, zobaczysz ile wciąga instalacja, może trzeba zwiększyć bieg pompy CO.
Dołóż termostat pokojowy (nawet uniwersalny) i zamontuj go w najzimniejszym pomieszczeniu, termostaty na grzejnikach już masz. Powinno pomóc.2109e58d102495739265cc4b1ed2041b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej a co powiesz na temat piorytetu pompy cwu na ciepła wodę? Mam dość mały bojler 120L i np teraz po sporym zużyciu na piecu mam osiągnięta tem. 70 ale tem. Cwu ma 37 - moje ustawienie to 60 . Pięć po osiągnięciu tem zadanej się wygasza czy to nie ma wpływu na ilość rozpalen bo temperatura pieca przechodzi na bojler i szybciej się wychladza 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja grzałem CWU bez priorytetu. Też mam bojler 120 l z pojedynczą wężownicą i jak wspomniałem, miałem ok. 3 rozpaleń na dobę więcej przez to. Jak zaczął mi się zapowietrzac, to grzeje CWU prądem w taniej taryfie. Jest nas dwoje póki co, to wystarcza, cenowo wychodzi nie najgorzej a parę worków do dźwigania mniej
Faktycznie, było tak, że piec dochodził do 70 i się wyłączył i w tym momencie zaczęło się grzanie CWU i rozpalał się na nowo.
Aha, i grzałem CWU w harmonogramie, tylko w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dla tego zastanawiałem się nad priorytetem bo nie do końca wiem jak działa . 

Piec i tak się odpala jak spadnie albo tem. pieca lub wody .

Więc jak by grzał pierwszą wodę nie było by źle tylko czy jak już nagrzeje wodę i zacznie łapać tem. pieca to w tym czasie temp. w bojlerze może spaść  ( kąpiel ) to po uzyskania tem. pieca wodę normalnie dogrzeje ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica tylko taka, że przy priorytecie nie grzeje domu, czyli masz szybciej gorąca wodę w kranie. Za to kaloryfery stygną w tym czasie.
Jak masz wydajny bojler, to ok. U mnie już jest stary, to grzanie kotłem trwało wieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Żeby zmiejszyć ilość rozpaleń, trzeba spowodować żeby piec albo jak najdłużej był wyłączony albo żeby jak najdłużej pracował. Piec pracuje najdłużej jak jest duże zapotrzebowanie na ciepło przez budynek - zwłaszcza w mrozy. Natomiast piec ma najdłuższe przerwy w czasie cieplejszych dni. Polecam zainstalowanie czujnika pogodowego, do sterownika pieca (o ile da się go zainstalować) i na przykład ustawić tryby lato przy temperaturze powyżej 15 a zima na 12 stopni temperatury zewnętrznej. Wyeliminuje to częste rozpalanie przy temperaturach powyżej 15 stopni a gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 12 stopni, piec się załączy. Przy Cieplejszych dniach albo nawet temperaturach rzędu 5 stopni na zewnątrz sprawdzi się również tzw. Termostat pokojowy kotła, który wyłącza pompy w razie gdy temperatura w pomieszczeniu/pomieszczeniach osiągnie zadaną temperaturę. Przy temperaturach poniżej 12 stopni, żeby piec pracował jak najdłużej polecam zwiększyć parametr kaloryczności pelletu, żeby piec podawał go w przeliczeniu mniej, co będzie miało wpływ na zmniejszenie mocy pieca. Proszę zwrócić uwagę na czas pracy podajnika przy ustawionym parametrze kaloryczności pelletu ustawionym na 4,5 kWh/kg i porównać go przy parametrze ustawionym 6,5 kWh/kg.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, vojeq napisał:

Termostat pokojowy kotła, który wyłącza pompy w razie gdy temperatura w pomieszczeniu/pomieszczeniach osiągnie zadaną temperaturę. 

U mnie termostat wyłącza kocioł a  pompy pracują do określonej temperatury na kotle.Nie ma sensu żeby kocioł bezproduktywnie stygł w kotłowni.Dobrze w pracy od termostatu sprawdzą się kotły o małej pojemności wodnej.Nie trzeba będzie długo czekać do załączenia pompy CO.

A reszta to zabawa histerezą termostatu pokojowego ,mocami kotła i parametrami h1 i h2.Nie potrzeba sterowania pogodowego kotła,czy zawyżania kaloryczności  pellet. 

Edytowane przez g69
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, g69 napisał:

Dobrze w pracy od termostatu sprawdzą się kotły o małej pojemności wodnej.

... i tu wygrywa kocioł gazowy, który ma małą pojemność wodną i ma pełną moc praktycznie w ciągu minuty.

Przy kotle pelletowym zalecanym by był bufor ciepła. Zmniejszyło by to częstość rozpaleń. Niestety to kolejny koszt i miejsce w kotłowni. Przy takich sumarycznych kosztach to już o pompie ciepła można myśleć (pusta kotłownia bez opału i miejsce do zagospodarowania na kolejne graty:-)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hej mam nowy problem a mianowicie dziś zauważyłem że pięć pokazuje tem. CWU między 18 a 20 stopni chodź ma ustawione 60 stopni a woda leci gorąca - aż za ciepła. Tem. Pieca to 70 stopni. Miałem tak ustawione od miesiąca i wszystko było ok a teraz coś takiego. Ma ktoś pomysł co mogło się stać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.