Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pv do ogrzania i na cele bytowe


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Posiadam instalacje podłogowa z buforem, bufor zasila śmieciuch.

Czas na zmiane źródła, zastanawiam się mocno nad instalacją fotowoltaiczną.

Chciał bym wpiąć grzałki w bufor, i zimą odbierać produkcję z lata. Chciał bym również aby wyprodukowany prąd wystarczał na codzienne zużycie.

Miesięcznie zużywamy około 300 kw, z tego względu że nie mamy gazu. Właściwie jest przy budynku.

Dach mam płaski, skierowany wschód zachód, ale jako że jest płaski są możliwości różnego ustawienia paneli.

Wyczytałem że z 10 kw można wyprodukować 8000kw, czyli przy takich założeniach zostaje mi 4000kw na ogrzewanie. 

Zima pochłania mi około 10m3 sosny.

Sprawność kotła mimo buforu jest niska, kocioł zębiec 24 kw, idzie dużo w komin, budowa wymiennika to rury wezyra czy jakoś tak, gólnie shit. 

Teraz o co chcę zapytać, czy jest możliwość wykonania instalacji z opcją dokładania paneli? Obawiam się że 10kw może być mało. Jak widzicie panele na płaskim dachu? Czy rozbudowa paneli z tylko wschodu dodatkowo na zachód mocno podróży inwestycje?

Całość , oprócz uprawnień energetycznych, mogę zrobić sam, choć wolał bym wziąć firmę, na jak duże oszczednosci moge liczyć wykonując instalacje sam?

 

 

idget span

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolczaczko

 

10kWp  instalacji  dobrze usytuowanej  względem południa wyprodukuje Ci rocznie minimum   9700kWh  ( kilowatogodzin )

taka ilość energi elektrycznej wystarcza na  potrzeby  3 osobowej  rodziny  używającej dość często  komputerów i TV .

Na ogrzanie  CWU  na pewno nie wystarczy , chyba że ktoś nie  używa w/w  sprzętów  świeci tylko  2 żarówkami ledowymi to moze  mu  zostać  co nieco na  ogrzanie  CWU.

 

Jak planujesz  instalację  PV  to  popytaj w  firmach  które się tym zajmują  Hymon z  Krakowa jest  całkiem  dobry  możesz do nich  zadzwonić  i  powiedzieć co oczekujesz.

 

***

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Bolczaczko napisał:

Chciał bym wpiąć grzałki w bufor, i zimą odbierać produkcję z lata. Chciał bym również aby wyprodukowany prąd wystarczał na codzienne zużycie.

Według mnie to nie ma sensu.

Oczywiście na samo codzienne zużycie starczy,ale bez grzania.

Chyba,że pomyślisz o jakimś klimatyzatorze/pompie ciepła,która ma cop 4,wtedy to już wiele nie zabraknie by stykło na jedno i na drugie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewanie prądem nawet jeśli ten jest "darmowy" nadal jest najmniej ekonomiczne i nie rozsądne. Pomijając już to, że z letniej produkcji dostaniesz tylko 80% to policz sobie ile potrzebujesz kWh na ogrzewanie i porównaj do tego co da fotowoltaika a potem zastanów sie ile będzie kosztować taka ilość paneli :)

W naszym klimacie tylko węgiel (bo tylko węglem dysponujemy) jest ekonomicznie uzasadniony nawet jeśli 40% paliwa się traci i żadne rozdzieranie ubrań tutaj nie pomoże. Gdybyśmy mieli złoża gazu no to może jeszcze gaz bo kosztowo było by tyle co węgiel, natomiast cała reszta to mrzonki nie uzasadnione ekonomicznie a pozorne zyski nieadekwatne do nakładów.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej ma to sens ale w przypadku zamontowania pompy ciepła.

Przy podłogówce powinieneś uzyskać COP całoroczny rzędu 3,5

Dobrze skierowana instalacja 10kW da Ci 10kWh energii, z uwzględnieniem zużycia własnego będziesz mieć do dyspozycji około 9000kwh Jeśli 5000kWh przeznaczysz na grzanie to pompa wyciągnie Ci z tego 17 500kWh energii cieplnej.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2020 o 13:29, Agni napisał:

Ogrzewanie prądem nawet jeśli ten jest "darmowy" nadal jest najmniej ekonomiczne i nie rozsądne

Idąc dalej tym rozumowaniem jeśli powietrze jest za darmo to nie jest ekonomiczne jego używanie bo... no właśnie bo CZEMU?

A później dowiadujemy się że to właśnie WUNGIEL jest ekonomiczny ale nie EKOLOGICZNY i tu nagle nie ma znaczenia że tracimy 40% (a nie 20% jak w opuście OZE) i produkujemy ogromne ilości gazów cieplarnianych. Dzieciaczki Angi na bank mu podziękują uwieszą się na szyi z zachwytu tylko niech powiszą dłużej niż zwykle. Bo nasza Ostrołęka C na WUNGIEL to też ekonomiczne rozwiązanie (via. Angi) które NIGDY NIE POWSTANIE!!!!!!!!

Angi już nie będzie montował PV po taniości będzie nam montował kotły węglowe tzw. śmieciuchy bo są ekonomiczne! Ale chodzą słuchy że kocioł 10kW sprzedawane są teraz jako podgrzewacze cwu chyba dla pułku wojska...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.