Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec na ekogroszek elektromet 10kw - zle ustawienia


Representant

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry
Dwa tygodnie temu hydraulik podłączył nam nowy piec elektromet 10kw z podajnikiem i od tamtego czasu nie dopala ekogroszku(testowałem ekogroszek z trzech składów).
Ustawienie palnika:
Dmuchawa rozpalanie [%] 50
-Podawanie praca - 6

-Pauza praca - 15

-Dmuchawa praca MAX[%] - 25

-Dmuchawa praca MIN[%] - 8

-Typ modulacji - FL2

-Podawanie podtrzymywanie - 5

-Postój podtrzymywanie[min] - 5

-Dm. praca podtrzym - 30

-Dm. postój podtrzym[min] - 5

-Dm moc podtrzymywanie[%] - 25

 

Ustawienie kotła:

-Temperatura zadana kotła - 50stopni - Hydraulik ustawił tak mało, bo jeszcze nie mieszkamy w tym domu a w kotle się pali żeby woda nie zamarzła

-Tryb pracy - ciągły

-Histereza - 5stopni

-Temp. MIN pomp - 40stopni

 

Drugim problemem jest to że kocioł nie przechodzi w tryb podtrzymywania. Cały czas podaje paliwo, cały czas pracuje wentylator(chyba na 10%). Kocioł spala od 0.42kg/h do 0.5kg/h w tym trybie. Temperatura kotła waha się między 50 a 54. Jeden raz przez przypadek udało mi się włączyć tryb podtrzymywanie kiedy to zmieniłem temp. zadana kotła z 50 na 55 a potem po jakimś czasie zmniejszyłem z powrotem na 50. Kocioł po chwili zmienił z Modulacja fl2 na podtrzymywanie, wentylator się wyłączył a podajnik przestał podawać paliwo(tak szybko). Spalanie zmniejszyło się wtedy na 0.08kg/h. Myślałem że kocioł się jakoś odblokował bo przez parę godzin palił do 55stopni a potem przełączał w tryb podtrzymywanie do 45stopni.

 

Możecie zerknąć na te ustawienia i podpowiedzieć co zmienić bo ja jestem kompletnie zielony jeśli chodzi o te nowe kotły. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki sterownik ? Jaki palnik ? Jeżeli sterownik ma tryb pid to nie powinien się odstawiać , powinien modulowac mocą aby dążyć do temp zadanej , moc będzie się zwiększać i zmniejszać aby utrzymać temp , No chyba ze będzie brak odbioru wtedy się odstawi , nie sugeruj się tym co maja inni na starych sterownikach , teraz praktycznie wszystkie są z pid 

Podawanie praca zmniejsz na 5s i podnieś dmuchawe min na 9 , a tak wogole to na piecu powinno być 55-65 a temp na dom sterowana zaworem 3D lub 4d 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnieś wiatr min i max , masz jakaś klapkę lub przesłonę na dmuchawie ? Możesz ustawic kaloryczność ?

Widzę ze przerwa w pracy u ciebie to tylko 15s , spróbuj 5s praca i 40s przerwa , No chyba ze masz bardzo mały przesyp , ale zwiększaj przerwę w pracy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Zmniejsz moc kotła do 30 procent i niech chodzi a potem rób korekcję czy to wydłużenie przerwy w podawaniu czy to powietrze , ma być czysty spokojny ogień nie biały i nie ma kopcić potem dajesz na 100 procent mocy i robisz dokładnie to samo i ogień nie ma iść do komina kopczyk ani zapadnięty nie może być ani przesypywać jak już na małej i dużej mocy ustawisz to przełącz na automat czy tam pid jak zwał tak zwał i powiniem pracować poprawnie bo najważniejsze on musi mieć jakieś parametry na mocy max oraz mnimalnej podane bo on nie wie tego i pracuje tak jak ktoś kiedyś coś tam ustawił a jak nie czujesz się na siłach to ustaw przynajmniej kaloryczność opału np jeśli masz 26mj daj 28 mj i podajnik będzie podawał mniejsze ilości opału to taka uboga regulaccja ale czasem wystarczy .

4 minuty temu, shaft7 napisał:

Podnieś wiatr min i max , masz jakaś klapkę lub przesłonę na dmuchawie ? Możesz ustawic kaloryczność ?

