Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wstawiłem piec dolnego spalania classic ds 24 kw nie mogę w nim osiągnąć większej temperatury niż 50 stopni nie mam pojęcia co mam zle lub co mogę poprawić żeby ten piec funkcjonował. Dodam że podczas pierwszego rozpalania dymił w kotłownie więc monterzy rozpalili go używając palnika i piec gonił lekko na 80 stopni. Bez palnika nie idzie w nim napalić. 

IMG_20210101_192746.jpg

IMG_20210101_192736.jpg

Opublikowano

Kupiłeś kocioł Ogniwo Clasic 25kW i jak widać nikt Ci nie powiedział, że obecnie moc kotła trzeba dobrać do zapotrzebowania budynku na ciepło, że ten kocioł przystosowany jest do pracy z buforem i że instalacje do takiego kotła trzeba wyposażyć w dodatkowe urządzenia, to wszystko dlatego, że w ostatnim czasie mocno zmieniły się przepisy dotyczące kotłów na paliwa stałe i żeby je spełnić kotły muszą być budowane w inny sposób niż kiedyś i posiadać dodatkowe wyposażenie.

Na początek zapoznaj się z instrukcją do kotła, byś chociaż w zarysie miał pojęcie o czym będziemy później pisać. Wykonaj również audyt budynku, by wiedzieć jakiej mocy kotła potrzebujesz. To można zrobić w tym kalkulatorze: https://cieplowlasciwie.pl/start wynik zapisz i podaj link. Opisz jeszcze dodatkowo komin jego wysokość o przekrój.

Bardzo możliwe, że problemem jest za mały komin, albo nie właściwa procedura rozpalania.

Opublikowano

Komin 7.5 wysokości w środku rura azbestowa fi200 piec 24 kw moc na 280 m2 u mnie max 240 układ grawitacyjny wspomagany pompa opał węgiel orzech piast palenie od dołu wydaje mi się prawidłowe bo studiowałem jak to robić

Mówili że piec może pracować bez bufora a jeżeli nawet miał bym bufor to i tak bym go nie nagrzał skoro na piecu wyciągam 50 stopni... Może to być problem ciągu kominowego bo rura od pieca jak na zdjęciu jest wstawiona na szybko i nie jest idealnie szczelna na ten moment? 

Opublikowano

Szczelnością połączenia kotła z kominem musisz się zając w pierwszej kolejności, to musi być szczelne, sam komin jest OK, ale każda nieszczelność ma wpływ na ciąg, a on jest bardzo ważny przy tego typu kotłach.  Możesz jeszcze wyjąc zawirowywacz to powinno trochę pomóc. Możesz też spróbować rozpalać większa ilością drewna to powinno bardziej rozgrzać komin i poprawić ciąg. Z boku kotła masz też dodatkowe otwory (PW), one w prawdzie powinny być częściowo otwarte, ale jeżeli jest problem z ciągiem to na razie je zamknij. Sam węgiel w Twoim przypadku jest odpowiedni, bo jest słaby, ale też on potrzebuje dobrego ciągu by się spalić.

 

 

 

Opublikowano (edytowane)

Pytanie odnośnie rury do komina czy zostawić ja w takiej pozycji jak jest czy wyjść z kolankiem w pionowa rurę i znów wejść kolankiem w komin bo nie mam pojęcia jak jest lepiej. I czy materiał rury do komina ma jakieś znaczenie bo nie wiem czy ta robiona może być i ja tylko uszczelnić czy kupić jakąś sklepowa 

Edytowane przez Rapa89
Opublikowano

Tak jak jest, jest dobrze, z mojego doświadczenia, ustaw ją tylko z lekkim spadkiem około 2% w stronę kotła, kolanek nie stosuj, bo one dławią ciąg, samą rurę możesz jeszcze docieplić bo jest dość długa i może wychładzać spaliny.

Opublikowano

Przede wszystkim przyłóż się do uszczelnienia, ocieplenie nie jest niezbędne, sprawdź jeszcze sam komin, może trzeba go wyczyścić, o tym nic nie pisałeś.

Opublikowano

Komin zamurowany rura uszczelniona ciąg się poprawił i to znacznie w piecu dalej ciężko rozpalić ale jak już złapie to temperatura na piecu rewelacyjna. Jeszcze pytanie co założyć na komin bo mam sama rurę a wiem że to też jest ważne więc jaki rodzaj zakończenia będzie najlepszy dla mnie inbound4324353474071768.thumb.jpg.d4ecb97a7fe6a52e70f9853c0f4e3575.jpg

Opublikowano

DS- 5 klasy niestety ciężko startują, te kotły są dość mocno zdławione i trzeba dobrze rozgrzać komin, by ciąg był wystarczający, przy dużych problemach z rozpalaniem możesz przed samym rozpaleniem rozpalić trochę papieru w wymienniku, takie proste triki pomagają.

Na komin nic nie możesz założyć, kanały dymne nie mogą być przykryte, jedynie tzw "strażak" jest dopuszczalny, ale to goła nieocieplona blach, na której będzie się skraplała woda ze spalin. Ten kawałek rury który wystaje z komina też najlepiej usnuć, tam też może zacząć skraplać się woda i z czasem takie zakończenie komina może zacząć zarastać wilgotną sadzą.

Opublikowano

@Rapa89 do zasypowca takie zakończenie komina jest dobre: 

https://allegro.pl/oferta/ustnik-na-komin-zakonczenie-komina-fi-200-na-czape-7193792060 

Trochę powinien być lepszy ciąg niż przy obecnym zakończeniu komina.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.