Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PRAWO- nie chcę przyłączać się do sieci CO, mam własny piec


KasiaBbb

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam pytanie pod kątem prawnym.

W mojej kamienicy planowane jest przyłączenie do sieci CO. Nie jestem zainteresowana ale ciekawi mnie, czy mogą być na mnie przerzucone koszty:

a) samego podłączenia

b) kosztów ciepła dostarczonego do budynku (mimo, że z ciepła CO nie korzystam)

W 2019r. skorzystałam z programu Kawka, wydałam ok. 27k na ogrzewanie elektryczne włącznie z podłączeniem prądu o wyższej mocy podłączeniowej.

Ogrzewanie CO i podgrzanie wody CO jest ok 20-25% droższe niż moje obecne ogrzewanie, na którego podłączenie wydalam sporo kasy, ale znając polskie zawiłe prawo zapewne nie będzie ono po mojej stronie. Obawiam się, że zarządca/ wspólnota obarczy mnie kosztami nie tylko podłączenia, ale też dostawy ciepła zamówionego (bo z katki korzystam, a będzie tam zapewne cieplej, cały budynek też będzie lepiej ogrzany wiec moje "prywatne" ogrzewanie będzie nieco tańsze).

 

Może ktoś przerabiał temat - będę wdzięczna za informacje i rady w tej sytuacji.

 

Pozdrawiam,

 

Kasia

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kwestia prawa lokalnego, a nie napisałaś gdzie jest ten budynek. We Wrocławiu jest przykładowo tak, że owszem ciepłownia ma pierwszeństwo i nie dostaniesz dofinansowania na kocioł, jeśli istnieje możliwość przyłączenia do sieci. Ale nikt nie może Ci nakazać przyłączenia, zwłaszcza przy ogrzewaniu elektrycznym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, HarryH napisał:

We Wrocławiu jest przykładowo tak, że owszem ciepłownia ma pierwszeństwo i nie dostaniesz dofinansowania na kocioł, jeśli istnieje możliwość przyłączenia do sieci.

To zgodnie z obowiązującym prawem 

"W ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz.U. z 2019 r. poz. 1186, ze zm.) dodano przepis nakazujący dołączenie do wniosku o pozwolenie na budowę
oświadczenia projektanta, dotyczącego możliwości podłączenia projektowanego obiektu budowlanego do istniejącej sieci ciepłowniczej,
zgodnie z warunkami określonymi w art. 7b ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne (Dz.U. z 2019 r. poz. 755, z późn. zm.), złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia."
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Za wszystkie podpowiedzi.  juz uscislam :

1. Budynek jest we Wrocławiu. Nie jestem właścicielka budynku a tylko 1 mieszkania w budynku (8,5% udziałów) 

2. decyzje o przyłączeniu podjęła wspólnota poprzez głosowanie. Duży udział w budynku ma Gmina Wrocław. Sprawa jest kierowana i koordynowana przez zarządcę  

3. w 2019, gdy robiłam remont nie Było opcji dołączenia do sieci ciepłowniczej. Nie mogłam tez zrobić instalacji gazowej (tańszej) bo nie było wolnych kominów spalinowych ani wentylacyjnych . Obecnie mam juz kocioł elektryczny, dofinansowany z programu Kawka w 2019 roku, więc nie jest mi na rękę podłączanie się do sieci CO - czy ktoś może mnie zmusić albo nakazać partycypowanie w kosztach?

4. nie mam nic przeciwko żeby inni mieszkańcy podłączyli się do sieci ciepłowniczej CO z miasta . Moja obawa jest to, ze zostanę zmuszona do uczestnictwa w kosztach tej inwestycji „bo tak” (np. Bo przecież będę używać klatki schodowej która skorzysta na przyłączeniu budynku do sieci CO i będzie na niej cieplej). 

5. najgorsza dla mnie opcja to partycypowanie w corocznych opłatach za CO mimo, ze mam swoj „prywatny” piec, na który wspólnota, gmina wydały zgodę (dostałam nawet dofinansowanie z programu Kawka). Dlatego chciałabym wiedzieć czy prawo w jakimkolwiek zakresie mnie tu chroni? 

6. nawet gdybym płaciła za ciepło dostarczone z CO, a nie za ciepło zużyte (z licznika), trzymanie mojego prywatnego pieca już mi się nie opłaci. A jeśli się przyłącze to na nowo pokrywam wszystkie koszty z tym związane (wiec moje 27k -12k z domina sięgania = 15 k pójdzie „w błoto„). Na wodzie i ogrzewaniu CO będę co roku stratna ok 1k, wiec nie ma zbytniego sensu się podłączać. 

 

mam nadzieje ze teraz moje 2 oryginalne pytania są jaśniejsze.  pozdrawiam ,

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.