Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kupiłem Retopala i Karlika


Gość Cemol

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się. Kupiłem Retopala i Karlika. Powiem krótko - obydwa mokre jak gnój. I nie ma się czemu dziwić, na worku stoi: wilgotność <15%. Skoro tak, to w worku 25kg normatywnie znajduje się nie 25kg węgla, a 21,25 oraz 3,75 litra wody. Doliczając się ilości węgla w worku należy jeszcze odjąć 10% popiołu (2,125kg) co po wykonaniu tej operacji matematycznej daje  19,125 kg węgla w 25 kilogramowym worku. Za tonę tego węgla z wodą i popiołem zapłaciłem 916zł z ich transportem (132 zł od tony na odległość 40km !!!), co daje 137,40zł za samą wodę. 15% z tony to jest 150 litrów, co przekłada się na 92 grosze za jej litr. Jest to trochę dużo, zważywszy, że 1l Ustronianki w bańce 5 litrowej kosztuje 78 groszy.

Aha, powyższe obliczenia wykonałem, zakładając, że ilość wody mieści się w granicy napisanej na worku.

 

woda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kupiłeś je prosto z kopalni czy od handlarza? Ludzie są zdziwieni że worki mokre. Jak robiłem jeszcze kiedyś w dużym markecie budowlanym, mieliśmy również na składzie dziesiątki palet z ekogroszkiem. Przecież to stoi na dworzu, to jak ma być suche? Ja biorę węgiel z Piekar od 2008r z tego samego składu, w tym roku niestety ostatni raz, zawsze suchy jak pieprz bo gość bierze duże ilości i ma wszystko pod wiatami, tam potem to pakuje w worki i czeka na klienta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem 2 tygodnie temu 4 palety Karlika i widząc fotki tu na forum byłem załamany że taki mokry. Jakie było moje zdziwienie po otwarciu kilku worków na próbę, węgiel suchutki jak pieprz, dostawa w trzy dni, zakup w sklepie internetowym PGG. Wyrywkowo zważyłem kilka worków, w każdym 25,3-25,5kg. Nie żebym robił jakąś reklamę, ale na razie jestem zadowolony, zobaczymy jak toto będzie się spalało. Wychodzi na to, że zależy na jaką partię się trafi.

 

ps. transport wyszedł 99zł za paletę w okolice Poznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I teraz podziel to 99pln przez masę palety 0.75 tony-bingo!

Zakup w tym komunistycznym dinozaurze jest jak odbiór malucha z polmozbytu za Jaruzelskiego.     Niektórzy trafiają na odrzut z eksportu -suchy:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mieszkam 25 km od kop. Ziemowit i przywoze Retopal luz w lutym , albo w marcu -na nastepny sezon. Jest wtedy obnizka ceny i kosztuje  ok.590 zl br ba/t.  W tamtym roku 3 t po 590 zl plus 200 zl przywoz, w tym roku w lutym 1.5t Retopala tez po 590 zl br/t ba i przywoz za  90 zl multikarem.Daje to cene u mnie na placu ok.660 zl/br/t z przywozem.Koszt opału na sezon (150 m2, bez grzania cwu) przy zuzyciu ok.2300 kg -ledwie 1600 zł.

Koszt 3 palet Retopala (w sumie 2250 kg) ze sklepu @ to 1764 zl plus dostawa 3 palet 297 zl to daje sume 2061 zl. To ok. 450 zl drozej niz ta sama ilosc ekg luzem.

Dochodzi do tego  moja praca przy workowaniu (wychodzi 5 zl za worek)

Ekogroszek luzem prosto z Ziemowita wilgotny ale nigdy nie taki ,zeby sie z przyczepy lało.

Tylko na mój pierwszy sezon z OEPM,kupiłem Retopal na paletach, w 2 paletach był suchy , w 1 lekko wilgotny i drobniejszy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, JorgusEmh napisał:

Ekogroszek luzem prosto z Ziemowita wilgotny ale nigdy nie taki ,zeby sie z przyczepy lało.

Jorguś, tyś jest richik poczciwy Ślonzok. Inksi - przeważnie gorole - wynokwiajom, a Tyś je rod, że z prziczepy sie niy leje! (Jorguś, you are a true good-natured Silesian. Others, mostly "gorols" - are looking for a hole in the whole place, and you are glad that no water is pouring from the trailer!)

11 godzin temu, JorgusEmh napisał:

plus 200 zl przywoz, w tym roku w lutym 1.5t Retopala tez po 590 zl br/t ba i przywoz za  90 zl multikarem

A jakbyś Jorguś niy woził multikarym, ino prziwioz sie drabinoczkym, to byłoby jeszcze tonij! (And if you Jorguś were driving in a tiny ladder wagon, not a multicar it would be even cheaper!)

 

11 godzin temu, JorgusEmh napisał:

Dochodzi do tego  moja praca przy workowaniu (wychodzi 5 zl za worek)

5 zł do przodku, czy do zadku? ( 5 PLN profit or loss?)

Jorguś, kule, wongel to jest normalny towor jak kożdy inny. Bombony tyż kupujesz luzym, a w doma dopiyro tytkujesz? A jak kupujesz suchy wuszt, to jak z niego niy kapie woda, toś już jest z tego rod? (Jorguś, let you, coal is a normal commodity like any other. Do you buy candies in bulk, and only put them in bags at home? And when you buy dry sausage, if it does not drip water, you are total satisfied?)

=====

Angielskie tłumaczenie dodałem, bo od czasu do czasu pojawiają się komentarze o niezrozumieniu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Cemol napisał:

Jorguś, tyś jest richik poczciwy Ślonzok. Inksi - przeważnie gorole - wynokwiajom, a Tyś je rod, że z prziczepy sie niy leje!

A co, jeśli to 25 km od Ziemowita to Sosnowiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.