Skocz do zawartości
IGNOROWANY

DeDietrich+Defro+IE 76


PeiKa

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim.
Potrzebuję zasięgnąć opinii odnośnie mojego systemu ogrzewania.
Instalacja z grzejnikami, uprzednio "napędzana" kotłem zasypowym. Teraz mam kocioł olejowy DeDietrich GT/GTM 113 z założonym palnikiem DEFRO Biopell 15kW. Sterownik InterElectronics 76v1 (https://kupsterownik.pl/strona-glowna/105-sterownik-ie-76v1.html) + czujnik temp spalin. Termostat pokojowy Auraton. Pompa obiegowa sterowana dodatkowym termostatem. Schemat instalacji prostacki, po prostu pompa za kotłem, odejścia na grzejniki i CWU, powrót.
Sam obiekt do ogrzania to mały dom jednorodzinny 120m2. Stary przedwojenny budynek, docieplone poddasze (25cm wełny), parter w trakcie termomodernizacji (15cm wełny), stolarka nowa.

Z czym potrzebuję pomocy:
1. Ustawienia sterownika - ustawiałem wg instrukcji + "na czuja".
- sterownik w tej chwili w mojej ocenie zbyt często się rozpala - nie potrafię znaleźć przyczyny wygaszania
- np. pracuje w trybie grzania gdy nie ma sygnału pracy z termostatu i temperatura kotła jest większa od ustawionej granicznej + histereza
- temperatura spalin oscyluje w granicach 150-170 st (ustawiona jest na 100)
- jaki powinnien być kolor dymu? w tej chwili dymi tylko przy rozpalaniu w trakcie pracy nie ma wogóle koloru widac tylko ruch ciepłego powietrza - zastanawiam się czy nie za duża prędkośc wentylatora?
- popiół sypki, jasnoszary, trochę czarnej sadzy na ściankach komory spalania
- jest sens szukać kogoś z analizatorem spalin do pelletu?
2. Optymalizacja procesu spalania
Zamontowałem licznik ciepła i wychodzi mi po miesiącu pracy efektywność na poziomie 82%. W internetach czytam że oczekiwany wynik może być na pozomie 92-94%. Pytanie czy moja wrtośc może wynikać z tego że to taki homemade (kocioł olejowy (gazowy) + palnik pelletowy) czy bardziej z pracy (ustawień) sterownika oraz "specyfiki" układu hydraulicznego.
3. Co do samej instalacji.
- domyślam się że warto zadbac o ochronę temperatury powrotu. W jakim iśc kierunku? Zawór 3d ? 4d ? z jedną pompą?  sprzęgło?bypass? Może wogóle pójśc w jakiś bufor?
- czy próbować zastosować jakiś układ sterowany z regulatora pokojowego lub pogodowego?
4. No właśnie pokojowego czy pogodowego
Spotkałem się kilka razy z opinią że tylko i wyłącznie pogodowy, pokojowy to bez sensu. Na mój chłopski rozum chyba bardziej precyzyjnie jest sterowanie wg zadanej temp. wew. niz wg temp zew. na podstawie krzywych grzewczych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.