Widzę ze przerwa w pracy u ciebie to tylko 15s , spróbuj 5s praca i 40s przerwa , No chyba ze masz bardzo mały przesyp , ale zwiększaj przerwę w pracy 

Być może to palnik pancerpola ten najmniejszy to jeśli miałby to być on to podawanie 6 sek/20 sek przerwy dla mocy maxymalnej a dla mocy minimalnej to 2 sek podawania na 35 sek przerwy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej chyba przywrócić ustawienia fabryczne sterownika i wtedy wprowadzać korekty , może w czuwaniu przesypuje ? To jaki podajnik tez ważne , jaki węgiel ? Czy piec się odstawia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To moze podam nazwy podzespolow z kartek ktore mi zostawili. 

1. Wentylator promieniowy WPA 06:

typ silnika ebmpapst R2E 120-AR38-40, Soler&Palau RF2C 120/062 K010

2. Motoreduktor slimakowo walcowy EWMAR-NESS typ JWG 050-1200-0,04kW

3. Podajnik paliwa stalego Pancerpol eco design typu pps v o mocach 15-300kW

Shaft7, nie widze żadnej klapki na dmuchawie. Kalorycznosci nie moge ustawic na piecu. Z ustawien jakie mam to tylko te podane w opisie tematu. 

Berthold61, sam hydraulik mial problemy zeby w tym piecu rozpalic bo tak zawile to przedstawili w instrukcji jego zdaniem. Potem ustawil piec tak jak pisze czy to w instrukcji czy na piecu. Nic nie zmienial. Piec caly czas chodzi tak jakby w automacie, nie wiem gdzie sie to przestawia.

Nie mam mozliwosci ustawienia innych wartosci dla mocy max a innych dla mocy min. Tam podaje tylko jedna wartosc dla danego parametru a piec sobie sam dostosowuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększ narazie przerwę w pracy na 30 do 40s , i daj pare godzin , jak będzie dalej przesypywał to dalej zwiększaj co 5 s , innego wyjścia nie ma , i obserwuj czy nie przesypuje w czuwaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Representant piszesz w tytule że złe ustawienia kotła 10kW a powyżej w parametrach podajesz że ma palnik 15-30kW. To jakiej mocy jest ten kocioł?

No i piszesz że dmuchawa ciągle pracuje, ale ustawiony masz tryb pracy 'ciągły' więc chyba normalnie?

Jeśli nie dopala węgla to bym zwiększył nadmuch, zarówno dla mocy min jak i max (teraz masz 8% min i 25% max, to dodaj po parę % i zobacz czy będzie efekt).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
4 godziny temu, Representant napisał:

To moze podam nazwy podzespolow z kartek ktore mi zostawili. 

1. Wentylator promieniowy WPA 06:

typ silnika ebmpapst R2E 120-AR38-40, Soler&Palau RF2C 120/062 K010

2. Motoreduktor slimakowo walcowy EWMAR-NESS typ JWG 050-1200-0,04kW

3. Podajnik paliwa stalego Pancerpol eco design typu pps v o mocach 15-300kW

Shaft7, nie widze żadnej klapki na dmuchawie. Kalorycznosci nie moge ustawic na piecu. Z ustawien jakie mam to tylko te podane w opisie tematu. 

Berthold61, sam hydraulik mial problemy zeby w tym piecu rozpalic bo tak zawile to przedstawili w instrukcji jego zdaniem. Potem ustawil piec tak jak pisze czy to w instrukcji czy na piecu. Nic nie zmienial. Piec caly czas chodzi tak jakby w automacie, nie wiem gdzie sie to przestawia.

Nie mam mozliwosci ustawienia innych wartosci dla mocy max a innych dla mocy min. Tam podaje tylko jedna wartosc dla danego parametru a piec sobie sam dostosowuje. 

