Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Elektromet Eko Kwp-15


Rena KWP-15

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę, że nie tylko ja mam problemy z tym piecem ;)

Drodzy forumowicze i forumowiczki, ja mam problem następujący tzn. teraz latem parametr "n" mam nastawiony na taką wartość n=3, ale problem jest tego typu, że wentylator dmucha cały czas co powoduje cofnięcie płomienia do podajnika i wyrzucenie bezpiecznika z powodu zbyt wysokiej temp. podajnika. I nie wiem czy padł sterownik czy to wina ustawień. Wcześniej tak nie było. Piec to Elektromet EKO KWP 15, a sterownik typu R-501. Ma ktoś może jakieś sugestie gdzie co pozmieniać???

Pozdrawiam
Edytowane przez lampion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Ma ktoś może jakieś sugestie gdzie co pozmieniać??? ,,,,

Zawsze dziwi mnie, że większość użytkowników kotłów automatycznych wierzy w jakieś nadprzyrodzone możliwości sterowników zainstalowanych w ich kotłach.

 

1. Sprawdź, czy masz dobrze uszczelniony zasobnik.

2. Spróbuj z innym opałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam bladego pojęcia. Nie znam tego kotła ani sterownika.

Spróbuj ustawić na sterowniku jakiś program np. tryb ręczny lub inną opcje, gdzie wentylator nie powinien się załączyć.

Jeżeli będzie nadal pracował, to znaczy że uległ uszkodzeniu w sterowniku układ wykonawczy (przekaźnik lub triak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam,

jestem nowym posiadaczem pieca na eko-groszek. Wcześniej miałem zwykły piec węglowy. Z początkiem września zakupiłem piec Elektromet KWP-15kW.

Paląc od 1.10.2016 do teraz (09.01.2017). spaliłem 2,5t ekogroszku 28MJ (niby). Poniżej dane dot. mojego domu:

 

Dom jednorodzinny ok. 130mkw, dwukondygnacyjny, ocieplony 10cm styr. + dach wełna 20cm. Okna plastik ok. 6-10lat.

  • Instalacja
    Parter:
    - stalowe rury 3/4"
    - 7 grzejników (3szt. z głowicami termostatycznymi)

    Piętro:
    - rury miedziane 1/2"
    - 7 grzejników (3szt. z głowicami termostatycznymi)

    Zawór 3-drogowy
    Pompa na powrocie (moc 40W)
  • Kocioł
    Elektromet ze sterownikiem EL-483 zPID 15kW
 
Zrobiłem sobie tabelkę w która wpisuję ile i kiedy zarzuciłem do pieca i wychodzi mi średnio ok. 25kg/24h. Jednak ostatnio to jest 40kg/24h.
Załączam zdjęcia pieca podczas pracy. Niby spala się ok, tzn. pozostają jakieś grudki niby szlaki ( czy tam żużlu) wielkości kciuka może połowy zaciśniętej pięści ale one po lekkim duszeniu rozpadają się  na pył.
Zawór trójdrogowy mam ręcznie ustawiany. Do tej pory walczyłem za pomocą tego zaworu (ustawiałem otwarcie na poziomie 5-7) oraz za pomocą temp. zadanej (55-58st.C). Niby nic się w kominie  nie dzieje (spękania, itp.)
Praca cały czas z PiD. Nie wiem czy należy jeszcze jakieś parametry ustawić - działa na ustawieniach fabrycznych.
Jeśli należy podać jeszcze jakieś dane - proszę podać jakie - gdzieś je poszukam.
 
Moje pytanie brzmi: czy czasem nie za dużo spala?  Obawiam się że w którymś momencie zabraknie mi opału a zima podobno ma dopiero przyjść (zakupiłem 5t wzorując się na zapotrzebowaniu z pieca poprzedniego węglowego)

post-71576-0-25538200-1483955474_thumb.jpg

post-71576-0-53438500-1483955485_thumb.jpg

post-71576-0-33965400-1483955494_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Piec KWP 15 z podajnikiem od 2008r

Sterownik R501

 

Dom ok 220 m2 ocieplony styro 8cm ok.  2005r

 

Dom stara technologia Cegła biała, luft (pusta przestrzeń),  pustak pełen suporex,  gr ściany spokojnie 0,5m

 

Okna PCV

 

Cóż mogę powiedzieć po 8 zimach 

 

Trochę za mały 15 kW powinien być przynajmniej 25 kW ale..

