Skocz do zawartości

jerico

Forumowicz
  • Postów

    28
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez jerico

  1. Słowem wstępu, zeszłoroczna realizacja własnej instalacji CO zakończyła się pełnym sukcesem. Niezaprzeczalnie przyczyniła się do tego lektura niniejszego forum oraz wasza pomoc, za co bardzo dziękuje. Moje CO do tej pory jest oglądane przez znajomych i w końcu ktoś zapytał o pomoc w realizacji. Jest do zrobienia domek, rzuty w załączeniu. Dobór grzejników i materiałów zrobiła prawie każda firma, natomiast projektu jako takiego nie ma. Proszę o opinię na temat schematu. Domek ma podłączenie do ciepłowni. Wymiennik płytowy zamontowała ekipa z ciepłowni, ku mojemu zdziwieniu tylko 20kW. Dom ma ok. 250m2. Moje pytania: Mam pytanie o średnice rur (na rys. czerwone i niebieskie + pion)? (Pion jest w tym miejscu, ponieważ są tam wszystkie inne rury). Czy rozdzielacz do grzejników (PARTER) może obsłużyć tyle grzejników ? Zawory termostatyczne oraz na powrocie planujemy przy grzejnikach (zasilanie dolne), czy praktykuje się zawory przy rozdzielaczu, odcinające dopływ do PEX-a ? Wiem, że dobór pompy nie jest prosty, ale tak z doświadczenia czy może ktoś odpowiedzieć na pytanie. Czy jedna pompa przy wymienniku wystarczy na cały ten układ. (parter + piętro). Mam jeszcze jedno pytanie, przejrzałem kilka schematów oraz opisów ale dalej mam wątpliwości. Po co jest pompa przy rozdzielaczu podłogówki ? Piszą "rozdzielacz z mieszaczem i pompą." Dla mnie mieszacz to zawór trójdrożny, a pompa do wymuszenia obiegu w pętlach podłogówki (i jeśli potrzeba w grzejnikach). Tak jak myślę czy inaczej ? Z góry dziękuje za pomoc.
  2. Kontynuując temat cyrkulacji c.w.u., którą mam zamiar wykonać, przyszedł mi do głowy następujący pomysł. A mianowicie zasilanie pompy cyrkulacyjnej poprzez presostat. Załączałby on pompę w momencie spadku ciśnienia w instalacji, spowodowanym chwilowym zapotrzebowaniem na ciepłą wodę. Co o tym myślicie? Czy takie rozwiązania są stosowane? Oczywiście najprościej wrzucić sterownik, który będzie załączał pompę o zaprogramowanych godzinach, ale takie rozwiązanie ogranicza wygodę i oszczędności jakie ma przynieść ta modernizacja.
  3. Ok w takim rozumieniu, natomiast sprzedawca napisał "Wysokość podnoszenia 1,2 m", stąd moje pytanie. Ale to już jest dla mnie jasne - dziękuje za pomoc. Natomiast mam jeszcze dodatkowe pytania. 1. Czy na schemacie umieściłem pompę we właściwym miejscu, czy lepiej zainstalować ją na rurze wychodzącej od góry zasobnika c.w.u. 2. Czy na obwodzie ciepłej wody powinien być zastosowany zawór zwrotny w odpowiednim kierunku.
  4. Witam Postanowiłem ułatwić życie sobie i mojej rodzinie i chcę zainstalować cyrkulację c.w.u. Oczywiście nie mam zamiaru skuwać płytek w łazience i kuchni tylko wymyśliłem, że zepnę dwa główne piony z ciepłą wodą. (schemat) Oba wyprowadzone mam na strych więc nie ma problemu. Tylko teraz mam taki dylemat. Od poziomu zainstalowania pompy do najwyższego miejsca będzie ok 6m. Czyli pompa musi podnosić wodę dosyć wysoko. Niestety wśród popularnych producentów pomp znalazłem wysokość podnoszenia max 1,2 m. Trochę mnie to dziwi, czy te pompy przewidziano do przepychania wody w poziomie? Nie bardzo mogę to pogodzić, nawet jeśli miałbym instalację z trzecią rurą do każdego kranu to i tak wysokość podnoszenia to ok. 4,5 m. Czy pozostaje mi zakup pompy za ok 1000 zł, która ma zdolność podnoszenia 6m.
  5. Kupiłem naczynie Reflex-a (12litrów) i nic nie wyciągałem - działa, przedwczoraj pierwsze odpalenie kotła.
  6. Dzięki za odpowiedź. Tak wiem że nie pokazałem rury przelewowej ale oczywiście będzie.
