Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór kotła - dywagacje i sporo pytań.


michail

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów !

Czytam forum od jakiegoś czasu, ale postanowiłem się ujawnić,  gdyż jestem na etapie dokonywania wyboru kotła do mojego domu i mam już spory mętlik w głowie. Każdy instalator mówi co innego, chwali innego producenta i szczerze mówiąc żaden z nich nie jest w stanie wyjaśnić w miarę sensownie dlaczego firma a jest lepsza od firmy b. 

Słowem wstępu - mam dom 110 m2, cegła, rok budowy 1974-76, ocieplony styropianem 15 cm, okna z potrójnymi wkładami. Strych oraz podłogi nieocieplone. Grzejniki panelowe, instalacja w miedzi, podłogówka - może kiedyś, ale na pewno nie wcześniej niż za 5-7 lat. Aktualne ogrzewanie to kocioł węglowy. Zapadła decyzja o wymianie na kocioł gazowy, umowa z gazownia podpisana, termin wykonania przyłącza na wrzesień 2021. 

W związku z tym mam sporo pytań, nie tylko odnośnie samego kotła, ale również odnośnie wykonania instalacji wewnętrznej. 

a) Instalacja: 

  1. Rozmawiając z instalatorem (facet robi instalacje spawane) usłyszałem taki oto argument przeciwko instalacji miedzianej zaciskowej - "na łączeniach są uszczelki, a jak Pan wie uszczelki ( a raczej materiał z którego są wykonane) tracą swoje własności po pewnym czasie". Poszperałem na necie i faktycznie jest uszczelka na łączeniach, ale czy ona po jakimś czasie będzie musiała być wymieniona? 
  2. Instalacja będzie w piwnicy i nie zależy mi na estetyce - który typ instalacji będzie lepszy - miedziana zaciskowa czy stalowa spawana ? 
  3. Czy instalacje i grzejniki należy przepłukać przy zmianie kotła? Pan Instalator stwierdził, ze to i tak nic nie da i będą problemy. Jakie problemy i dlaczego ? 

    
b) Dobór kotła (mowa o kotle 1F) - wstępnie dokonany wybór padł na takie oto modele: 

- Termet Eco condens gold 20 kW (2,8 ÷ 19,0 kW)- mój wstępny wybór
- VICTRIX 12 X TT 2 ERP  (1,9 ÷ 12,0 kW) - mój wstępny wybór
- VICTRIX 20 X TT 2 ERP  (3,0 ÷ 20,6 kW) - mój wstępny wybór
- Vaillant Vc 206/5-5 Ecotec Plus (3,9 ÷ 20,1 kW) -  wybór instalatora nr 1 
- Vaillant VC 256/5-5 Ecotec Plus (5,4 ÷ 25,1 kW) - wybór instalatora nr 2 

Pytania: 

1)  Moc kotła, modulacja - czym się tu kierować ? Wszystkie maja zbliżony zakres mocy, poza Vaillantem 256, który moim zdaniem jest już sporo przewymiarowany ( pan instalator twierdzi ze wybrał taki z "zapasem" gdybym chciał rozbudować w przyszłości i poza victrixem 12 którego moc dobrana jest zgodnie z metrażem domu.

2) Czy cena idzie w parze z trwałością ? Zasłyszałem, ze i tak żadny nie wytrzyma dłużej niż 10 lat ?
Żaden z instalatorów nie chce powiedzieć lub po prostu nie wie jakie są różnice w budowie/komponentach między kotłem za 3.5 tysiąca a takim za 7 tysięcy, co mnie mocno irytuje, gdyż lubię wiedzieć za co płacę (jeśli coś warte jest dopłaty to nie mam z tym problemu, gorzej jeśli place za markę i na tym kończą się różnice). 

3) Wszyscy instalatorzy z którymi rozmawiałem odradzają Termet. Czy Termet to taka porażka czy po prostu maja za mała marze na tym kotle ?