- nigdy w żadnym sezonie nie spaliłem więcej jak 4800 kg eko groszku

- sezon zaczynam 1 X kończę 1 IV

- eko groszek od 1 X - najtańszy z marketu do temp zew -5 st C potem droższy i lepszy. końcem zimy i początkiem wiosny znowu najtańszy (może być brunatny, miękki jak zwał tak zwał) 

- od 2010 roku posiadamy w domu zamontowany kominek 14 kW ( najtańszy z marketu LM za 800 zł ), rozprowadzenie do 2 pomieszczeń na parterze grawitacyjnie ( drzewo typu brzoza itp raczej średnie, zużycie na dzień ok. 10 -14 polan dł 40-45 cm śr min 30 cm. Przy paleniu drzewem termostaty przy grzejnikach są na II kresce i raczej się grzejniki nie załączają. Temp na parterze od 18,5 st C do 21 st C ( kominkiem ciężko jest regulować ) Na górze temperatura raczej 21 st C + - 0,5.

 

Ustawienia sterownika R501 są różne w zależności od rodzaju węgla

 

eko groszek tańszy

 

n55, c 45- 50, B35-40, U15-25 max

 

eko groszek lepszy 25-28MJ

n60, c55, B35, U15-25

 

reszta parametrów jest ważna lecz dawno ich nie zmieniałem

 

-przesłona went otwarta na max

-zasłona na czopuchu otwarta na max

 

Piec za rok dwa kończy swoje działanie . Będę myślał o wymianie na nowszy lub zmianie na gazowy. Zobaczymy.

 

W ostatnie mrozy ( dzień - 15 st C, noc -25 st C) piec wygarnął ok 50 kg węgla na dobę plus kominek wieczorem odpalony działający do rana, ale to tylko 4 5 dni a potem .... tylko ok 25 do 30 kg/ 24 h oczywiście plus kominek. Od 09.01 nie palę w kominku temp. na zew są wyższe in plus.

 

Czy warto. Tak polecam wszystkim, którzy mają chwilkę czasu się pobawić. Ja już idę w innym kierunku...

 

Widziałem nowsze piece Defro, Stąporków i inne powiem tak wszystko się w nich spali, ale najważniejszy jest jednak dobry sterownik z PID a jeszcze lepiej Autonomiczny z czujnikami na zewnątrz i wew. domu wtedy pozostaje TYLKO 

-CZYSZCZENIE PIECA

-WRZUCENIE WĘGLA

-WYBRANIE POPIOŁU

 

Hmmm dalej dużo obowiązków

 

 

 

.

Edytowane przez age1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam. Jestem nowy na forum i chciałbym napisac o moim problemie z piecem na eko groszek a w zasadzie chodzi o sterownik EL 480 z PID. Pierwszy problem jaki zauważyłem dotyczy dmuchawy, na wyświetlaczu sterownika w miejscu gdzie powinny byc obroty dmuchawy miga wykrzyknik na przemian z literą H.Drugą rzecza którą zauważyłem jest to ze nie da sie zmienic parametru "współczynnik podawania" Czy przestawie go na minimum czy maximum , czas podawania nie zmienia sie.Prosze o pomoc, czy to jest usterka serwisowa badz można jakoś samemu do tego dojść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

SKZP-02 polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2019 o 09:00, Baltoro napisał:

Witam

Piec jak w tytule ze sterownikiem r-501 czy warto zmienić sterownik na nowszy z pid ?. Jeśli tak prosiłbym o polecenie nie drogiego sterownika.

Pozdrawiam

Jak nie chcesz przepłacać za dużo to w cenie ok 500zł masz sterownik elster expert z-PID , bardzo fajny wszystko mający i wszystko dający się regulować ,steruje pompami zaworami itp. polecam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wiecie może jak zdjąć obudowę tego kotła?

Muszę wymienić kolano, ale nie da się go wyjąć przez drzwi i trzeba wymontować całą komorę powietrzną, a bez zdjęcia obudowy nie da się złapać śrub od drugiej strony. Odkręcić się co prawda udało, ale płyta komory tak się spiekła z płytą pieca że ani drgnie. Rozdzieliłbym je przecinakiem, ale znowu nie ma dostępu bo jest obudowa. A nawet jak rozdzielę, to nie skręce, bo obudowa 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.