Madzia-akumulacyjna Opublikowano 5 Grudnia 2020 #1 Opublikowano 5 Grudnia 2020 (edytowane) Witam, Jestem w trakcie remontu starego sklepu z nową funkcją pod najem dla pracowników. Małe pomieszczenie 30 m2, liczy się każdy metr. Pytanie w którym miejscu umieścić piec akumulacyjny i jakiej mocy, jakie przewody. Sprzedawca polecał 4-5 kW, na podstawie użytkowania we wcześniejszym okresie, gdzie używany był zwykły piecyk elektryczny 2 kW stwierdziłem, że 3,3 kW Piec akumulacyjny Dimplex XLE150 - dynamiczny powinien wystarczyć. Jeżeli macie jakieś opinie o tym piecu lub polecacie inny proszę o info. Poniżej zdjęcie pomieszczenia. Będzie w nim 4-5 łóżek piętrowych po obu stronach więc mało miejsca na umieszczenie pieca. Najbardziej mi pasuje wnęka przy oknie/witrynie wejściowej lub ewentualnie przy zejściu do piwnicy (oznaczone na grafice). Pytanie tylko czy umieszczenie pieca w miejscu, w którym to ciepło najbardziej uchodzi będzie ok? Jak ma się kwestia rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu, tak by było dogrzane równomiernie, kwestia usuwania wykorzystanego powietrza przez wentylację (czy takie piece wymagają dodatkowej wentylacji?) Będę wdzięczny za wszelkie rady, pomysły. Edytowane 5 Grudnia 2020 przez Madzia-akumulacyjna bledy Cytuj
sambor Opublikowano 5 Grudnia 2020 #2 Opublikowano 5 Grudnia 2020 Takie piece mają własny wentylator i dmuchają ciepłym powietrzem, jak piec będzie przy oknie/ drzwiach to musi być jakiś ekran w celu izolacji cieplnej i ew zabezpieczenia okna przed przegrzaniem. To miejsce w środku pomieszczenia będzie lepsze dla tego pieca. Cytuj
Madzia-akumulacyjna Opublikowano 6 Grudnia 2020 Autor #3 Opublikowano 6 Grudnia 2020 Dzięki za odpowiedź. Cytuj
mac65 Opublikowano 7 Grudnia 2020 #4 Opublikowano 7 Grudnia 2020 (edytowane) Jedna uwaga co do instalacji elektrycznej . Taki piec powinien mieć osobną nitkę zasilania od licznika ( skrzynki z bezpiecznikami ) i osobne zabezpieczenie . Warto o tym pomyśleć na etapie remontu chociaż prace już dość posunięte i nie wiem czy zostało to uwzględnione . Ponadto takie piece stosuje sie aby gromadzić ciepło w tańszej taryfie czyli pojemność cieplna w tym przypadku 23 ,1 kwh powinna zabespieczyć ogrzewanie na cały pozostały czas poza teńszą taryfą ( i tu kłania sie licznik energii 2taryfowy ) Nie podajesz ani jakie masz zapotrzebowanie na ciepło dla tego pomieszczenia ani czy masz licznik 2 taryfowy ani jakie są możliwości przyłącza elektrycznego ani jak będzie użytkowane pomieszczenie . Pomieszczenie intensywnie wietrzone będzie potrzebowało dużo więcej ciepła jak z tego pieca a w takim przypadku już lepszy jest klimatyzator z funkcja grzania . Edytowane 7 Grudnia 2020 przez mac65 Cytuj
