Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, mam gorącą prośbę, wykonałem samodzielnie układ solarny zamówiony z neta, układ to:

2 kolektory płaskie weber każdy 1.8 m2 czynej powierzchni, zasobnik 250l. Przepływ 1.8 l, ciśnienie 2 bary

Wydaje mi się że nie udało mi się odpowiednio odpowietrzyć układu, wydaje mi się ze rura powtrotna z wezownicy jest za zimna, chociaz z wskazan chyba jest ok tak jak teraz zasilanie 41 st, powrót 28 st. Po nabiciu ciśnienia odpowietrzałem odpowietrznikiem u góry kolektorów i na separatorze,plus na pompie.

 Mam kilka pytań:

1. Czy pompę ustawić zmienne obroty czy stałe ?

2. Jaką temperature powinny orientacyjnie osiągnąć kolektory w słoneczny dzień? 
3. Najważniejsze pytanie: czy naczynie przeponowe ma być wypełnione płynem z jednej strony? Bo chyba tu jest problem bo nie mam odpowietrznika przy nim i jak postukam palcem w czesc od strony rurki to naczynie jest puste, może tutaj jest problem z zapowietrzeniem. Z góry dziękuje za pomoc. 

Opublikowano (edytowane)

Miałem kiedyś problem z tym. U mnie przepływ na odpowietrzonym układzie to ok. 5l/min. Ciśnienie mam 3b. Odpowietrzanie odpowietrznikiem w najwyższym punkcie nic nie dawało. Dopiero "profesjonalne" odpowietrzenie czyli osobna pompa o dużym przepływie i ciśnieniu i osobny zbiornik z czynnikiem załatwiły sprawę i powietrze usuwałem separatorem. Przy zapowietrzeniu najwięcej miałem 130 stopni na kolektorach. Przy poprawnej pracy i przy nagrzanym zbiorniku 300l, maksymalnie miałem chyba 85*C na kolektorach. Mam pompę na stałe i nie widzę powodu aby dawać zmienne obroty. Jeżeli chodzi o zbiornik to oczywiście powinien być wypełniony czynnikiem zgodnie z przeznaczeniem.

Edytowane przez Wello
Opublikowano

Wello dziękuje za odpowiedz, póki co nie jest zle w tym momencie mam 60 st na kolektorach, masz 5 l przepływ a ile masz kolektorow ile m2? Bo wyczytałem ze powinno być 0.4 l na m2 ?

czym mniejszy przepływ to bedzie się kolektor przegrzewał i nie oda ciepła zasobnikowi, znôw jak za duży to wychładza kolektor tak to rozumiem, ustawiłem ok 1.8 l i widze ze chyba jest ok. Wieczorem dobije ciśnienia do 4.5 bara i odpowietrze naczynie przeponowe i zredukuje ciśnienie do 3b.

Ale Z drugiej strony jak poznać czy układ jest zapowietrzony? Bo chyba wtedy gdyby kolektor sie grzal bardzo bo nie ma obiegu a u mnie chyba jest ok na zasilaniu wezownicy 60 st na powrocie 48, a kolektory 66 to chyba wszystko jest ok? 
dołączam zdjecie jak to zrobiłem 

E28035EB-8B5C-47D0-9F6A-8755EE99F07F.jpeg

Opublikowano

Mam dwa panele 2x1m (na oko, nie mierzyłem) czyli ok 4m^2. Jak wspomniałem, przy tych 5l/min mam max 85*C w całym bojlerze więc jest ok. U mnie zapowietrzenie poznać bo słabym przepływie. Wiem, że jak mam całkowicie odpowietrzoną instalację to mam ok. 5l/min. Jak mi zaczynał spadać przepływ powoli do zera w ciągu kilku tygodni to wiedziałem, że się zaczynał zapowietrzać układ. Ale nie wiem co jest tego powodem bo czasem działa cały sezon bez zapowietrzenia, a czasem zapowietrzy się na końcu sezonu. Jeżeli chodzi o przepływ i temp. na solarze, to i tak liczy się przepływ x delta x ciepło właściwe, więc lepiej mieć przepływ jak największy bo najwięcej energii dostarczysz z solarów do bojlera. U mnie delta pomiędzy kolektorami, a bojlerem to średnio 5*C, a pomiędzy zegarem czerwonym, a niebieskim to średnio 10*C (podaję z głowy).

Opublikowano

Hmmm no ale czy jak nie jest za duży przepływ w stosunku do powierzchni kolektorów to nie wychładza za szybko kolektora? I wtedy nie grzeje efektywnie bo czynnik jest chłodniejszy( mniejsza delta?) tak myślę na chłopski rozum. Mam powierzchnie paneli jak Ty i np teraz mam przepływ 2litry na kolektorze 64 zasobnik 47 jak zwieksze przeplyw na 4 litry to kolektor zjeżdza odrazu o 10 litrów , ja to dobrałem na mój rozum że skręciłem przepływ patrzę na temp kolektora i widze ze kolektor 70 a czerwony zegar 40 to popuszczam przepływ az mi się kolektor zrówna z czerwonym zegarem minus straty rzecz jasna1-2 st. No i to mi wychodzi ze ok 1.8 l/min wiec kminie czemu Ty masz 5 l i wszystko fajnie Ci hula

A próbowałeś z regulowanym przepływem? No bo w sumie chyba to powinno robić robotę czym delta bedzie mniejsza tym obroty spadna bardziej i pozwolą sie powiekszyc delcie dobrze to rozumuje?

