Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Skam Technix BIO 15


andrzej197310

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy mamy osoby które użytkują kocioł peletowo-ekogroszkowy Skam Technix BIO 15 ?

Zima - ekogroszek, pozostałe dni pellet.

Proszę o opinie i spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może jednak pozostać przy wcześniejszym wyborze

SKAMP-PV 13 lub

Technix 15kW,

Ten Technix BIO 15 to trochę nowinka nie sprawdzony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od tego co masz do ogrzania.

Skam ma pionowy grill z czyszczakami, które w razie W można wyjąć i zwiększyć temperatury spalin.

 

Technix 15 czy TechnixPel 15 to ten sam wymiennik i bazą jest ten sam palnik. Różnica dla wersji pelletowej to separacją paliwa, dodatkowy podajnik górny do pelletu, inna płytka paleniska do pelletu a także czujnik pojemnościowy. Największą różnicą jest w zasadzie sam sterownik. Jeszcze kilka dni tylko podstawowy Argos Black. Niebawem dojdzie wersja kolorowa z większymi możliwościami dla bardziej wymagających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzeju, bierz to, z czym będziesz miał mniej roboty. Docenisz czyszczaki w Skampie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto rozumiem dołożyć do Skamp pv 13

-zapalarka

-SKZP 02 z czujnikami powrotu,pokojowym i pogodowym

- moduł internetowy

A co z zaworem 4d sterowanym, nie posiadam takiego, obecnie z pieca 1 wyście i rozdzielone na

--wyjście na bojler powieszony poziomy z podwójną wężownicą i grzałką

--wyjście na grzejniki i  podłogówkę z rtl w 2 łazienkach

układ zamknięty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brak pompy i zaworu zwrotnego zasobnika na schemacie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nom. Dokładnie tak jak mówisz i tak jest na schemacie. Zobacz w którą stronę pompa tłoczy wodę. To bardzo prosta i działająca instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.05.2020 o 07:19, Pieklorz napisał:

 

Skam ma pionowy grill z czyszczakami, które w razie W można wyjąć i zwiększyć temperatury spalin.

 

Technix 15 czy TechnixPel 15 to ten sam wymiennik i bazą jest ten sam palnik.

Skam ma pionowy wymiennik,a Technix poziomy? Ten poziomy byłby jakimś wyjściem gdyby były problemy z ciągiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poziomy należy dobrze dobrać. Tu jest 5półek wodnych i jedyne pole manewru ze spalinami, to dobór danego paliwa.

W SKAMP-PV większe pole manewru, można wyjąć zawirowacz albo oba zawirowacze z grilla spalinowego oraz dodatkowo zdemontować płytę nad palnikiem kierującą i hamującą spaliny w komorze spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam - sam mam obecnie powyjmowane i komin z cegieł nie cierpi nawet przy grzaniu samej CWU, a zimą mam zapotrzebowanie stałe na poziomie 3-8 kW i z powkładanymi też jest ok, a kiedy powyjmować widzę po temperaturze spalin na czujniku.

Wcześniej miałem kocioł z poziomymi półkami ale niższej klasy dlatego nie było problemu z temp. spalin, ale przy 5 klasie i kominie z cegieł lepiej mieć pionowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.05.2020 o 09:56, SUSPENSER napisał:

Potwierdzam - sam mam obecnie powyjmowane i komin z cegieł nie cierpi nawet przy grzaniu samej CWU, a zimą mam zapotrzebowanie stałe na poziomie 3-8 kW i z powkładanymi też jest ok, a kiedy powyjmować widzę po temperaturze spalin na czujniku.

Jakie temperatury można w ten sposób trzymać przez większość czasu? Komin mam ceglany tylko na pierwszym metrze,potem pustaki kominowe fi15 (ok 11m całość). Nie jestem pewien czy to pustaki ceramiczne wentylacyjne czy szamotowe,bo chyba były takie i takie, komin ma 30 lat i  jest w dobrym stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dziękuję za opinie i rady.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.05.2020 o 04:54, Panstan napisał:

Jakie temperatury można w ten sposób trzymać przez większość czasu? Komin mam ceglany tylko na pierwszym metrze,potem pustaki kominowe fi15 (ok 11m całość). Nie jestem pewien czy to pustaki ceramiczne wentylacyjne czy szamotowe,bo chyba były takie i takie, komin ma 30 lat i  jest w dobrym stanie.

To zależy z jaką mocą palnik pracuje - u siebie przy 100% mocy palnika uzyskuję nawet ponad 200 C w kominie po wyjęciu wszystkiego z kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spada wtedy wydajność, tzn wzrasta spalanie wegla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.