Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Spieki Ekogroszek


Konami

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam problem ze spiekami. Kocioł z podajnikiem 19kW. Przedstawiam wam moje ustawienia na sterowniku. Wiecie jak wyeliminować te spieki? Pozdrawiam

Temperatura na kotle: 60

Czas podawania: 3 sek.

Przerwa w podawaniu węgla: 30 sek.

Czas podawania węgla w trybie czuwanie: 7 sek.

Przerwa w podawaniu węgla w trybie czuwanie: 70 min.

Minimalna moc dmuchawy: 38%

Maksymalna moc dmuchawy: 42%

Czas pracy dmuchawy w trybie czuwanie: 28 sek.

 

 

86453012_522733845029933_89655342064992256_n.jpg

86665329_1680123578795461_2578144008794537984_n.jpg

84724257_952100278566543_124311218428051456_n.jpg

86615326_196949858033130_6408604810706157568_n.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zaworze 3-drogowym ustawione temp dzienna 40, nocna 37. Spalanie około 30kg na dobę gdy chodzi 24/7
Według mnie przy obecnych temperaturach na zewnątrz nie ma sensu aby piec grzał instalacje CO 24/7 więc po południu załączam tryb Zima który uruchamia pompę c.o. i zawór 3-d a przed pójściem spać załączam tryb lato i piec grzeje tylko CWU to spala jakieś 19/kg na dobę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jakiś ekspert jest w stanie mi doradzić jakie nastawy sterownika będą najkorzystniejsze dla jak najlepszego spalania paliwa? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz przysłonę na wentylatorze? Masz grzejniki czy podłogówkę?

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dobrze widzę, że to kocioł z podajnikiem szufladowym tzw. tłokowiec ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Moje zdanie to albo ciut za dużo powietrza lub co bardziej prawdopodobne słaby opał a co za tym idzie ma w sobie dużo popiołu a to prosta droga do spieków żużlowych , na słabym opale typu stabek to nawet mnie robia sie takie spieki których nie uświadczę na każdym innym mocniejszym opale , najlepszy wg mnie to Chwałowicki ekogroszek ale mam świadomość że mało kto może go kupić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez dopiero zacząłem zabawę gdyż piec mamy dopiero pierwszy rok. Nie wiem czy zmiana czasów i siły nadmuchu na sterowniku może trochę obniżyć spalanie węgla czy nie, dlatego jeżeli ktoś doświadczony jest w stanie pomóc to będę wdzięczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dużo za dużo. Ja grzeje 220m2 podłogówkę i grzejniki. Temp w domu 22
Piec mam ustawiony na 48st mam wymiennik ciepła. Nie wykańczam na noc steruje podłogowym i termostaty na grzejnikach. Spalanie obecnie to 12-14kg. Od października jeszcze 2t nie spaliłem.
Nadmuch mam tak mały ze rury spalinowej mogę się dotknąć bo nie jest za gorąca.
Żadnego wykraplania w piecu bo u mnie woda wraca na wymmiennik a obieg pieca jest osobny nie mam 4d zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@Konami kilka prostych zasad. 

Kociol:

regularne czyszczenie wymiennika, wyczystki palnika, palnik jezeli nieobrotowy musi byc uszczelniony, ustawienie niskiej( nizszej mocy) zeby kociol jak najwiecej pracowal a jak najmniej stal, suchy wegiel, prawidlowe nastawy sterownika. 

Instalacja:

stala temperatura w domu cala dobe, mieszacz sterowany pogodowo, obnizenie temp CWU na noc, stala praca pompy CO.

 

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Moje zdanie to albo ciut za dużo powietrza lub co bardziej prawdopodobne słaby opał a co za tym idzie ma w sobie dużo popiołu a to prosta droga do spieków żużlowych , na słabym opale typu stabek to nawet mnie robia sie takie spieki których nie uświadczę na każdym innym mocniejszym opale , najlepszy wg mnie to Chwałowicki ekogroszek ale mam świadomość że mało kto może go kupić .

Raczej odwrotnie. Z reguly im bardziej kaloryczny wegiel tym wieksza tendencja do tworzenia spiekow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 mam cwu ustawione na 43 dzień i 41 noc, czy jest to dobre ustawienie?

Kociol czyszczę raz na dwa tygodnie, co to jest wymiennik palnika bo nie bardzo wiem dopiero pierwszy rok obcuje z tym kotłem.

Nie jest przypadkiem tak, ze im kocioł dłużej pracuje tym więcej spali groszku?