Opublikowano

To tak nie działa. Fizyki nie oszukasz :) Zmiana energii to zmiana przepływu x zmiana delty (ciepło właściwe czynnika można pominąć bo się nie zmienia w układzie). Albo masz mały przepływ, gorący kolektor i dużą różnicę pomiędzy zasilaniem bojlera a jego powrotem, czyli zasilanie teoretycznie ma temperaturę kolektora, a powrót ma temperaturę wody w bojlerze. Albo masz duży przepływ, niższą temperaturę kolektora, małą różnicę pomiędzy zasilaniem bojlera a jego powrotem, niższą temperaturę wężownicy. Za to mniejszy gradient temperatury na niej więc grzeje niższą temperaturą ale za to całą powierzchnią, w przeciwieństwie do pierwszej sytuacji, gdzie jest wyższa temperatura ale tylko na początku wężownicy. Generalnie przy idealnej izolacji, pomijając jakieś groszowe straty, to jeżeli sprawność kolektora nie zmienia się w zależności od temperatury, to nie ważne jaki masz przepływ (w granicach rozsądku oczywiście), instalacja przekaże taką samą ilość energii do bojlera. Mam pompkę tylko z dwoma biegami. Na pierwszym mam 4l/min, a na drugim 5l/min więc znikoma różnica. Dodatkowo większy przepływ to niższa maksymalna temperatura w układzie więc teoretycznie mniejsza szansa na oparzenie się lub mniejsza szansa na uszkodzenie elementów instalacji :) Ale to akurat mało istotne. Jeżeli w taką pogodę jaka panuje teraz, masz 70*C na kolektorze przy 2l/min, to znaczy, że słabo odbiera ciepło ze Słońca. Ja mam 80*C przy 5l/min. Wyłącz na chwilę pompę i sprawdź czy w ogóle dojdzie do 100*C. Sprawdź czy masz w poprawnym miejscu czujnik temperatury na kolektorze. Powinien być u góry, najlepiej imersyjny (zanurzeniowy). No i w ogóle jaki masz czynnik? Ja mam glikol propylenowy ale nie pamiętam w jakich proporcjach z wodą bo nie ja napełniałem.

Opublikowano

Wello to doradz bo ja mam słabe doświadczenie, ile ustawić przepływ 3L? Pompa na stałe czy regulowane obroty? Deltę zalaczenia mam 10 st, 3 bary ciśnienia. Co do Twoich pytan, to jeśli wylacze pompe to po okolo 3 min wczoraj na słonku było 100 st na kolektorze, czujnik jest u góry kolektora w takim jakby czworniku, czujnik nie jest zanurzony w plynie ale jest w pochwie ktOra jest w swietle rury z plynem wiec tutaj raczej odczyt bardzo dokladny. Plyn to glikol propylenowy z woda 1:1. W sumie dopiero dzisiaj drugi dzien instalacja pracuje z czego dzisiaj nie bylo sloneczka wiec ciezko mi cos konstruktywnego wywnioskowac .

Opublikowano

@tomek192180, a zapytam jeszcze jak masz podłączone kolektory, szeregowo, czy równolegle?

Opublikowano

No szeregowo , każdy kolektor ma dwa krócce u góry, wiec dwa sasiednie króćce spięte razem , a do jednego skrajnego krocca rura od niebieskiego zegara, a tam gdzie czujnik jest rura od czerwonego zegara

Opublikowano

To celuj w przepływ na poziomie 2,5 l/min, z ciśnieniem w instalacji nie kombinuj, ustal ciśnienie wstępne w naczyniu o 0,3 bara niższe niż w instalacji przy zimnym układzie, a ciśnienie w zimnej instalacji zgodnie z zaleceniami producenta. Za wysokie ciśnienie może uszkodzić Ci absorbery, za niskie obniży temp wrzenia czynnika.

Opublikowano

Obroty regulowane dają trochę większe uzyski w twoim przypadku przy przewymiarowanym bojlerze ma to znaczenie, więc regulowane.

Opublikowano

Wiec tak Panowie, uklad na moje ok dziala prawidlowo, nie jest zapowietrzony a to ze sie moze okazac ze trzeba dokupic jeszcze jeden kolektor to bardzo mozliwe ale to zadecyduje na jesień. Dzisiaj u mnie sloneczko swieci ale jest zimno 14st , rano kolektor w zasobniku 250 litrow zaczynał na dnie od temp 26 stopni teraz mam na calym zasobniku 44st. Na kolektorze 60 st a powrot cały czas ok 10-15 st mniej niz zasilanie wiec jest ok. Obserwowałem od rana i doszedłem do wniosku ze najlepiej pracuje na stalych obrotach a przepływ tak jak doradzaliście 2-2.5 litra. Mam jeszcze pytanie czym dobrze zaizolowac przyłacza do kolektora( kolanka)? Myślalem by nalozyc izolacje jak na rury i zawinąc taśma klejącą odporną na wodę i uv. Chyba że jest coś dedykowanego do takich zastosowan? Bo jedno ze cieplo tam zwiewa a drugie ze jak sie zaczyna izolacja dwururki to może dostać sie tam woda. Dołaczam fotki . Dziękuje wszystkim za pomoc

108F6AAD-C357-46E7-9F50-A8B99C56918E.jpeg

C3856E0C-EE93-4630-A116-342356F66532.jpeg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.