4) Koszty serwisowania i części zamiennych. Jak to wygląda w przypadku tych producentów ? Nie mam tutaj za bardzo informacji, jedynie znalazłem nieco o kotłach Vaillant, że koszty naprawy często sięgają 20% ceny całego kotła (takie opinie na ceneo się wyświetlają) i że to nie ta jakość co kiedyś. 
Czy wiecie może jakie są koszty serwisowania tych trzech producentów ? I czy w ogóle jest sens się tym kierować czy bardziej jednak tym jak wygląda siatka serwisantów w danym regionie ? 
 

5) Jakie są  godne uwagi konkretne modele kotłów innych producentów ? 

 

Z góry dziękuje za wszelką pomoc i odpowiedzi!  

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli obecny kocioł węglowy nie pożerał jakichś strasznych ilości opału to uważam że można się śmiało do kotłów o mniejszych mocach ograniczyć. 

Sugeruję doczytać o Victrix-ach - sam brałem pod uwagę i ze względu na negatywne opinie o elektronice spadł z listy wyboru

dodałbym jeszcze natomiast Bosch, Buderus i Junkers- okolice 14KW. Oczywiście po wcześniejszej analizie dostępnosci i opinii o serwisie

mógłbym też napisać że ze swojego wyboru jestem zadowolony póki co i kocioł w mrozy w okolicy -20stC pracował z mocą zgodną z moimi wyliczeniami dotyczącymi potrzeb mojego domu czyli 8,5KW. Może to być zatem dodatkowy argument za mnieszymi mocowo modelami. Nie kieruj się jednak do końca moim zdaniem ponieważ sa i na tym forum koledzy uważający że nie zawsze mniejszy jest lepszy i ja się z nimi nie spieram z powodu zbyt małej wiedzy w tym temacie

 

PS Uzupełnij profil - Będzie łatwiej udzielać rad bez potrzeby wracania do początku tematu gdy wszystkie informacje będą w profilu a nie tylko w pierwszym poście

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon120777, Dzięki za wpis !  Profil już uzupełniony !  Co do Victrixa - dzięki za informację  ! 

Ktoś jeszcze mógłby cos doradzić ? 

Edytowane przez michail
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

"na łączeniach są uszczelki, a jak Pan wie uszczelki ( a raczej materiał z którego są wykonane) tracą swoje własności po pewnym czasie".

Nie słychać o konieczności takich wymian.

W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

Termet Eco condens gold 20 kW (2,8 ÷ 19,0 kW)- mój wstępny wybór

Dobry wybór

W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

Czy instalacje i grzejniki należy przepłukać przy zmianie kotła?

Na pewno daj dobry filtr siatkowy i najlepiej jeszcze odmulacz na powrocie instalacji do kotła.

W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

1)  Moc kotła, modulacja - czym się tu kierować ? Wszystkie maja zbliżony zakres mocy, poza Vaillantem 256, który moim zdaniem jest już sporo przewymiarowany ( pan instalator twierdzi ze wybrał taki z "zapasem" gdybym chciał rozbudować w przyszłości i poza victrixem 12 którego moc dobrana jest zgodnie z metrażem domu.

Niska moc minimalna i duża modulacja. Najgorzej Vaillant 256, reszta jest ok.

W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

jakie są różnice w budowie/komponentach między kotłem za 3.5 tysiąca a takim za 7 tysięcy

Będziesz miał np. tańsze lub droższe pompy, a przede wszystkim możliwości rozbudowy po stronie automatyki.

W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

Wszyscy instalatorzy z którymi rozmawiałem odradzają Termet.

Jakieś konkretne argumenty? Może dlatego, że Termeta kupisz tanio przez internet?

W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

4) Koszty serwisowania i części zamiennych. Jak to wygląda w przypadku tych producentów ?

Patrz na to, żeby serwis był w miarę blisko. Najlepiej jakby było 2-3 serwisantów w okolicy. Ceny części w Vaillancie mogą być wyższe niż w pozostałych kotłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teres, 

Wielkie dzięki za  wpis , bardzo pomocny ! 