Moje ustawienia sterownika są przedstawione na gorze. Zmienił byś coś? Ja myśle żeby ustawić dmuchawe na 30% może to coś na spieki pomoże, ale jak obniżyć jeszcze to spalanie? Obecnie korzystniej wychodzi mi gdy grzeje tylko w dzień a na noc zawór 3D się zamyka i pompa wyłącza. W domu niestety jest stara instalacja grube rury schowane w murach. Jakieś 70% grzejników jest wymienione lecz nie maj termostatów 1,2,3,4,5 tylko takie pokrętła do zakręcania lub odkrecania(1 lub 0 czyli grzeje albo nie grzeje)

Dodam jeszcze ze na zaworze 3D ustawiona temperatura dzienna 40 i No na 37

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@Konami Ja mam CWU ustawione na 46 od godz 16 do 20. Na noc obnizenie o 5. Ale to kwestia bardzo indywidualna. Uzupelnij profil bo ciezko cos doradzac nic nie wiedzac albo szukajac po postach. Nie wiadomo co ogrzewasz, jaki kociol, jakie ocieplenie domu itd.

Wrzuc fote palnika w trakcie pracy bo nie wiadomo co sie tam dzieje. Ustabilizowana wysokosc kopca powinna wynosic 3 do 5 cm powyzej korony palnika nie liczac zalegajacego popiolu. Zeby pozbyc sie spiekow trzeba zejsc z moca kotla w dol. Dluzsza przerwa podawania i troche mniej powietrza. 

Ciezko doradzic jak sie nic nie wie. Jaki palnik? korona stala? Jezeli tak to czy uszczelniona? Stala praca na nizszej mocy jest ekonomiczniejsza niz stop and go. Robisz tez podstawowy blad wylaczajac pompe na noc i zamykajac zawor. Kociol pracuje w podtrzymaniu tylko. Prawda? i wszystko idzie w komin. W nocy jest zimniej. Bryla budynku sie wychladza. W dzien gdy na zewnatrz jest cieplej kociol musi nadgonic straty i zasowa pewnie jak glupi. A powinno byc odwrotnie

U mnie np kociol pracuje w nocy czesciej niz w dzien. Bo grzeje wlasnie wtedy kiedy trzeba.

Zle ze nie ma wszedzie termostatow. Ustawione ograniczaja grzanie danego pomieszczenia do poziomu jakiego wymagamy. Zmniejszaja odbior ciepla z kotla. Moja rada

Na mieszaczu zamontowac silownik i sterowac nim pogodowo wedlug krzywej grzewczej. Grzac dom cala dobe do jednej temp. Stala korona palnika do uszczelnienia silikonem 1200°C. Moc kotla w dol zeby wiecej pracowal a mniej stal. 

Dla rozjasnienia co daje stala temp w domu. 

https://czysteogrzewanie.pl/podstawy/jak-ogrzewac-by-sie-ogrzac/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
4 godziny temu, Visitor1230 napisał:

@Konami kilka prostych zasad. 

Kociol:

regularne czyszczenie wymiennika, wyczystki palnika, palnik jezeli nieobrotowy musi byc uszczelniony, ustawienie niskiej( nizszej mocy) zeby kociol jak najwiecej pracowal a jak najmniej stal, suchy wegiel, prawidlowe nastawy sterownika. 

Instalacja:

stala temperatura w domu cala dobe, mieszacz sterowany pogodowo, obnizenie temp CWU na noc, stala praca pompy CO.

 

Raczej odwrotnie. Z reguly im bardziej kaloryczny wegiel tym wieksza tendencja do tworzenia spiekow. 

Jesteś w dużym błędzie , są dwa rodzaje spieków czyli spieki koksowe oraz spieki żużlowe i w tym przypadku mamy do czynienia ze spiekami żużlowymi a spieki żużlowe prawie zawsze tworzą się ze słabego opału który zawsze ale to zawsze ma dużo popiołu i tu jedyną sensowna radą jest bardzo mały nadmuch oraz ciut zwiększone podawanie aby nie doszło do odgazowywania jeszcze w rurze-kolanku podajnika , a tak w nawiasie wegiel mocny wbrew pozorom i gadaninie ludzi da sie szybciej okiełznać niż słaby z dużą ilością popiołu , sam spalałem na retorcie typ 34,4  o mocy 30mj i popiołek był jak puch sypki ale zdechlatego ruskiego stabka ciężko jest opanować właśnie na to spieki żużlowe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, berthold61 napisał:

 a spieki żużlowe prawie zawsze tworzą się ze słabego opału który zawsze ale to zawsze ma dużo popiołu

