Skocz do zawartości

michail

Forumowicz
  • Postów

    13
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez michail

  1. No wiec przeczytaj jeszcze raz moje pytania z pierwszego postu, potem swoja odpowiedz. Jeśli sądzisz że twoja odpowiedz była w jakikolwiek sposób związana z moimi pytaniami to nie mamy o czym rozmawiać. Problem ludzi takich jak Ty jest zawsze ten sam - nieważne co jest napisane, oni musza wtrącić swoje pięć groszy, a jak zwrócisz im uwagę że piszą nie na temat, to krzyczą "temu panu już podziękujemy'" Więc jeszcze raz na spokojnie przeczytaj moje pytania i jeśli masz wiedze w tej kwestii (i ochotę) to podpowiedz. Bez urazy, ale ja, jak czegoś nie wiem, to się nie udzielam z poradami o które OP nie prosił …
  2. po to, że 100m2 to całkiem spory kawałek podłogi na magazynek rzeczy używanych i nie używanych 😛 Mógłbyś spojrzeć na mój post jeszcze raz i powiedzieć mi w którym miejscu pytam o to czy wytrzyma strop ? Wieniec dolny to cześć więźby dachowej i nie ma nic wspólnego ze stropem. Wiem ze zdjęcie zamieszczone nie jest najwyższych lotów, ale mój strop to strop kleina, cegły plus dwuteowe belki stalowe. Stara izolacja to tzw. podsypka ( 5-6cm wapno plus trociny ) plus 4-6 cm betonowej wylewki i obie te warstwy usunąłem. Zmierzając do brzegu - o to czy strop wytrzyma to ja się nie boje ani nie zastanawiam. źle widzisz 🙂 jak wyżej napisałem to strop kleina. plus wylewka jest po to ze będzie tam składzik mój. 100m2 powierzchni nie wykorzystanej to grzech pierwotny 😉 hehe, grubo, zadaje proste pytania o zabezpieczenie belek drewnianych, folii i ile warstw styropianu dać a ty mi o wełnie. Nie chce wełny, robię styropian i to nie podlega dyskusji. Dzięki wszystkim za wpisy, mimo ze kompletnie zeszliście z głównego tematu.
  3. Witam serdecznie wszystkich, Chciałbym Was poprosić o poradę odnośnie tego jak sobie poradzić z izolacja stropu poddasza nieużytkowego. Plan jest taki żeby ułożyć 4 warstwy 5cm styropianu (po wstępnym wyrównaniu tych wszystkich dziur - tez styropianem) a następnie wylewka 5 cm betonu. Pytania jakie mam: 1) Czy 20 cm styropianu (0.33) wystarczy ( wg nowych WT spełniam aktualne wymagania odnośnie współczynnika U i kalkulator mówi ze 20cm jest OK) - mogę dać więcej bo nie zależy mi na wysokości poddasza, będzie miało jedynie przeznaczenie na magazyn rzeczy potrzebnych i mniej potrzebnych. (ściany zewnętrzne ocieplone - 20 cm grafit) 2) Czym zabezpieczyć wieniec dolny - jakiś lepik czy może impregnat do drewna ? Mam pewne obawy ze zakryte belki będą się pocić, co mnie deczko nie pokoi, ale zostawienie ich tak jak jest to sporo mostków cieplnych których tez chciałbym uniknąć. 3) Czy na styropian dawać folie czy robić wylewkę bez niej ? Z góry dzięki za wszelkie podpowiedzi.
  4. Czy przy takich temperaturach zużycie jest akceptowalne ? Mógłbyś podać jak masz poustawiane histerezę (P20) i delta T (P13) i Jesli nie używasz regulatora pokojowego to P27 i P28? Sorry, ze męczę, ale przy tylu zmiennych idzie się zagubić w sumie a nie chciałbym poustawiać pieca tak, żeby mi zżerał jakieś abstrakcyjne ilości gazu.
  5. Cześć Tomek, A jak masz w takim razie ustawione pozostałe parametry (szczególnie P14 i P20)? Przepływ na 70 oznacza, ze woda na powrocie nie zdąży zejść z temperatury.
  6. No to troche ciężko wyciągać jakieś wnioski, skoro dwie różne instalacje. Wypadałoby przełożyć kotły i zobaczyć czy ten co skakał przestał, Jeśli tak to znaczy, ze instalacja jest skopana a nie kocioł 😄
  7. Panowie, Mam ten sam problem, kocioł z oprogramowaniem w wersji B15 czyli najnowszym z tego co tu wszyscy piszą. Fr "skacze" z 0 na 26, czasami trzyma stabilnie 07... Odkręcone głowice na maksa, grzejniki grzeją, ale ten styl pracy jest dość zastanawiający. Próbowałem już różnych kombinacji i zawsze jest tak samo - na początku stabilnie, następnie skacze. Serwisant stwierdził, ze jak chce stabilnie to trzeba wyłączyć PWM pompy co uważam za kompletnie idiotyczny pomysł. P04=15 P13=15 P14=50 P20=10 Co do mocy początkowej, minimalnej i maksymalnej zostawione parametry domyślne. Czy jeśli Fr skacze mi z 00 do 26 oznacza ze powinienem zwiększyć, zmniejszyć moc minimalna lub maksymalna, czy to nie ma nic wspólnego z Fr ? Dwa czy zwiększenie przepływu powinno być skorelowane z mocą maksymalna ?W sensie żeby za ciepła woda nie wracała za szybko do kotła ? Przepraszam jeśli moje pytania są idiotyczne, ale to pierwszy sezon grzania gazem po przejściu z "kopciucha" i brak mi kompletnie doświadczenia w tej materii. W sensie ze wymieniles kociol czy zupelnie inna instalacja ?