Madzia-akumulacyjna Opublikowano 8 Grudnia 2020 Autor #5 Opublikowano 8 Grudnia 2020 Będę montować dwa osobne przewody do każdego z dwu pieców. Pytanie czy 3x2,5 wystarczy do pieca mocy 3,3 kW? Taryfę na razie mam jedną i planuję przejść na dwutaryfowe. Jakiego kosztu ogrzewania można się spodziewać? Nie wiem jakie mam zapotrzebowanie na ciepło. WLZ z tego co pamiętam jest 6mm2, pomieszczenie szykuję pod najem pracowniczy. U góry jest ok 30m2 i tam będą łóżka. Zakładam, że 3,3 KW wystarczy zwłaszcza, że w łazience będzie jeszcze grzejnik drabinka na ścianę. Na dole jest piwnica z przeznaczeniem na kuchnię ok 9 m2, 190 cm wysokości. Zakładam, że wystarczy 1000 W piec, czy się mylę? Cytuj
sambor Opublikowano 8 Grudnia 2020 #6 Opublikowano 8 Grudnia 2020 Ja postawiłbym inne pytanie - czy te 3,5kW to moc grzałki czy zdolność akumulacji pieca. W praktyce może się okazać że moc grzałki nie jest w stanie nagrzać wkładu akumulacyjnego podczas okresów taniej taryfy, więc przydatna będzie grzałka mocniejsza. Czyli zasilanie powinno być dobrane na ewentualną większą moc zasilania, przewód 3x4 będzie OK. W pomieszczeniu kuchennym może być niższa temp, więc 1kW będzie OK. Cytuj
mac65 Opublikowano 9 Grudnia 2020 #7 Opublikowano 9 Grudnia 2020 Z podstawowych danych wynika że moc grzewcza w/w pieca to 3,3 kW a akumulacyjność to 23,1 kWh .Nie ma danych co to za budynek ale pomieszczenie dość wysokie ,zakładając 100W /m2 przy 30 m2 potrzeba by 3kW na bieżące ogrzewanie nie mówiąc o akumulacji która może nastąpić tylko przy chwilowej nadwyżce mocy grzewczej i to przy ciepłej aurze . Akumulacja 23,1 kWh rozbijając na 24h doba daje mniej niż 1 kW akumulacji ciepła w stosunku do całkowitego max zapotrzebowania pomieszczenia rzędu 3 kW . Wniosek taki że piec będzie się wyłączał tylko w cieplejsze dni a przy temperaturach w okolicy 0 C zapotrzebowanie będzie w granicach 50 % z max czyli ok 1,5 kWh ale przez 24 h czyli 1,5 x24 x cena prądu w taryfie całodniowej daje koszt ogrzewania za dzień . Przy dwóch piecach x 2 . Przy poborze na poziomie 1/2 mocy przy taryfie całodobowej ok 20 zł dziennie sam piec. Jeszcze jedno odnośnie prądu dla jednego kotła to ponad 14 A a dla 2 -ch to już 28 A + dodatkowe odbiorniki to już daje przyłącze z zabezpieczeniem min 32A . Oczywiście to wszystko dywagacje bo nie ma podstawowych danych co do ocieplenia i zapotrzebowania samego budynku . Wnioski 1 w/w piec powinien zapewnić ogrzewanie całej przestrzeni 30 m2 ale w taryfie całodobowej ( niestety będzie pracował jak farelka ) o akumulacyjności i 2-ej taryfie już raczej nie ma mowy bo na dobę nie wystarczy chyba że zima będzie super ciepła . Cytuj
sambor Opublikowano 9 Grudnia 2020 #8 Opublikowano 9 Grudnia 2020 To zabezpieczenie 32A to przypadek dla 1 fazy, dla zasilania 3 faz wystarczy 25A/ fazę. 1 Cytuj
mac65 Opublikowano 12 Grudnia 2020 #9 Opublikowano 12 Grudnia 2020 Tak , tak ale nie ma informacji jaki jest licznik i jaki przydział na pomieszczenie . Dostawca energii może się nie zgodzić na zwiększenie poboru bo to w głównej mierze zależy od WT przyłącza całego budynku . Raczej przed zakupem najpierw skonsultował bym te wszystkie tematy z dostawcą energii . Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.