 

10 godzin temu, teres napisał:
W dniu 30.01.2021 o 10:24, michail napisał:

Termet Eco condens gold 20 kW (2,8 ÷ 19,0 kW)- mój wstępny wybór

Dobry wybór

Dobry wybór dlaczego ? Opinie na temat serwisu tego producenta są "takie se". Czy wiesz może jakie są ceny części zamiennych ? 

Pewien Pan instalator stwierdzi,  że Termet to nawet nie półka developerska, ale nie umiał wyjaśnić czym ta półka się charakteryzuje.  Ja mam zgryz, bo moja gmina dopłaca do kotła i to to całkiem sporo, więc mogę sobie pozwolić na droższy kocioł, tylko jeśli potem za każdy przegląd i naprawę mam płacić 3x więcej niż za termeta a częstotliwość psucia będzie podobna to wyjdę na tym jak "Zabłocki na mydle" . 

10 godzin temu, teres napisał:

Na pewno daj dobry filtr siatkowy i najlepiej jeszcze odmulacz na powrocie instalacji do kotła.

NO i wszytko jasne - dzięki za podpowiedź. A co jeśli zamierzam zdjąć wszystkie grzejniki i porządnie przepłukać? Jedno nie wyklucza drugiego ? 

10 godzin temu, teres napisał:

Będziesz miał np. tańsze lub droższe pompy, a przede wszystkim możliwości rozbudowy po stronie automatyki.

Czy tańsza pompa oznacza krótsza żywotność pieca czy można wymienić pompę i żyć dalej ?  Co do rozbudowy to z kolei zasłyszałem ze żaden piec dłużej niż 8-10 lat nie pociągnie, więc jeśli nie mam w najbliższym czasie w planach rozbudowy mojej instalacji ( teraz mam same grzejniki panelowe) to mogę sobie darować kupowanie lepszego kotła bo i tak za 10 lat jak się zdecyduje np na podłogówkę to  będę musiał wymienić piec. 

10 godzin temu, teres napisał:

Jakieś konkretne argumenty? Może dlatego, że Termeta kupisz tanio przez internet?

Żadnych argumentów, własnie to mnie najbardziej wkurza - nikt, ale to dosłownie nikt nie jest w stanie czarno na białym pokazać mi jakie są różnice... 

 

10 godzin temu, teres napisał:

Patrz na to, żeby serwis był w miarę blisko. Najlepiej jakby było 2-3 serwisantów w okolicy. Ceny części w Vaillancie mogą być wyższe niż w pozostałych kotłach.

Obszar śląskiej metropolii jest obfity w serwisantów wszystkich firm ? Także paradoksalnie nie pomaga mi to w dokonaniu decyzji. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.02.2021 o 10:15, michail napisał:

Dobry wybór dlaczego ? Opinie na temat serwisu tego producenta są "takie se". Czy wiesz może jakie są ceny części zamiennych ? 

Zamontowałem tego sporo i zero negatywnych uwag. Wiesz, niektórych razi, że to polski produkt w trochę niższej cenie.

W dniu 4.02.2021 o 10:15, michail napisał:

Pewien Pan instalator stwierdzi,  że Termet to nawet nie półka developerska, ale nie umiał wyjaśnić czym ta półka się charakteryzuje.

Standard, nie umie wyjaśnić, ale jest pewny tego, co mówi ?

W dniu 4.02.2021 o 10:15, michail napisał:

NO i wszytko jasne - dzięki za podpowiedź. A co jeśli zamierzam zdjąć wszystkie grzejniki i porządnie przepłukać? Jedno nie wyklucza drugiego ? 

Pewnie, dobry pomysł. Możesz nawet użyć jakiejś chemii do płukania albo inhibitora jak już będziesz napełniał instalację.

W dniu 4.02.2021 o 10:15, michail napisał:

Czy tańsza pompa oznacza krótsza żywotność pieca czy można wymienić pompę i żyć dalej ? 

Zawsze możesz wymienić jak padnie. Ale jak dasz filtr i odmulacz to sporo przedłużysz jej żywotność. W Termetach są pompy Wilo, w Boschach, Junkersach i Buderusach siedzi Grundfos. To są równorzędne produkty.