  8. Cześć, Szukam po forum, ale bez rezultatu. Chciałem podpytać czy ktokolwiek z Was zakładał zawór odcinający gaz współpracujący z detektorem gazu ? Jakieś konkretne produkty godne polecenia, które będą ze sobą współpracować? Z góry dzięki za podpowiedzi!
  9. Teres, a co myślisz o tym filtrze : Vortex Eliminator firmy SENTINEL -> https://www.youtube.com/watch?v=2C2PhJdWCMw
  10. Teres, Jeszcze raz dziękuje za pomoc i odpowiedzi ! Ok, a wiesz jak wygląda sytuacja z kosztem obsługi i częściami zapasowymi ? Jakaś różnica na plus dla termeta czy żadna ? Dzięki za informacje. Co do odmulacza to jakiś konkretny polecasz ? Jak wspominałem , same grzejniki panelowe , nie planuje podłogówki w najbliższych kilku latach. Czy wobec tego można darować sobie takie bajery jak pogodynka, sterowanie po wifi ? Ktoś mi podpowiedział, że jak piec jest dobrze ustawiony, to nie ma potrzeby zaglądać , poza przeglądami serwisowymi. Tak przy okazji - aktualnie na grzejnikach na zasilaniu i powrocie mam założone zwykle zawory kulowe (instalacja robiona sporo lat temu) zastanawiam się czy jest sens teraz wrzucać głowice termostatyczne ? Pewien instalator zamiast poprzeć pomysł to stwierdził, "panie w zaworach to się nie ma co psuć, a w głowicach to już tak" Tak jak mówiłem instalacja wewnętrzna jest w miedzi, a przyłącze po mojej stronie rozumiem ze to ma być pex i przejście przez mur na miedz lub stalowe ? Mam jeszcze jedno pytanie - aktualnie mam kocioł węglowy plus grzałki elektryczne (mam instalacje 3 fazowa, tzw. siłę) jak na zdjęciu poniżej. Przy temperaturach -3...+5 nie używam kotła węglowego, zamykam tzw. duży obieg z płaszczem wodnym, a otwieram mały = bojler elektryczny ( 2 grzałki x 6kW każda, włączane osobno). Pytanie jest takie - co mi jest potrzebne, żeby ten kocioł elektryczny spiąć z nowym kotłem gazowym? Najlepiej żeby to działało w automacie , ze jak załączę grzałki to wyłącza się piec gazowy. Dodatkowo zastanawiam się nad wymiana tego kotła elektrycznego, ale od 20 lat działa i myślę ze podziała następne 20 lat...(tata elektryk i spawacz jednocześnie, na materiale nie oszczędzał, obawiam się ze dzisiaj takie bojlery są zrobione raczej z blachy pod puszki od coli...) a i wybór ograniczony - wstępnie myślałem wziąć cos od Elterm (LINK) 9kW Dzięki za wszelkie porady i pozdrawiam !
  11. Teres, Wielkie dzięki za wpis , bardzo pomocny ! Dobry wybór Dobry wybór dlaczego ? Opinie na temat serwisu tego producenta są "takie se". Czy wiesz może jakie są ceny części zamiennych ? Pewien Pan instalator stwierdzi, że Termet to nawet nie półka developerska, ale nie umiał wyjaśnić czym ta półka się charakteryzuje. Ja mam zgryz, bo moja gmina dopłaca do kotła i to to całkiem sporo, więc mogę sobie pozwolić na droższy kocioł, tylko jeśli potem za każdy przegląd i naprawę mam płacić 3x więcej niż za termeta a częstotliwość psucia będzie podobna to wyjdę na tym jak "Zabłocki na mydle" . NO i wszytko jasne - dzięki za podpowiedź. A co jeśli zamierzam zdjąć wszystkie grzejniki i porządnie przepłukać? Jedno nie wyklucza drugiego ? Czy tańsza pompa oznacza krótsza żywotność pieca czy można wymienić pompę i żyć dalej ? Co do rozbudowy to z kolei zasłyszałem ze żaden piec dłużej niż 8-10 lat nie pociągnie, więc jeśli nie mam w najbliższym czasie w planach rozbudowy mojej instalacji ( teraz mam same grzejniki panelowe) to mogę sobie darować kupowanie lepszego kotła bo i tak za 10 lat jak się zdecyduje np na podłogówkę to będę musiał wymienić piec. Żadnych argumentów, własnie to mnie najbardziej wkurza - nikt, ale to dosłownie nikt nie jest w stanie czarno na białym pokazać mi jakie są różnice... Obszar śląskiej metropolii jest obfity w serwisantów wszystkich firm ? Także paradoksalnie nie pomaga mi to w dokonaniu decyzji.
