Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy problem z wyborem.


norbi522

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam problem z wyborem kotła gazowego do domu. Dom z poddaszem użytkowym 120m2 ogrzewanie podłogowe w całym domu powierzchnia podłóg około 140m2 kondygnacje na oddzielnych rozdzielaczach łącznie 17 obiegów bez żadnych grzejników w lazienkach, wymiennik cwu 120l. Mam do wyboru dwa kotły gazowe

1)Beretta Exclusive Green E 25 C.S.I

2) Wolf CBG-2-14 lub 20 

Chciał bym aby kocioł działał bez żadnych dodatkowych pomp, mieszaczy :) Ktory z tych kotłów był by lepszym wyborem ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, norbi522 napisał:

Chciał bym aby kocioł działał bez żadnych dodatkowych pomp, mieszaczy :)

To zależy od tego jakie są wymagania twojej instalacji- czyli jaki wydatek musi mieć pompa przy zadanym ciśnieniu dyspozycyjnym - na pewno masz to w projekcie instalacji  podłogówki.

Beretta ma trochę większy wydatek, ale mniejsze ciśnienie dyspozycyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu właśnie jest problem ze żadnego projektu nie mam i podejrzewam że mój hydraulik też nie robił żadnego projektu :/ odradza mi wolfa 14kw z powodu wymiennika cwu 120l gdyż będzie miał problemy z szybkim podgrzaniem wody. 

Czyli Wolf odpada jeśli chodzi o system bez pomp i mieszaczy ?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, sambor napisał:

Wolf 14 na pewno nie, prędzej może Wolf 20 , mocną pompę ma Brotje np Evo 20

Ok dzięki wielkie. Mam jeszcze jedno pytanie czy da się to jeszcze jakoś inaczej rozwiązać aby kocioł działał jak najbardziej ekonomicznie w moim przypadku ?? Czy np przy dołożeniu pompy obiegu i sprzęgła dużo na tym traci kocioł ?? Jestem laikiem ale chciał bym mieć jakieś argumenty przy rozmowie z hydraulikiem aby mi nie wcisną czegoś co nie potrzebuje :) 

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dokładasz sprzęgło i pompę za sprzęgłem to automatyka kotła powinna "widzieć " to sprzęgło i pompę, inaczej robi się czasem kaszanka.

Tanim kotłem pod sprzęgło jest Junkers/ Bosch, może też być Wolf.

Jak jest prawidłowa automatyka, widząca sprzęgło i pompę za sprzęgłem  to kocioł nic nie traci , co miałby tracić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • marcin zmienił(a) tytuł na Kocioł gazowy problem z wyborem.
2 godziny temu, sambor napisał:

 

 

2 godziny temu, sambor napisał:

 

Tanim kotłem pod sprzęgło jest Junkers/ Bosch, może też być Wolf.

Jak jest prawidłowa automatyka, widząca sprzęgło i pompę za sprzęgłem  to kocioł nic nie traci , co miałby tracić?

W grę wchodzi tylko Beretta i Wolf z racji tego że mam najbliżej do takiego serwisu. Czyli który z tych dwóch był by najlpeszy pod sprzęgło i pompę ?

Chodzi mi o to czy kocioł będzie przy pompie i sprzęgle pracować na jak najmniejszej mocy i wykorzystywać niska modulację ?

Edytowane przez norbi522
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, norbi522 napisał:

Chodzi mi o to czy kocioł będzie przy pompie i sprzęgle pracować na jak najmniejszej mocy i wykorzystywać niska modulację ?

To jest właśnie to o czym pisałem - współpraca automatyki kotła z instalacją sprzęgła.

Czyli praktycznie został Wolf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał:

To jest właśnie to o czym pisałem - współpraca automatyki kotła z instalacją sprzęgła.

Czyli praktycznie został Wolf

To zdecyduje się pewnie na Wolf. Przy metrażu 125m2 użytkowym ocieplenie scian 20 cm, ocieplenie poddasza skosy 35cm, sufit 40cm, rekuperacja, cwu dla 3 osób wydaje mi się że 14kw powinno wystarczyć.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do grzania domu to 5-6kW wystarczy, kotły gazowe dobiera się pod kątem grzania CW - po prostu jak kocioł grzeje CW, to dom stygnie więc czas grzania CW powinien być jak najkrótszy i dlatego kocioł gazowy ma moc większą niż potrzeba do grzania samego domu.

Ale to twój wybór, twój dom i twój komfort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.