Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie nastawiać temperature


sakundo10

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc. Jestem w miarę nowym użytkownikiem pieca n pellet. Mam do was pytanie. Posiadam pięć metal fach Smart eko plus. Zasila on ogrzewanie podłogowe na parterze i ogrzewanie grzejnikami na piętrze . Temperature podlogowki ustawiam pokrętłem i ogarnąłem to dosyć szybko ale mam problem z temperatur na gorze. Temperatura kotła ustawione na 60 stopni, temperatura mieszacza (odpowiedzialny za ogrzewanie na górze) 35 stopni, na górze mam też regulator pokojowy zamontowany w przedpokoju i na nim temperatura 23 stopnie. Do tego są też pokrętła przy grzejnikach. I teraz pytanie gdzie mam ustawić temperature jaka chce mieć na piętrze ? Na regulatorze i ewentualnie korygować pokrętłami? Bo wiadomo pokój pokojowi nie równy. Jaka temperatura powinna być ustawiona na piecu (temperatura mieszacza) ? Może trochę to zagmatwane ale tylko tak to potrafię opisać. Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś więcej powiedział o instalacji byłoby ci łatwiej coś powiedzieć. Temperaturę możesz regulować głowicami na kaloryferach albo temperatura na mieszaczu. Teraz pytanie czy mieszacz ma siłownik i czy ten regulator co masz na gorze jest tak podpięty ze może regulować temperaturę mieszacza.
Zależy tez jak pracuje twoj kocioł. Odpowiedzi przykrych dawnych nie da się udzielić jednoznacznej i prawidłowej w stosunku do twojej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, michu1988 napisał:

1.kocioł masz w trybie lato; zima czy auto? 

2. jaka temperatura mieszacza jest ustawiona domyślnie?

3. jaki masz wybrany domyślny termostat mieszacza (tego na grzejniki) ustawiony na kotle (czujnik pogodowy czy regulator pokojowy?)

 

Kocioł w trybie zima, temperatura mieszacza nie wiem jaka domyślna, a domyślny termostat to regulator pogodowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym na górze nie da się regulować temperatury mieszacza. A czy mieszacz ma siłownik? Hmm nie mam pojęcia. A jak to sprawdzić?

Zrób zdjęcia bo widać ze jesteś początkującym użytkownikiem.
Nie da się ci podpowiedzieć jak nie będziemy wiedzieć jaka masz instalacje dokładnie i jakie ustawienia w sterowniku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak kiedy? Jak osiągnie temp zadana. Jeżeli wszystko jest dobrze podpięte to jak ustawiasz dla testu na termostacie temp niższa niż jest w rzeczywistości to na mieszaczu powinno ci pokazać zadana 30 i powinien on się trochę przymknąć.
Dodatkowo tam chyba pompa CO pracuje wtedy cyklicznie ale to trzeba zajrzeć w instrukcje. Nie wiem tez czy masz dobrze zrobiona instalacje. Musiałbyś dać więcej zdjęć i schemat narysować.
A podłoga jak jest sterowana?
Gdyby był schemat i więcej szczegółowych zdjęć zapewne więcej osób zechciałoby się wypowiedzieć a nie tak ciągnąć za język i się domyślać. A w instalacji mogą być błędy. Np filtry przed pompami co niby maja robić w tej pozycji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrętła przy grzejnikach tez śluza do tego aby wyregulować temp w pokoju. Teraz sam się zastanów. Możesz przy założeniu ze termostat działa prawidłowo tzn obniża temp na mieszaczu ( co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem ) korzystać tylko z niego a głowice na kaloryferach dać na 5. Ale prawdopodobnie będziesz miał różnice temp w pomieszczeniach. Druga opcja ustawić na termostacie zadana wysoko lub go wyłączyć tak aby nie robił nic na mieszaczu i korzystać tylko z głowic na kaloryferach.
Tu się nie da odpowiedzieć jednoznacznie. Wszystko zależy od tego jaki masz dom jakie preferencje oraz od instalacji. Musisz sam wypróbować co ci bardziej pasuje. Ale zacząłbym od przeczytania instrukcji od kotła i jego sterownika. Narysowania schematu i zrozumienia jak to działa. Nikt za ciebie tego nie zrobi. I nikt ci nie powie reguluj tak bądź tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to mam taki pomysł. Na termostacie ustawić wysoka temperature. Np 26. Obniżenie na mieszaczu zmniejsze do np 2 i będę sterował pokrętłami w każdym pokoju oddzielnie. Temperature na mieszaczu też delikatnie podkrece zyby w duze mrozy głowice przy kaloryferze dać na 5 i szybko docieplać. Ciekawe tylko jak wpłynie to na zużycie peletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To twoj pierwszy sezon?
Jak ustawisz wysoko termostat aby nigdy nie działał to zmiana obniżenia temp na mieszaczu nigdy nie będzie realizowana wiec zmiana parametru obniżenie nie ma żadnego znaczenia.
A jak twoj kocioł pracuje? Odstawia się i rozpala od nowa jak jest potrzeba? Ile trwają przerwy?
Dla komfortu cieplnego lepiej jest aby kaloryfery grzały cały czas. Dlatego moim zdaniem lepiej jest obniżać temp niż zamykać kaloryfer. Dlatego tu musisz poeksperymentowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na szybkiego z tego co zrozumiałem:

kocioł masz podpięty pod dwa obiegi: podłogówkę sterowana ręcznym zaworem (pewnie jest osobno pompa)

i grzejniki których temperatura sterowana jest przez mieszacz z siłownikiem (ta czerwona skrzynka z napisem vita)

 

Na termostacie pokojowym ustawiasz temperaturę jaką chcesz osiągnąć w domu (temperatura w jakiej jest ci wystarczająco ciepło) i również na nim ustawiasz histerezę tej temp np, 0,5 stoponia  więc np. gdy ustawisz 23 stopnie na grzejniki zostanie puszczona ciepła woda i będzie tak długo grzała aż w pomieszczeniu będą 23 stopnie. Przy ustawieniu na  mieszacza jaką masz teraz oznacza to, że ze na grzejniki idzie temperatura 36 stopni aż nagrzejesz pomieszczenie do zadanej temperatury na termostacie. Histereza 5 stopni na mieszaczu oznaczę, że w momencie osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu termostat da sygnał do pieca i obniży temperaturę wody płynącej na grzejniki o 5 stopni czyli do 31.

 

Mając włączone sterowanie pogodowe nie masz możliwości ustawienia temperatury zadanej na mieszaczu z ręki, ale dokładny opis znajdziesz w instrukcji regulatora. Bez zrozumienia podstawowych zasad działania własnego kotła będziesz miał problem, wiec naprawdę zerknij do tej instrukcji - wiele Ci się wyjaśni.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.