Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy kondensacyjny do instalacji otwartej...


liban

Rekomendowane odpowiedzi


Panowie...cały czas szukam optymalnej opcji zmiany kotła węglowego zasypowego na kocioł na pellet lub gaz...i wczoraj dostałem odpowiedź z PSG, że w przyszłym roku będzie u mnie "rura z gazem"...
I jeśli projekt PSG wypali to podłączę się pod tą rurę...
 
 
Mam instalacje otwartą, grawitacyjną choć wrzuciłem pompę, górnego zasilania...
Schemat poniżej na rysunku...wiem źle założona pompa i zawór :) .
 
Są dwie opcje zamknąć instalację lub założyć kocioł kondensacyjny przystosowany do instalacji otwartej...? Jeśli taki kocioł to jakiej firmy? Ważne abym mógł zamontować komin z wyprowadzeniem bocznym przez ścianę budynku... Z ciepło właściwe bez CWU wyszło 14kW...ale będę chciał grzać CWU...
 
Która opcja będzie lepsza i czy przy zamykaniu mojej instalacji byłoby dużo przeróbek i jakich...co i gdzie musiało by być zamontowane...?
 
Wiem, dużo pytań...ale wierzę, że z Waszą pomocą to ogarnę...
 
 
 
 
53ee37929c47686d6ed05de340469138.jpg&key=7ba4fbb928928eaf077859af5fc7f4a6621b6e9007e13d72c8d22a9cf4578a6e

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przyszłego roku trochę czasu, ale...

Wywalasz węglak i wymieniasz na gazowy czy dostawiasz gazowy a węglak zostaje  jako awaryjny?

Instalacja stara, solidna ale mieści dużo wody i po zamknięciu może być potrzeba zainstalowania dużego naczynia wzbiorczego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywalam węglowy bo inaczej nie dostanę dotacji z gminy i z programu "czyste powietrze"...
Kotłownie mam 16m2 więc naczynie może być duże... ;)
I jak duże ewentualnie może ono być przy mojej instalacji...? oczywiście zład wody galanty, pewnie nie jeden chciałby mieć taki bufor (żarcik...żarcik)... ;)
Naczynie przelewowe jest na nieogrzewanym poddaszu i tam też są rozprowadzone (oczywiście ocieplone dawno temu, lata 80-siąte, ale dość grubo) po podłodze rury zasilania do pionów...
Zamykając instalację pewnie będę musiał zamontować odpowietrzniki...pytanie gdzie, bo nie chcę nic ruszać na poddaszu...jeśli jakieś przeróbki to tylko w kotłowni...rury do pionów oczywiście w ścianach...
Nie chce mocno ingerować w instalacje bo pracuje ona wzorowo przez tyle lat...rozprowadzona jest na pająka i jest to tylko obieg na grzejniki...więc prosta jak budowa cepa...



















Wszystkie grzejniki wymienione parę lat temu na Purmo c22 i c33...w sumie 10sztuk...

Oczywiście głowice termostatyczne są założone...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Jozefg1 napisał:

Instalacja stara, solidna ale mieści dużo wody i po zamknięciu może być potrzeba zainstalowania dużego naczynia wzbiorczego

Wystarczy naczynie przeponowe około 25l-35l - czyli powiesi je na ścianie.

A reszta przeróbek to wywalenie naczynia przelewowego i wstawienie 1 odpowietrznika automatycznego na rurę wzbiorczą.

Oczywiście likwidacja pompy i wydzielanie obiegu grzania CWU.

Wiele kotłów nie "lubi" pracować z bojlerem dwupłaszczowym i takowy trzeba zmienić na bojler z wężownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mogę ten odpowietrznik wstawić w miejsce naczynia przelewowego na strychu?
Znaczy wywalam naczynie i zaślepiam rure do naczynia automatycznym odpowietrznikiem...bo rozumiem, że odpowietrznik powinien być w najwyższym punkcie instalacji...
Czy minusowe temeratury na poddaszu nie zakłócą działania odpowietrznika?
Czy naczynie przeponowe mogę wstawić zamiast obecnego zbiornika cwu 120l... Jest zaraz przy kotle węglowym, wisi na ścianie...czy naczynie przeponowe musi być w jakimś ściśle określonym miejscu...?
Kocioł gazowy będzie zamontowany zupełnie w inny miejscu niż węglowy, dokładnie na przeciwległej ścianie po ukosie, abym mógł wyprowadzić komin powietrzno-spalinowy bokiem przez mur...nie chce zakładać wkładu do obecnego komina...dodatkowe koszty i problem...a tak bokiem przez mur i po kłopocie...

Pompę oczywiście wywale bo raczej będzie przy kotle gazowym...zbiornik cwu zakupie taki jak należy i postawie na ziemi...

Teraz moja instalacja ma ciśnienie 0.65bar...mam zamontowany zegar na wyjściu do spuszczania wody z kotła...














I jeszcze jedno...wodę do instalacji CO mam podłączoną (w celu napełniania) z rury wodociągowej...jest zawór i jak potrzeba jest uzupełnić to czasem delikatnie uzupełniam bardzo delikatnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odpowietrznikiem tak jak piszesz, a naczynie przeponowe musi być na powrocie jak najbliżej kotła - czyli powrót obecnego bojlera jest w sam raz.

Jak komin przez ścianę to trzeba spełnić kolka warunków co do lokalizacji i kocioł musi mieć max 20-21kW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli naczynie przeponowe przy kotle gazowym nie może być w miejscu teraz obecnego bojlera cwu...z racji przeniesienia kotła w inne miejsce , po około 8m rur (zasilających i powrotu) po ścianie...zamontuję po prostu naczynie przeponowe na powrocie zaraz przy kotle gazowym...mam nadzieję, że wysokość montażu tego naczynia nie ma znaczenia...

Kocioł gazowy chce kupić do 20kW...z jak najniższą modulacją w dół, do powiedzmy 2 czy 3 kW...
"Cieplo właściwe" pokazuje mi 11kW(bez cwu) maks przy -20oC i w normalny dzień 5kW zapotrzebowania...
Chciałem 14kW ale stwierdziłem, że będę grzał cwu tak około 120l (5 osób tylko prysznic)... więc myślę o około 18-20kW...
I teraz pytanie jak szybko zostanie przygotowywana woda w takim bojlerze?

I nie muszę się martwić, o ewentualnie zamarzający odpowietrznik na poddaszu...? ;)



















Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.