Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowa Instalacja Co I Cwu - Prośba O Sprawdzenie Projektu.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, to mój pierwszy post na tej stronie, ale od dłuższego czasu przeczesuje forum w poszukiwaniu odpowiedzi na różnorodne pytania, które pojawiają się w związku z planowaną przebudową instalacji CO i CWU.

 

Po odwiedzinach w kliku sklepach/firmach zaproponowano mi następujące rozwiązanie:

Cała instalacja tj. grzejniki w ilości 14 szt. wykonana w obiegu zamkniętym, jestem za gdyż planuje również piec gazowy. Na chwilę obecną jako źródło ciepła kocioł (jeszcze nie wiem, Cichewicz albo Kostrzewa) w obiegu otwartym - spięty za instalacją CO za pomocą wymiennika płytowego. Moje wątpliwości dotyczą obiegu otwartego. W zależności od fachowca proponowane rozwiązania to:

 

1. Obieg otwarty tj. piec -> wymiennik C.W.U. oraz wymiennik C.O. + naczynie wyrównawcze w kotłowni.

 

2. Obieg otwarty j.w. z tym, że wraz z jednym pionem (dwa grzejniki na klatce schodowej - pion przy kotłowni) naczynie wyrównawcze na końcu pionu. Powiedziano mi, że takie rozwiązanie zapewnia większą "pojemność cieplną" (12m rury 28mm + dwa grzejniki ???) co w sytuacji zaniku napięcia (zatrzymanie pompy obiegu zamkniętego) -> powrót napięcia - pozwoli na szybsze wyrównanie temperatur w obu obiegach ? Co o tym sądzicie ?

 

Generalnie wolałbym mieć wszystkie grzejniki w obiegu zamkniętym, gdyż w przypadku instalacji pieca na gaz, wspomniane grzejniki na klatce schodowej nie będą funkcjonować (punkt 2).

 

Dotyczy punkt 1.

Czy obieg nie jest zbyt krótki ? W zasadzie będzie tam piec + 5m rury 28mm i dwa wymienniki + pompa. Razem max. 100 l wody. Wyczytałem gdzieś na forum, ze na takich krótkich obiegach pompa może wyrzucać wodę przez naczynie wyrównawcze i żeby montować ją na powrocie. Natomiast w zaleceniach dot. montażu wymiennika płytowego znalazłem, że pompa na zasilaniu gdyż wymiennik daje spory opór. Jak to pogodzić ?

 

I jeszcze jedna sprawa jak się ma do tego wszystkiego zawór mieszający cztero-drogowy, którego obecności wymagają obaj wymienieni producenci kotłów? Czy w przypadku tak krótkiego obiegu jest sens jego montowania.

 

P.S.

Powierzchnia ogrzewana ok 200 m2, kubatura 500 m3, dom ocieplony, stolarka okienna wymieniona na nową (PCV). Kocioł o mocy 25 kW. Przepraszam za tak długi post.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.