Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jedna pompka obiegowa. Czy to może działać?


Gurgiel1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkim. Mój instalator zapewnia mnie ze jest wszystko ok i tak ma być. Na moje coś nie gra. Na całym domu 150mkw posiadam ogrzewanie podłogowe. Parter 7 pętli z rozdzielacza piętro(drugi rozdzielacz) 8 pętli. Całość zasilana jedną pompka grundfos alpha1L 25-50 180. Między pompka a kotlem(heiztechnik q Bio 20kw) mam umieszczone dwa zawory 3d. Pierwszy od pieca z silownikiem afriso, drugi tuż przed pompka zawór mieszający afriso atm. Czy to ma prawo działać? Jak to ustawić. Jakbym nie próbował to albo zimny powrót. Albo zimno w domu. Proszę o poradę. Dorzucam zdj jak to wygląda. 

15851710809586766844293259327415.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wygląda mniej więcej tak. Mam nadzieję że rozkminisz mój rysunek. 1- zawór 3d afriso ARV z silownikiem 3punktowym afriso ARM ProClick. 2- zawór mieszający afriso Atm. Te W to naczynie wyrównawcze? Cała kotłownia w miedzianych jednocalowych rurkach. 

IMG_20200325_233103.jpg

IMG_20200325_233146.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Twojego zdjęcia wynika, że na zasilaniu masz dwa zawory mieszające 3D, przed pompą. Pan "instalator" miał zamiar pierwszym chronić powrót chyba?? Drugim regulować temperaturę podłogówki. Zasada jest taka, że zawór 3D pracuje zawsze w parze z pompą, ale "instalator" nie wiedział, o tym na bank. Zastanawia mnie, w jakim układzie Ci to zrobił? Naczynie zamknięte? Kocioł powinien być dopuszczony do pracy, w układzie zamkniętym, i powinien mieć zawór schładzający!!! C.w.u jest dobrze podłączone.

Usuń pierwszy zawór 3d i w jego miejsce daj trójnik, pompę na bypassie, m.dzy zasilaniem i powrotem, tzw przewałową. Z 4d darowałbym sobie, tak będzie prościej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pierwszy się zamknie, to drugi otwiera się na maksa, i pompa nie ssie nic z zasilania, oczywiste... Naczynko górne zabezpiecza zasobnik c.w.u. przejmuje jego rozszerzalność cieplną.

Mówię Ci, wspomnisz moje słowa. Nic nie ochroni powrotu lepiej, niż pompa przewałowa. Kocioł wydłuży sobie cykl pracy i przerwy. Zwiększysz tym stałopalność kotła. Pompa przewałowa, spowoduje ujednolicenie wręcz temp. m.dzy zasileniem, i powrotem. Cały zład kotła będzie równo wygrzany, ochrona powrotu na medal...

Czterodrożny zawór skolei, to też rozwiązanie Twojego problemu, ale on pracowałby na grawitacji, więc ciut słabszy efekt, przy Twoich średnicach rur. 4d lubi średnice rur w małym obiegu = średnicom przyłączy kotła. Miałbyś więcej przeróbek.

No i kwestia naczynia przeponowego... Jak jest już, to czy kocioł jest atestowany do takiego układu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Digitrax

Gdy są dwa zawory 3D jeden do ochrony powrotu a drugi do regulacji obiegu grzewczego to między nimi musi być sprzęgło. Powrót ze zbiornika CWU jest źle wpięty bo podgrzewa powrót podłogówki utrudniając zaworowi regulację temperatury. Powrót ten powinien być podłączony jak najbliżej kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisali koledzy, ten zawór miałby sens, gdyby był nie na zasilaniu, a na powrocie i między nim a porotem wody do kotła była pompa.

W tej sytuacji najlepiej będzie, jak zamiast zaworu wstawisz trójnik a poniżej trójniak dasz pompę.

Jaki masz sterownik, być może, o ile nie jest zbyt stary, to ma on obsługę pompy kotłowej i posiada w sobie czujnik temperatury powrotu.

Poniżej masz przykładowy schemat. Oczywiście jest on bardziej rozbudowany, ale podstawa jest zachowana

HT_TRONIC_850_Touch.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Heiztechnik napisał:

W tej sytuacji najlepiej będzie, jak zamiast zaworu wstawisz trójnik a poniżej trójniak dasz pompę.

To nie wystarczy - należałoby jeszcze przenieść zasilanie CWU za trójnik pompy przewałowej i poprawić powrót CWU.

Co zresztą widać na proponowanym przez Was schemacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.