  7. Witam, Proszę o podpowiedź czy w zaznaczonym miejscu powinien znaleźć się zawór zwrotny ? Zwracam uwagę, że przedstawiony obieg jest bardzo krótki, wymiennik c.w.u. (wężownica) oraz wymiennik płytowy znajdują się w odległości ok 1m od pompy, także na powrocie (tak mi się wydaje) będzie jeszcze spore ciśnienie. Czy woda nie będzie wpychana do naczynia wzbiorczego, które znajduje się na wysokości jednego metra nad pompą. Z góry dziękuje za pomoc.
  8. A co powiecie na Elektrometa 25KW ? Normalny zasypowy z nadmuchem.
  9. Czy ktoś z szanownych forumowiczów miał kontakt z kotłem Cichewicza Ultima II - wersja z wentylatorem nadmuchowym. Jedyny opis jaki znalazłem jest pod tym adresem http://www.budujemydom.pl/images/eplus/cic...otly_folder.pdf. Co ciekawe na swojej stronie www, producent nie ma takiego kotła w ofercie. Mam zamiar na dniach kupić kocioł i jeden ze sprzedawców oferuje mi właśnie ten. Co Państwo sądzą o tym kotle ?
  10. Czy istnieje jakiś uzasadniony powód instalowania wymienników płytowych w pozycji pionowej ? Nie potrafię znaleźć odpowiedzi czy taki wymiennik może pracować w pozycji poziomej. Producenci w opisach montażu podają wszystko tylko nie pozycję zamontowania, czy to oznacza że jest ona dowolna? Z pewnych przyczyn chciałbym zamontować wymiennik poziomo, obieg pierwotny i wtórny z wymuszonym obiegiem (pompy).
  11. Witam, Zapytam przy okazji wątku, jakie jest "typowe" ciśnienie w zamkniętej instalacji CO. Na pewno zależy od wysokości ale to raczej prosto obliczyć, ale jak zmienia się ciśnienie w instalacji po podgrzaniu ? Generalnie interesuje mnie jaki powinien być zainstalowany zawór bezpieczeństwa w domowej instalacji. Źródło ciepła - kocioł węglowy wraz z wymiennikiem płytowym. Oczywiście interesuje mnie strona wtórna wymiennika. Z góry dziękuje za pomoc.
  12. Witam, to mój pierwszy post na tej stronie, ale od dłuższego czasu przeczesuje forum w poszukiwaniu odpowiedzi na różnorodne pytania, które pojawiają się w związku z planowaną przebudową instalacji CO i CWU. Po odwiedzinach w kliku sklepach/firmach zaproponowano mi następujące rozwiązanie: Cała instalacja tj. grzejniki w ilości 14 szt. wykonana w obiegu zamkniętym, jestem za gdyż planuje również piec gazowy. Na chwilę obecną jako źródło ciepła kocioł (jeszcze nie wiem, Cichewicz albo Kostrzewa) w obiegu otwartym - spięty za instalacją CO za pomocą wymiennika płytowego. Moje wątpliwości dotyczą obiegu otwartego. W zależności od fachowca proponowane rozwiązania to: 1. Obieg otwarty tj. piec -> wymiennik C.W.U. oraz wymiennik C.O. + naczynie wyrównawcze w kotłowni. 2. Obieg otwarty j.w. z tym, że wraz z jednym pionem (dwa grzejniki na klatce schodowej - pion przy kotłowni) naczynie wyrównawcze na końcu pionu. Powiedziano mi, że takie rozwiązanie zapewnia większą "pojemność cieplną" (12m rury 28mm + dwa grzejniki ???) co w sytuacji zaniku napięcia (zatrzymanie pompy obiegu zamkniętego) -> powrót napięcia - pozwoli na szybsze wyrównanie temperatur w obu obiegach ? Co o tym sądzicie ? Generalnie wolałbym mieć wszystkie grzejniki w obiegu zamkniętym, gdyż w przypadku instalacji pieca na gaz, wspomniane grzejniki na klatce schodowej nie będą funkcjonować (punkt 2). Dotyczy punkt 1. Czy obieg nie jest zbyt krótki ? W zasadzie będzie tam piec + 5m rury 28mm i dwa wymienniki + pompa. Razem max. 100 l wody. Wyczytałem gdzieś na forum, ze na takich krótkich obiegach pompa może wyrzucać wodę przez naczynie wyrównawcze i żeby montować ją na powrocie. Natomiast w zaleceniach dot. montażu wymiennika płytowego znalazłem, że pompa na zasilaniu gdyż wymiennik daje spory opór. Jak to pogodzić ? I jeszcze jedna sprawa jak się ma do tego wszystkiego zawór mieszający cztero-drogowy, którego obecności wymagają obaj wymienieni producenci kotłów? Czy w przypadku tak krótkiego obiegu jest sens jego montowania. P.S. Powierzchnia ogrzewana ok 200 m2, kubatura 500 m3, dom ocieplony, stolarka okienna wymieniona na nową (PCV). Kocioł o mocy 25 kW. Przepraszam za tak długi post.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.