  12. Timon120777, Dzięki za wpis ! Profil już uzupełniony ! Co do Victrixa - dzięki za informację ! Ktoś jeszcze mógłby cos doradzić ?
  13. Witam serdecznie wszystkich Forumowiczów ! Czytam forum od jakiegoś czasu, ale postanowiłem się ujawnić, gdyż jestem na etapie dokonywania wyboru kotła do mojego domu i mam już spory mętlik w głowie. Każdy instalator mówi co innego, chwali innego producenta i szczerze mówiąc żaden z nich nie jest w stanie wyjaśnić w miarę sensownie dlaczego firma a jest lepsza od firmy b. Słowem wstępu - mam dom 110 m2, cegła, rok budowy 1974-76, ocieplony styropianem 15 cm, okna z potrójnymi wkładami. Strych oraz podłogi nieocieplone. Grzejniki panelowe, instalacja w miedzi, podłogówka - może kiedyś, ale na pewno nie wcześniej niż za 5-7 lat. Aktualne ogrzewanie to kocioł węglowy. Zapadła decyzja o wymianie na kocioł gazowy, umowa z gazownia podpisana, termin wykonania przyłącza na wrzesień 2021. W związku z tym mam sporo pytań, nie tylko odnośnie samego kotła, ale również odnośnie wykonania instalacji wewnętrznej. a) Instalacja: Rozmawiając z instalatorem (facet robi instalacje spawane) usłyszałem taki oto argument przeciwko instalacji miedzianej zaciskowej - "na łączeniach są uszczelki, a jak Pan wie uszczelki ( a raczej materiał z którego są wykonane) tracą swoje własności po pewnym czasie". Poszperałem na necie i faktycznie jest uszczelka na łączeniach, ale czy ona po jakimś czasie będzie musiała być wymieniona? Instalacja będzie w piwnicy i nie zależy mi na estetyce - który typ instalacji będzie lepszy - miedziana zaciskowa czy stalowa spawana ? Czy instalacje i grzejniki należy przepłukać przy zmianie kotła? Pan Instalator stwierdził, ze to i tak nic nie da i będą problemy. Jakie problemy i dlaczego ? b) Dobór kotła (mowa o kotle 1F) - wstępnie dokonany wybór padł na takie oto modele: - Termet Eco condens gold 20 kW (2,8 ÷ 19,0 kW)- mój wstępny wybór - VICTRIX 12 X TT 2 ERP (1,9 ÷ 12,0 kW) - mój wstępny wybór - VICTRIX 20 X TT 2 ERP (3,0 ÷ 20,6 kW) - mój wstępny wybór - Vaillant Vc 206/5-5 Ecotec Plus (3,9 ÷ 20,1 kW) - wybór instalatora nr 1 - Vaillant VC 256/5-5 Ecotec Plus (5,4 ÷ 25,1 kW) - wybór instalatora nr 2 Pytania: 1) Moc kotła, modulacja - czym się tu kierować ? Wszystkie maja zbliżony zakres mocy, poza Vaillantem 256, który moim zdaniem jest już sporo przewymiarowany ( pan instalator twierdzi ze wybrał taki z "zapasem" gdybym chciał rozbudować w przyszłości i poza victrixem 12 którego moc dobrana jest zgodnie z metrażem domu. 2) Czy cena idzie w parze z trwałością ? Zasłyszałem, ze i tak żadny nie wytrzyma dłużej niż 10 lat ? Żaden z instalatorów nie chce powiedzieć lub po prostu nie wie jakie są różnice w budowie/komponentach między kotłem za 3.5 tysiąca a takim za 7 tysięcy, co mnie mocno irytuje, gdyż lubię wiedzieć za co płacę (jeśli coś warte jest dopłaty to nie mam z tym problemu, gorzej jeśli place za markę i na tym kończą się różnice). 3) Wszyscy instalatorzy z którymi rozmawiałem odradzają Termet. Czy Termet to taka porażka czy po prostu maja za mała marze na tym kotle ? 4) Koszty serwisowania i części zamiennych. Jak to wygląda w przypadku tych producentów ? Nie mam tutaj za bardzo informacji, jedynie znalazłem nieco o kotłach Vaillant, że koszty naprawy często sięgają 20% ceny całego kotła (takie opinie na ceneo się wyświetlają) i że to nie ta jakość co kiedyś. Czy wiecie może jakie są koszty serwisowania tych trzech producentów ? I czy w ogóle jest sens się tym kierować czy bardziej jednak tym jak wygląda siatka serwisantów w danym regionie ? 5) Jakie są godne uwagi konkretne modele kotłów innych producentów ? Z góry dziękuje za wszelką pomoc i odpowiedzi!
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.