Jeśli wierzyć temu z linka to nie zawsze:

https://sklep.dobry-ekogroszek.pl/produkt/ekogroszek-ogien/

:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 Dom 120m2 ocieplony styropianem 12cm. Nowy piec i instalacja w kotłowni a instalacja w scianach to jakies stare rurki :)

Zwiekszylem przerwe w podawaniu z 30 do 45 sekund i zmniejszylem moc dmuchawy z 42% do 30% zobaczymy czy pomoze to na spieki

Zeby zainstalowac teraz termostaty w grzejnikach musial bym spuszczac wode z instalacji a sezon grzewczy sie juz w zasadzie konczy wiec zainstaluje je dopiero na nastepny sezon grzewczy. Termostaty mam w trzech grzejnikach na jedenascie obecnych. Jak mam rozumiec bede mial i tak wyzsze spalanie przez to ze te grzejniki bez termostatow chodza pelna moca? Zalaczam kilka zdjec palnika i instalacji.

W zaworze 3 drogowym jest silownik, piec steruje sobie nim a ja w opcjach wprowadzam temperature dzien noc

Mam opcje panel pokojowy w sterowniku. CO trzeba dokupic by moc sie polaczyc z piecem i ja kto dziala moglbys mi wyjasnic?

86272844_529271737942361_3108351145890807808_n.jpg

86288512_196047404930069_4188278190948483072_n.jpg

86381858_234660967540335_3518108678244794368_n.jpg

86697179_2932259560171835_2968799309027344384_n.jpg

86728394_502670703659156_858844101712281600_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230
14 minut temu, berthold61 napisał:

Przerwę w podawaniu powinieneś skrócić a nie wydłużyć .

Takim zabiegiem zwiekszy moc palnika. I spiekow bedzie wiecej.

 

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Jesteś w dużym błędzie , są dwa rodzaje spieków czyli spieki koksowe oraz spieki żużlowe

Nie jestem w zadnym bledzie. Spieki nie swiadcza o jakosci wegla. Zuzlowe swiadcza przede wszystkim o niskiej temp topnienia popiolu i nie maja one wiekszego wplywu na ekonomie w kotle. Koksowe juz tak bo wegiel topi sie wewnatrz palnika, jest ewakuowany na zewnatrz. Schlodzona plynna masa zastyga tworzac spiek- A spiek koksowy to nie w pelni spalone paliwo. 

@Konami co to za kociol ? Marka. Jaki tam jest palnik? bo masz jakas niesamowita ilosc zaru na nim. Cieko wyjarzyc. W jaki sposob obnizasz temp na noc? Bo widze ze masz ustawione 21i 18.

2 godziny temu, Konami napisał:

CO trzeba dokupic by moc sie polaczyc z piecem i ja kto dziala moglbys mi wyjasnic?

Dedykowany czujnik temp zewnetrznej. Musi byc zamontowany gdzies na zewnatrz na polnocnej scianie. 

Nadal nie uzupelniles profilu.

Edit: montujac czujnik zewnetrzny nalezy aktywowac sterowanie pogodowe w sterowniku i ustawic krzywa grzewcza. Np 0,9. W necie znajdziesz obrazy wykresow krzywych grzewczych. Zrozumiesz jak to dziala. Ster pokojowy podlaczasz do kotla i jego wplaw na mieszacz zalezy juz tylko od ozliwosci sterownika glownego. Sa takie ktore zamykaja mieszacz na max i wylaczaja pompe ( niepolecam). Moga obnizyc lekko temp na obiegu w przypadku dogrzania pomieszczen. Moga tez regulowac proporcjonalnie.

Przyklad:

Na dworze 5°C. Pogodowka wyliczyla ze na obieg ma isc 38°C. W domu temp zadana to 22°C. No i dziala. Ustawiasz histereze w sterze pokojowym na np. 0,2°C. Temp w domu uzyskana i wtedy mamy kilka mozliwosci. 

Ustawiamy tzw. obnitzenioe po dogrzaniu na np 4°C. Wtedy od zadanej przez pogodowke 38°C zawor przymyka zeby obnizyc do 34°C. Grzejemy nadal lecz mniej intensywnie. jezeli temp spadnie o zadana histereze 0,2 do 21,8°C zawor wraca do wczesniejszych 38°C

Mozna tez sterowac proporcjonalnie. Im wieksza odchylka od zadanej w domu +/- tym dopowiednio nizsza/wyzsza temp na obieg. Wazne aby pompa obiegowa pracowala caly czas.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.