W dniu 4.02.2021 o 10:15, michail napisał:

Co do rozbudowy to z kolei zasłyszałem ze żaden piec dłużej niż 8-10 lat nie pociągnie, więc jeśli nie mam w najbliższym czasie w planach rozbudowy mojej instalacji ( teraz mam same grzejniki panelowe) to mogę sobie darować kupowanie lepszego kotła bo i tak za 10 lat jak się zdecyduje np na podłogówkę to  będę musiał wymienić piec. 

Prosty układ pociągnie Ci każdy kocioł. Gorzej jak np. chcesz mieć grzejniki i 2 strefy podłogówki i każda sterowana pogodowo - wtedy już potrzeba czegoś z rozbudowaną automatyką.

To tak na koniec, nie daj sobie wcisnąć PP w instalacji CO. Ma być miedź, stal albo pex. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Teres, 

Jeszcze raz dziękuje za pomoc i odpowiedzi ! 

W dniu 6.02.2021 o 08:29, teres napisał:

Zamontowałem tego sporo i zero negatywnych uwag. Wiesz, niektórych razi, że to polski produkt w trochę niższej cenie.

Ok, a wiesz jak wygląda sytuacja z kosztem obsługi i częściami zapasowymi ? Jakaś różnica na plus dla termeta czy żadna ? 

W dniu 6.02.2021 o 08:29, teres napisał:

Zawsze możesz wymienić jak padnie. Ale jak dasz filtr i odmulacz to sporo przedłużysz jej żywotność. W Termetach są pompy Wilo, w Boschach, Junkersach i Buderusach siedzi Grundfos. To są równorzędne produkty.

Dzięki za informacje. Co do odmulacza to jakiś konkretny polecasz ? 

W dniu 6.02.2021 o 08:29, teres napisał:

Prosty układ pociągnie Ci każdy kocioł. Gorzej jak np. chcesz mieć grzejniki i 2 strefy podłogówki i każda sterowana pogodowo - wtedy już potrzeba czegoś z rozbudowaną automatyką.

Jak wspominałem , same grzejniki panelowe , nie planuje podłogówki w najbliższych kilku latach. Czy wobec tego można darować sobie takie bajery jak pogodynka, sterowanie po wifi ? Ktoś mi podpowiedział, że jak piec jest dobrze ustawiony, to nie ma potrzeby zaglądać , poza przeglądami serwisowymi. 

Tak przy okazji - aktualnie na grzejnikach na zasilaniu i powrocie mam założone zwykle zawory kulowe  (instalacja robiona sporo lat temu) zastanawiam się czy jest sens teraz wrzucać głowice termostatyczne ? Pewien instalator zamiast poprzeć pomysł to stwierdził, "panie w zaworach to się nie ma co psuć, a w głowicach to już tak"

 

W dniu 6.02.2021 o 08:29, teres napisał:

To tak na koniec, nie daj sobie wcisnąć PP w instalacji CO. Ma być miedź, stal albo pex. Powodzenia

Tak jak mówiłem instalacja wewnętrzna jest w miedzi,  a przyłącze po mojej stronie rozumiem ze to ma być pex i przejście przez mur na miedz lub stalowe ? 

 

Mam jeszcze jedno pytanie - aktualnie mam kocioł węglowy plus grzałki elektryczne (mam instalacje 3 fazowa, tzw. siłę) jak na zdjęciu poniżej. Przy temperaturach -3...+5 nie używam kotła węglowego, zamykam tzw. duży obieg z płaszczem wodnym, a otwieram mały = bojler elektryczny ( 2 grzałki x 6kW każda, włączane osobno). 

Pytanie jest takie -  co mi jest potrzebne, żeby ten  kocioł elektryczny spiąć z nowym kotłem gazowym? Najlepiej żeby to działało w automacie , ze jak załączę grzałki to wyłącza się piec gazowy.

