Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Gamma 15kW + praca ciągła + kopcenie po osiągnięciu zadanej


cashteq

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Defro Gamma 15kW

  • 160m2 podłogówki (parter) - sterownik st293, zadana 22.6, histereza 0.2;
  • 70m2 powierzchni ogrzewanych grzejnikami - siłownik zaworu oraz pompa sterowana przez moduł i-1m;
  • zasobnik CWU 200 l, zadana 55'C, histereza 10'C
  • układ na sprzęgle ESBE,
  • zamontowana pompa na powrocie (ustawiona jako wyjście dodatkowe / rodzaj urządzenia: pompa CO)
  • temp. kotła zadana 65'C,
  • start pomp: 55'C,

Aktualne nastawy: 

  • korekta dolna/górna wentylatora: 7/1
  • min/max wentylator: 350/703
  • min/max praca podajnika: 2/4
  • min/max przerwa podajnika: 14/25
  • moc kotła: 80&

Palę Energy Gold. Wcześniej w trybie -> dogrzanie pomieszczenia z pokojówką -> pokojówka wyłączała kocioł i pompę na obiegu podłogówki - wszystko grało.

Problem pojawił się w momencie, gdy (ze względu na silne mrozy) przestawiłem pracę na "obniżenie pokojówki" na zaworze sterownym przez regulator pokojowy + praca ciągła kotła (dezaktywowanie funkcji "regulator pokojowy" w menu ustawień).

O ile przy mocy maksymalnej płomień jest poprawny (jasność od 3400 do 4100), to przy osiągnięciu zadanej i pracy w podtrzymaniu w komorze spalania robi się czarno, sporo sadzy osadza się na ściankach, drzwiczkach. Jasność płomienia potrafi spadać do 200-300.

Próbowałem wysterować to korektą nadmuchu (+7 na dół) oraz zmieniając fabryczny nastaw podawania z 11/18 na 14/25.

Ma ktoś jakieś pomysły, gdzie można skorygować pracę kotła po osiągnięciu zadanej? Czy jednak jest to naturalny proces spalania dla tego typu pelletu (Gold, zgodnie z kartą producenta jest liściasto iglasty).

Proszę o porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę na powrocie możesz wpiąć jako wyjście dodatkowe - pompa przewałowa, wtedy pokaże Ci się menu do pilnowania temperatury powrotu, pompa będzie załączać się cyklicznie.

Co do samego kotła, ten typ tak ma. To nie są kotły do pracy ciągłej na niskich mocach. Tutaj możesz próbować podnosić nawiew (nie tykaj podawania) czy sprawdzić odpowiednią wentylację w kotłowni (zetka) ale niewiele to wniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eliks dziękuję za odzew.

Jak rozumiem sugerujesz, by powrócić do fabrycznych nastaw podawania (zgodnie z tabelą dla serwisantów) tj. przerwa min/max 11/18.

Przerwy podawania zwiększyłem, sugerując się informacjami, że należy tak zrobić jeśli palimy mieszanką liściasto-iglastą (większa gęstość).

To co mi jeszcze przyszło do głowy to zwiększenie min. obr. wentylatora np. z 350 na 400. Teraz obserwuje, że po osiągnięciu zadanej kocioł zmniejszył nawiew, płomień jest kopcący.

Zetka w kotłowni jest 14x14 (widać na zdjęciu).

20210216_080418.jpg

20210216_081734.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No te palniki nie chodzą sprawnie na niskiej mocy, ale w przeciągu jakiegoś tam krótszego czasu nie powinno kopcić, bo do pracy ciągłej ten kocioł się nie nadaje. Kopcenie to brak tlenu, pobaw się z nadmuchem jeszcze ale nie tykaj podawania a przynajmniej nie zmieniaj dwóch rzeczy na raz. Powietrze reguluj w ten sposób żeby płomień nie był poszarpany a pellet nie szlakowal.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Standardowe menu ustawień ogranicza regulację do jedynie +7 korekty dolnej wentylatora.

Spróbuję podnieść min. obroty wentylatora w menu serwis do 400 (obecnie jest 350).

Jest to mój pierwszy sezon, próbowałem różnych metod pracy kotła.

Przy dogrzewaniu i pracy przerywanej (sygnał z pokojówki, wyłączanie kotła i pompy na obiegu z podpiętym St-293), kocioł potrafił stać kilka godzin bez pracy. Szczególnie gdy pokoje były dogrzewane przez słońce. Próba pracy z obniżeniem pokojówki i wyłączonym kotłem kończyła się:

  • wychłodzeniem kotła do ok. 40'C,
  • pompy od podłogi i grzejników rozłączały się poniżej zadanego progu (54'C).

Suma sumarum, po sygnale z pokojówki o niedogrzaniu kocioł startował z niskiego pułapu. Czytałem, że nie jest to optymalny sposób pracy. Pytanie czy przy sprzęgle hydraulicznym, niweluje ono to w jakimś stopniu?

 

Od ok. 4 tygodniu palę w trybie ciągłym, tydzień temu gdy jechałem na Faves, pojawiały się spieki, natomiast komora wyglądała o niebo lepiej. Przy załadowaniu Energy Gold, zaczęły się dziać chece.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochronę kotła masz włączoną? Ustaw sobie trochę niżej próg włączenia pompy, to te 94 litry wody w kotle jeszcze zrobią swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.