Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem z piecem


zmlowy6

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. 

Mam problem z moim piecem metal fach smart pellet 20 kw. Problem jest taki że moim zdaniem piec zbyt szybko się wychladza, gdy temperatura dobije do zadanej piec pochodzić max 30min i od nowa się rozpala także dobowe spalanie pelletu w graniach 30-35kg. Dom 190m2, salon otwarty antresol. Praktycznie wszędzie podłogówka i w każdym miejscu gdzie jest są termostaty pokojowe, nie wiem czy źle rozumiem ich działanie ale wydaje mi się że jeśli temperatura w danym pokoju jest osiągnięta to powinno mieć to inne działanie niż takie jakie ma mój piec, jeżeli coś jest nie jasne to spróbuję wyjaśnić to w miarę inny sposób. 

Pozdrawiam 

FB_IMG_1605543440500.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu nie jest problem z kotłem tylko z instalacją. Za niska temp. powrotu do kotła. Więcej zdjęć z tyłu kotła.

Edytowane przez gersik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacje jest duża i masz mała pojemność wodną kotła. Mam ten sam problem. Piec wychładza sie w 40 minut do (38 stopni) po dojściu do zadanej 70 stopni. Nie wazne czy jest właczona ochrona powrotu czy nie na zaworze 4d. Tak wiem ochrona na zaworze 4d to marna imitacja ochrony powrotu. Zaklada sie pompe kotłową. Ja rozwiązałem problem w ten sposób, tryb pracy Fuzzy Logic. Wypelnienie cyklu 26 procent. Cykl pracy 20s. Ja mam kociol SLIM PELLET MINI 10kw z sondą lambda. Mam tak ustawiony kocioł, ze rozpala sie o 5 rano i wygasza o 11 a następnie rozpala sie o 13 do 23 w harmonogramie. (Czasami zdarzy mu sie przebić o 5 stopni na TRYBIE FL i sie wygasi ale przy 55 stopniach ponownie rozpala). Zadana na kotle 70 stopni, histereza 15. (w ten sposob masz mniej rozpalen na dobe) Jeżeli chodzi to cały czas na modulacji 40 procent i spala 15 kg na 24 godzinny. Dom stary, słabo ocieplony. 100m2. Mam same grzejniki i u mnie pompa chodzi cały czas z obnizeniem od termostatu. Czyli zadana w domu 22.5 stopnia. Gdy jest poniżej 22 puszcza na kaloryfery 4 5stopni a gdy osiagnie temp zadana w domu, puszcza 40 stopni. W domu mam 23.5 stopnia. Temp. na kotle 70 stopni, powrót ok 50 stopni. Proszę o to moje ustawienia. Ten widoczny spadek temp. na wykresie w temp. kotła to uruchomienie pompy przy 45 stopniach. Zimna woda wpływa do kotła ponieważ ochronę powrotu mam wyłączoną. Powrót sie dogrzewa przez ciągłą prace. Chce dodać, że jestem bardzo zadowolony ze spalania ponieważ w starym kopciuchu schodziło 25 kg na dobę węgla. Tu nie robię nic oprócz wsypywania pelletu i czyszczenia raz na tydzień. W słabo ocieplonym budynku ktory traci szybko ciepło ten sposób jest najbardziej komfortowy. (nie ma skoków temp w domu, piec nie rozpala sie 20 razy na dobe i spalanie jest mniejsze ponieważ wyłącznie kotła od temp zadanej w domu również testowałem) Piec przez ciągle rozpalanie od 30 stopni do 70 potrzebował wiecej opału niż ciąga praca na modulacji 40 procent (oprócz startu oczywiscie do 100procent mocy). Moja instalacja to nowe kaloryfery aluminiowe natomiast podłacznie do nich to 1 1/2 cala z przejściami dlatego dużo wody w instalacji. Na schemacie widać, ze kocioł rozpala sie tylko dwa razy na 24 godziny.

Schowek01.jpg

125484626_398023984582647_1932689231169492475_n.jpg

125553171_1066400303802788_4023733146151999071_n.jpg

Edytowane przez autograf89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłączenie pomp w moim przypadku też nie pomagało przy zadanej temp w domu ponieważ kocioł zalewał sie momentalnie zimną wodą i temp spadała przy ponownym spadku temp w domu. Masz podłogówkę musisz zobaczyć czy wyłacznie pomp jest u ciebie dobre czy pompy maja chodzić cały czas. Przypisz termostaty pokojowe (bo rozumiem ze takie masz) do mieszacza aby obnizał temp albo wyłaczył pompy. Możesz pokombinować z temp zadaną na kotle do 70 stopni i histerezą 15 stopni. (bedzie sie mniej razy rozpalać). Jeżeli nie chcesz ciągłego rozpalania i wygaszania do czego te kotły teoretycznie sa stworzone bo zapalarka kosztuje 150zł to doprowadz ustawienia Fl i wypelnienie cyklu do takiego poziomu, że piec nie przebija temp zadanej o 5 stopni i będzie cały czas modulować. Ustaw tez harmonogram czasu pracy kotła. Jeżeli chodzi o instalacje to sie nie wypowiadam ponieważ są tu odpowieni fachowcy którzy pomogą zoptymalizować pracę układu.

Edytowane przez autograf89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ewidentnie problem z instalacją. Jaka temp na kotle z takim powrotem? To już Panowie fachowcy Tobie pomogą ale musisz zrobić zdjęcia z tyłu kotła lub narysować dokładny schemat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jest dramat jeżeli chodzi o powrót. No to Tobie chłopaki nie pomogą. Ty oczekujesz pomocy to musisz się wykazac. Kartka i długopis i narysuj co tam masz.

Ja za kotłem widze sporo miejsca. Nie musisz tam sprzatac. Panowie z forum nawet jak bedzie tylko czesc i tak sobie to do kupy poskładają.

Edytowane przez autograf89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zwrócić do osoby/firmy która to montowała i poprosić o poprawę wg sztuki, sprawdź wymagania producenta, do poprawy: 

1. brak zabezpieczenia temperatury powrotu chyba że nie o tej temperaturze piszesz 

2. dla podłogówki jakie jest sterowanie? Jeśli ten zwór 3d bez siłownika to nie ma sterowania

3. jeśli jest duża liczba startów kotła to potrzebny bufor, chociaż mini bufor ale im większy tym mniej startów kotła a więcej pracy z dużą sprawnością, pytanie czy sterownik obsłuży takie rozwiązanie 

Koledzy z lepszym okiem znajdą pewnie inne rzeczy do poprawy. 

Pozdrawiam RedEd 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz to zrob zdj co tam jest z tyłu za kotlem . Żeby widzieć co tam się kryje .

Edytowane przez Kazio321
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.