Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Modernizacja kotłowni gazowej - wymiana G124X


miklom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie! Obserwuję od kilku lat liczne dyskusje, dzięki którym udało mi się skutecznie usprawnić instalację oraz samodzielnie doposażyć ją w kominek z PW wpięty w układzie zamkniętym (największa Amelia firmy Kratki). Jako, że wszystko pracuje sprawnie od pięciu lat – uprzejmie kolegom dziękuję za wiedzę.

Ale do rzeczy. Przyszedł czas na wymianę kotła gazowego, gdyż zasłużony Buderus G124X  o mocy 28kW pomału dokonuje żywota. Kocioł ogrzewa 300 m kw, trzy kondygnacje, jeden obieg grzewczy, wyłącznie grzejniki. CW zasobnik dwuwężownicowy 500 l (kocioł i solary) z cyrkulacją. Budynek z przełomu lat 90, docieplony 10 cm styropianu, stropodach dwuspadowy ocieplony wełną 10 lub 15 cm (brak danych). Okna wymienione 5 lat temu, dobrej jakości.

Powyższy opis zamieściłem w nadziei uzyskania merytorycznej opinii Panów co do pomysłu zastąpienia wspomnianego kotła przez model Buderusa GB212-22 lub pulsacyjny Auer – i tu wątpliwość 20, czy 32 kW.

Bardzo dziękuję wszystkim za ewentualne przemyślenia i pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komfortowa temperatura w moim domu oscyluje wokół 20 st. C i pochodzi ze spalania gazu w kotle oraz drewna w kominku z płaszczem wodnym. Ponieważ nie umiem z marszu określić proporcji stosowania poszczególnych paliw oraz oszacować energii wykorzystywanej na przygotowanie CWU, to aktualne zużycie gazu w moim domu może być punktem odniesienia wyłącznie... dla mojego domu. Stąd podawanie wartości liczbowych, w mojej ocenie, mogłoby wywołać niepotrzebne dywagacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji proszę o informację, czy do prawidłowej eksploatacji Buderusa GB212 konieczna będzie wymiana wkładu kominowego? Pytam, gdyż kocioł ten ma podobno możliwość poboru powietrza z pomieszczenia, a  istniejący wkład spalinowy z powodzeniem "obsługuje" G124X.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.