Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Viadrus Hercules Duo 25kW


suzik

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Panie i Panowie,

około 3 lat temu zakupiłem kocioł Viadrus Hercules Duo 25kW, ale doczekał się on montażu dopiero miesiąc temu.

Sterownik, który jest zamontowany w kotle do Siemens Climatix.

Nie znam żadnej osoby, fachowca a obdzwoniłem chyba pół Polski, żeby uruchomił i skonfigurował mi ten sterownik.

Serwis tego pieca nie istnieje w Polsce, a kontakt z Czechami jest bardzo utrudniony.

Stąd też zastanawiam się nad wymianą sterownika tego kotła.

Jesteście w stanie mi coś polecić?

Byłbym wdzięczny.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce masz duży wybór kontrolerów. Wybierasz według swoich potrzeb, czym i jak zarządzać oraz ceną. Używam i polecam TIMEL SKZP 02F.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2020 o 11:31, ValterZheliazkov napisał:

W Polsce masz duży wybór kontrolerów. Wybierasz według swoich potrzeb, czym i jak zarządzać oraz ceną. Używam i polecam TIMEL SKZP 02F.

Mam 3 pompy. Jedna to pompa kotła, druga to pompa CWU i 3cia pompa to CO.

Mam jeszcze zawór 4 drożny.

Sterować bym musiał dmuchawą i ślimakiem.

 

Będzie dobry ten sterownik dla mnie?

 

Jestem zdeterminowany, żeby go kupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież wszystko jest opisane w instrukcji kotła, również konfiguracja sterownika.

 

PL_VIADRUS_A3C-SXX_Climatix_Navod_k_obsluze_a_instalaci_8_2017.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.09.2020 o 14:12, gmaj22 napisał:

Przecież wszystko jest opisane w instrukcji kotła, również konfiguracja sterownika.

 

PL_VIADRUS_A3C-SXX_Climatix_Navod_k_obsluze_a_instalaci_8_2017.pdf 3 MB · 12 pobrań

Dzięki. Z takiej instrukcji już korzystałem. Chodzi mi o to, że pompki od CWU CO nie startują w zadanej temperaturze. Ciężko mi rozszyfrować kiedy one się w ogóle załączają, a chłodniejsze dni przed nami...

 

Podłączenie elektryczne jest na pewno dobre, ponieważ pompki, jeśli w sterowniku ustawie na tryb ręczny to działają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na papierze sterownik wygląda dobrze. Pompki nie będą startować w zadanej minimum to przesuniecie startu pomp o histerezę czyli temp. zadana plus lub minus histereza, w przypadku pompy CWU dochodzi jeszcze delta to kolejne przesunięcie startu pompy, do tego jest jeszcze możliwość wybrania priorytetu dla danego obiegu wtedy start pomp będzie zależny od temp. na kotle i temp. w poszczególnych obiegach, tak na pierwszy rzut oka sterownik jest mocno rozbudowany tylko nie jasno opisany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ryni napisał:

Na papierze sterownik wygląda dobrze. Pompki nie będą startować w zadanej minimum to przesuniecie startu pomp o histerezę czyli temp. zadana plus lub minus histereza, w przypadku pompy CWU dochodzi jeszcze delta to kolejne przesunięcie startu pompy, do tego jest jeszcze możliwość wybrania priorytetu dla danego obiegu wtedy start pomp będzie zależny od temp. na kotle i temp. w poszczególnych obiegach, tak na pierwszy rzut oka sterownik jest mocno rozbudowany tylko nie jasno opisany.

Dokładnie jest tak jak mówisz. 

Niestety z Czechami jest kontakt bardzo utrudniony 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spisz symbole wszystkich modułów zamontowanych w kotle i poszukaj na stronie Siemens-a instrukcji, albo skontaktuj się z ich serwisem.

Nie widzę też sensu wymiany tego sterownika na inny, który będzie jego odpowiednikiem, bo tu można się spodziewać koszów na poziomie 1000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instrukcji:

"Pompa włącza się przy osiągnięciu temperatury ustawionej kotła. Gdy w trakcie ogrzewania nastąpi spadek temperatury wyjściowej kotła o 5 °C poniżej temperatury ustawionej załączenia pompy, dochodzi do jej wyłączenia. Po zaniku wymogu na ogrzewanie następuje uruchomienie pompy. Przy spadku temperatury ustawionej kotła przechodzi kocioł na tryb tłumienia. Jeżeli wymóg na ogrzewanie nadal trwa, pompa pozostaje czynna. Przy spadku temperatury wyjściowej kotła (temperatura ustawiona minus histerezja) przechodzi ponownie na tryb automatyczny

(...)· Kocioł fabrycznie jest ustawiony tak, by ogrzewał do ustawionej temperatury kotła

(...)· Temperaturę wymaganą kotła można zmieniać w menu Temperatura kotła/Sterowanie zewnętrzne."

