Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec akumulacyjny dynamiczny - gdzie ustawić?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem w trakcie remontu starego sklepu z nową funkcją pod najem dla pracowników. Małe pomieszczenie 30 m2, liczy się każdy metr. Pytanie w którym miejscu umieścić piec akumulacyjny i jakiej mocy, jakie przewody. Sprzedawca polecał 4-5 kW, na podstawie użytkowania we wcześniejszym okresie, gdzie używany był zwykły piecyk elektryczny 2 kW stwierdziłem, że 3,3 kW Piec akumulacyjny Dimplex XLE150 - dynamiczny powinien wystarczyć. Jeżeli macie jakieś opinie o tym piecu lub polecacie inny proszę o info.

Poniżej zdjęcie pomieszczenia. Będzie w nim 4-5 łóżek piętrowych po obu stronach więc mało miejsca na umieszczenie pieca. Najbardziej mi pasuje wnęka przy oknie/witrynie wejściowej lub ewentualnie przy zejściu do piwnicy (oznaczone na grafice). Pytanie tylko czy umieszczenie pieca w miejscu, w którym to ciepło najbardziej uchodzi będzie ok? Jak ma się kwestia rozchodzenia się ciepła w pomieszczeniu, tak by było dogrzane równomiernie, kwestia usuwania wykorzystanego powietrza przez wentylację (czy takie piece wymagają dodatkowej wentylacji?)

Będę wdzięczny za wszelkie rady, pomysły.

1963509710_piecakumulacyjny-4.thumb.jpg.64b8457a322233397ad4b51520dec2b2.jpg

piec akumulacyjny-3.jpg

piec akumulacyjny-2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie piece mają własny wentylator i dmuchają ciepłym powietrzem, jak piec będzie przy oknie/ drzwiach to musi być jakiś ekran w celu izolacji cieplnej i ew zabezpieczenia okna przed przegrzaniem.

To miejsce w środku pomieszczenia będzie lepsze dla tego pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga co do instalacji elektrycznej . Taki piec powinien mieć osobną nitkę zasilania od licznika ( skrzynki z bezpiecznikami ) i osobne zabezpieczenie . Warto o tym pomyśleć na etapie remontu chociaż prace już dość posunięte i nie wiem czy zostało to uwzględnione . Ponadto takie piece stosuje sie aby gromadzić ciepło w tańszej taryfie czyli pojemność cieplna w tym przypadku  23 ,1 kwh powinna zabespieczyć ogrzewanie na cały pozostały czas poza teńszą taryfą ( i tu kłania sie licznik energii 2taryfowy ) Nie podajesz ani jakie masz zapotrzebowanie na ciepło dla tego pomieszczenia ani czy masz licznik 2 taryfowy ani jakie są możliwości przyłącza elektrycznego ani jak będzie użytkowane pomieszczenie . Pomieszczenie intensywnie wietrzone będzie  potrzebowało dużo więcej ciepła jak z tego pieca a w takim przypadku już lepszy jest klimatyzator z funkcja grzania .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę montować dwa osobne przewody do każdego z dwu pieców. Pytanie czy 3x2,5 wystarczy do pieca mocy 3,3 kW?

Taryfę na razie mam jedną i planuję przejść na dwutaryfowe. Jakiego kosztu ogrzewania można się spodziewać?

Nie wiem jakie mam zapotrzebowanie na ciepło. WLZ z tego co pamiętam jest 6mm2, pomieszczenie szykuję pod najem pracowniczy.

U góry jest ok 30m2 i tam będą łóżka. Zakładam, że 3,3 KW wystarczy zwłaszcza, że w łazience będzie jeszcze grzejnik drabinka na ścianę.

Na dole jest piwnica z przeznaczeniem na kuchnię ok 9 m2, 190 cm wysokości. Zakładam, że wystarczy 1000 W piec, czy się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja postawiłbym inne pytanie - czy te 3,5kW to moc grzałki czy zdolność akumulacji pieca.

W praktyce może się okazać że moc grzałki nie jest w stanie nagrzać wkładu akumulacyjnego podczas okresów taniej taryfy, więc przydatna będzie grzałka mocniejsza.

Czyli zasilanie powinno być dobrane na ewentualną większą moc zasilania, przewód 3x4 będzie OK.

W pomieszczeniu kuchennym może być niższa temp, więc 1kW będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podstawowych danych wynika że moc grzewcza w/w pieca  to 3,3 kW a akumulacyjność to 23,1 kWh .Nie ma danych co to za budynek ale pomieszczenie dość wysokie ,zakładając 100W /m2 przy 30 m2 potrzeba by 3kW na bieżące ogrzewanie nie mówiąc o akumulacji która może nastąpić tylko przy chwilowej nadwyżce mocy grzewczej i to przy ciepłej aurze . Akumulacja 23,1 kWh rozbijając na 24h doba daje mniej niż 1 kW akumulacji  ciepła w stosunku do całkowitego max zapotrzebowania pomieszczenia rzędu 3 kW . Wniosek taki że piec będzie się wyłączał tylko w cieplejsze dni a przy temperaturach w okolicy 0 C zapotrzebowanie będzie w granicach 50 % z max czyli ok 1,5 kWh ale przez 24 h czyli 1,5 x24 x cena prądu w taryfie całodniowej daje koszt ogrzewania za dzień . Przy dwóch piecach x 2 . Przy poborze na poziomie 1/2 mocy przy taryfie całodobowej ok 20 zł dziennie sam piec.

Jeszcze jedno odnośnie prądu dla jednego kotła to ponad 14 A a dla 2 -ch to już 28 A + dodatkowe odbiorniki to już daje przyłącze z zabezpieczeniem min 32A .

Oczywiście to wszystko dywagacje bo nie ma podstawowych danych co do ocieplenia i zapotrzebowania samego budynku .

Wnioski 

1 w/w piec powinien  zapewnić ogrzewanie całej przestrzeni 30 m2 ale w taryfie całodobowej ( niestety będzie pracował jak farelka ) o akumulacyjności i 2-ej taryfie już raczej nie ma mowy bo na dobę nie wystarczy chyba że zima będzie super ciepła . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , tak ale nie ma informacji jaki jest licznik i jaki przydział na pomieszczenie . Dostawca energii może się nie zgodzić na zwiększenie poboru bo to w głównej mierze zależy  od WT przyłącza całego budynku . Raczej przed zakupem najpierw skonsultował bym te wszystkie tematy z dostawcą energii . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.