Dodatkowo zastanawiam się nad wymiana tego kotła elektrycznego, ale od 20 lat działa i myślę ze podziała następne 20 lat...(tata elektryk i spawacz jednocześnie, na materiale nie oszczędzał, obawiam się ze dzisiaj takie bojlery są zrobione raczej z blachy pod puszki od coli...)  a i wybór ograniczony - wstępnie myślałem wziąć cos od Elterm (LINK) 9kW  

image.thumb.png.4b5d7e5705c32f0f2459688ce2e6b81a.png

  

Dzięki za wszelkie porady i pozdrawiam ! 

 

 

 

Edytowane przez michail
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michail napisał:

Teres, 

Jeszcze raz dziękuje za pomoc i odpowiedzi !

Ok, a wiesz jak wygląda sytuacja z kosztem obsługi i częściami zapasowymi ? Jakaś różnica na plus dla termeta czy żadna ? 

Jest taniej niż w zagranicznych konstrukcjach, tak mi mówił zaprzyjaźniony serwisant.

4 godziny temu, michail napisał:

Dzięki za informacje. Co do odmulacza to jakiś konkretny polecasz ? 

Ostatnio się przerzuciłem na Flamco Xstream Clean, ale jest duży wybór na rynku.

4 godziny temu, michail napisał:

Jak wspominałem , same grzejniki panelowe , nie planuje podłogówki w najbliższych kilku latach. Czy wobec tego można darować sobie takie bajery jak pogodynka, sterowanie po wifi ? Ktoś mi podpowiedział, że jak piec jest dobrze ustawiony, to nie ma potrzeby zaglądać , poza przeglądami serwisowymi. 

Pogodówka koniecznie, optymalizuje pracę instalacji.

4 godziny temu, michail napisał:

Tak przy okazji - aktualnie na grzejnikach na zasilaniu i powrocie mam założone zwykle zawory kulowe  (instalacja robiona sporo lat temu) zastanawiam się czy jest sens teraz wrzucać głowice termostatyczne ? Pewien instalator zamiast poprzeć pomysł to stwierdził, "panie w zaworach to się nie ma co psuć, a w głowicach to już tak"

Jest sens, bo przegrzewanie pomieszczeń, to strata pieniędzy.

4 godziny temu, michail napisał:

Tak jak mówiłem instalacja wewnętrzna jest w miedzi,  a przyłącze po mojej stronie rozumiem ze to ma być pex i przejście przez mur na miedz lub stalowe ? 

Ja bym robił z miedzi jak wewnątrz masz miedź.

4 godziny temu, michail napisał:

 

Mam jeszcze jedno pytanie - aktualnie mam kocioł węglowy plus grzałki elektryczne (mam instalacje 3 fazowa, tzw. siłę) jak na zdjęciu poniżej. Przy temperaturach -3...+5 nie używam kotła węglowego, zamykam tzw. duży obieg z płaszczem wodnym, a otwieram mały = bojler elektryczny ( 2 grzałki x 6kW każda, włączane osobno). 

Pytanie jest takie -  co mi jest potrzebne, żeby ten  kocioł elektryczny spiąć z nowym kotłem gazowym? Najlepiej żeby to działało w automacie , ze jak załączę grzałki to wyłącza się piec gazowy.

Gadaj z elektrykiem, wystarczy przekaźnik do sterowania kotłem.

4 godziny temu, michail napisał:

Dodatkowo zastanawiam się nad wymiana tego kotła elektrycznego, ale od 20 lat działa i myślę ze podziała następne 20 lat...(tata elektryk i spawacz jednocześnie, na materiale nie oszczędzał, obawiam się ze dzisiaj takie bojlery są zrobione raczej z blachy pod puszki od coli...)  a i wybór ograniczony - wstępnie myślałem wziąć cos od Elterm (LINK) 9kW 

Elterm albo Kospel będą na pewno dobre, ale jeśli tamto działa i Ci odpowiada to nie widzę sensu zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2021 o 23:00, teres napisał:

Ostatnio się przerzuciłem na Flamco Xstream Clean, ale jest duży wybór na rynku.

 

Teres, a co myślisz o tym  filtrze :
Vortex Eliminator firmy SENTINEL  -> https://www.youtube.com/watch?v=2C2PhJdWCMw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.