I tabelka "3"

image.png.ee9a3b709c8efe62b59caedf5662a832.png

Pogmatwane trochę, ale można spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest zworka w miejscu gdzie ma być ewentualnie termostat pokojowy podłączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brak mi już pomysłu, z której strony to ugryżć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam instrukcje tego sterownika, Tabela 10.7 (CWU) w niej jest pozycja  " przewyższenie źródła" ustaw go na "5" wtedy pompa CWU powinna ruszyć gdy na kotle będzie 5 lub 10°C wiecej niż na bojlerze. Podaje dwie wartości temp. bo nie wiem jak napisany jest algorytm sterujący pompą CWU, czy sumuje czy sprawdza wartości równolegle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Ryni napisał:

Przeglądam instrukcje tego sterownika, Tabela 10.7 (CWU) w niej jest pozycja  " przewyższenie źródła" ustaw go na "5" wtedy pompa CWU powinna ruszyć gdy na kotle będzie 5 lub 10°C wiecej niż na bojlerze. Podaje dwie wartości temp. bo nie wiem jak napisany jest algorytm sterujący pompą CWU, czy sumuje czy sprawdza wartości równolegle.

Próbowałem Twoich ustawień i bez zmian. Pompa nie startuje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwyższenie źródła to raczej będzie podwyższenie temperatury zadanej kotła , czyli jak ten parametr np ustawisz  na  5 zadaną kotła będziesz miał 50 st a zadaną zasobnika ustawisz 50 st to kocioł automatycznie podniesie swoją zadaną o 5 st znaczy to że temperatura zadana kotła zawsze będzie większa od zadanej cwu minimum o 5st .

Powinieneś poszukać w menu serwisowym wszystkie opcje związane z ustawieniami pomp , ustawienia co , cwu ,może są jakieś wyłączenia pomp od termostatu itp . To że masz ustawiony start pomp na jakąś tam temperaturę kotła to nie wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w instrukcji taki zapis(str36):

1206738888_Beztytuu.png.6dac44d4ba1c0ec352c90f66bcdf00fb.png

Sprawdź ustawianie B3, włącz je, lub wybierz pompę CWU zależnie od dostępnych opcji.

Pozbierałem trochę informacji ma temat tego sterownika i wychodzi na to, że jest to sterownik uniwersalny stosowany również w centralach wentylacyjnych i jest to zarazem jego wada i zaleta, zaletą jest to, że ma się dostęp do wielu funkcji i regulacji które w innych sterownikach są nie dostępne, ale jednocześnie jest to wadą, bo wymaga sporej wiedzy na temat działania różnych sterowników, niemniej jeśli opanujesz ten sterownik będziesz z niego zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cezar76 napisał:

Kolego @suzik, takie banalne pytanie, po to aby się upewnić. Masz założone czujniki temperatury bojlera i obiegu grzewczego? Bez czujnika temperatury bojlera pompa nie wystartuje.

Tak, tak, mam czujniki ;) 

 

Miałem dzisiaj to zrobić, ale narysuje schemat podłączenia instalacji i nagram filmik ze wszystkimi ustawieniami tego kotła, może coś podpowiecie, jestem laikiem w temacie kotłów.

 

Z góry dziękuję.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze kwestia podłączenia samej pompy do właściwych zacisków. Podejrzewam, że dla 3D przełączającego na CO i CWU oraz samej pompy CWU są wspólne 2-zaciski, dlatego tak ważny jest wybór CWU lub zawór 3-drożny. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy to się przyda. W instrukcji pompa CWU oznaczona jest jako Q3, natomiast zawór Y3, jeśli w ustawieniach B3 są do wyboru Q3 lub Y3 wybierz Q3.

Miałem dzisiaj trochę czasu i zadzwoniłem do Siemens-a, to powinien być kontakt od serwisanta, który powinien coś wiedzieć o tych sterownikach: Aron Witkowski tel 668 176 939.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.