Sterownik porusza się sam wg tego co ktoś lub ty mu podajsz inaczej nigdy nie ma bo on nie może wiedzieć jakie sypiesz paliwo i takie tam , bez kodu dostępu do tzw serwisanta niczego nie ustawisz bo to jest niewidoczne dopiero po podaniu kodu wszystko masz na tacy i do zmiany .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, piec pracowal cala noc na tych ustawieniach jakie podal mi shaft (podawanie 5s, przerwa 30) i w popielniku ledwo na dnie popiolu. Wczesniej co rano przepełniony popielnik niedopalkow. Zdarzają sie jeszcze niedopalone kawalki ale sa wyraznie mniejsze. Rano zwiekszylem nadmuch na min i max jak nightwatch radzil ale nie widze roznicy przez caly ten czas. Dzieki wielkie, wreszcie jakas poprawa 

Berthold, na te chwile wole tych ustawien nie ruszac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

A po co ma zwiększać przerwę skoro nie ma popiołu w popielniku ? trzeba obserwować kopczyk  na palniku on musi być nad palnikiem jakies  2-3 cm nie może w żadnym wypadku być leja że ogieńz głębi palnika się  wydobywa bo ślimak po sezonie do wymiany będzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zdarzają się nie odpalone węgle to jeszcze za dużo podaje , a po jednym dniu to ile ma być popiołu ? Bez zdjęć palnika , popiołu i zaangażowania zainteresowanego to możemy sobie popisać ze sobą  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie zawsze moge szybko odpisywać bo jestem caly czas w robocie.

W tej chwili piec przy temp 54 stopnie(ustawione 55 ale temp. Waha sie miedzy 53 a 58 z tego co zauwazylem). Ustawilem wczesniej na 35 sekund przerwe ale mialem wrazenie jakby sie palenisko troche osunelo wiec wrocilem na 30sekund.

Na pierwszym zdjęciu wrzucilem wyglad pulpitu sterownika z tym jak piec pracuje teraz. Przed zmiana ustawien baedzo czesto dmuchal na 10-12%, teraz16-18. Ale nie siedze caly czas przy piecu wiec te wartosci moga byc jeszvze inne. 

IMG_20201219_170838.thumb.jpg.673f464ae7e65fdf40517cbf8908ba09.jpg

Drugie zdjecie palnik. Moge oczyszczac scianki i to co wisi nad palnikiem kiedy sie pali czy musze wszystko wygasic?

IMG_20201219_170640.thumb.jpg.85edb7084dfffc2a57fc76501a266b15.jpg

Trzecie zdjecie to wyglad popielnika po nocy palenia przed zmiana ustawien.

IMG_20201216_091756.thumb.jpg.281cc1f8f325155dcbf529e1810b7499.jpg

Czwarte zdjecie to wyglad popielnika po 7 godzinach palenia po zmianie ustawien.

IMG_20201219_170529.thumb.jpg.9959d2c8f1f9494fb9d5291d35a32730.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Histereze daj na 2 stopnie i wydluz przerwe podawania 2 krotnie 

I wyczysc kociol bo wyglada jakbys go mial z 5 lat bez czyszczemia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, shaft7 napisał:

Przy paleniu z pid nie ma histerezy , zerknij na pierwsze zdjęcie 

Piec teraz pracuje z mocą 3.3kw 

Napisal w 1 poscie ze histereze ma na 5 stopni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W piecu wygaslo.  nie wiem czemu bo nie bylo mnie w domu od rana a kiedy przyszedlem slychac bylo alarm i komunikat "brak opalu/ognia", dmuchawa nie pracowala. No nic, wyczyszcze piec i sprobuje napalic, moze sie uda. 

Pid to tryb automatyczny? Caly czas piec pracuje w trybie ciaglym jak napisalem w pierwszym poscie. Kiedy przelaczylem na tryb auto to fabrycznie ma ustawione na 70stopni temp kotla wiec zmienilem z powrotem na ciagly gdzie mam 55. Zmienia sie to pewnie tam gdzie berthold opisywal ale nie chce tam niczego przestawiac na te chwile. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udalo sie rozpalic. Ustawilem histereze na 2 stopnie i mimo to dalej nie przechodzi w stan podtrxymywania po osiagnieciu 58,5stopni, na kotle ustawione 55. Pamietam ze przy hydrauliku piec wszedl w tryb podtrzymywania mimo ze ustawil tryb ciagly a teraz nie chce 

Edytuje te wiadomosc. Przy rowno 60 wszedl w tryb podtrzymywania. Troche to dziwne jesli ustawilem histereza na 2 stopnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.