Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy kondensacyjny z krzywą grzewczą czy bez???


Agaaaa

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam, 

Na wstępie muszę powiedzieć że jestem totalnym laikiem w temacie każdego pieca. Mam problem z doborem pieca gazowego kondensacyjnego do starego domu, który radykalnie wyremontowalismy. Trzy kondygnacje maja mniej więcej razem 160 m2, budowany z zelbetu, będzie ocieplony styropianem 20cm, stropodach został ocieplony tzw granulatem, okna są trxyszbowe, będzie rekuperacja, ogrzewanie tylko grzejnikami. Chciałabym na każdym piętrze oddzielny regulator pokojowy sterujący temp. w pomieszczeniu, żeby np na piętrze mieć 20 stopni, na parterze 23,a w piwnicy 18. Z tego co się zorientowałam wszyscy polecają piec gazowy kondensacyjny z zasobnikiem wody 125-160 l (ze względu na 3 łazienki) + sprzęgło hydrauliczne z zestawami 3 obiegow grzewczych +pompy cyrkulacyjne. Czy taki piec będzie dobrym wyborem?? Czy krzywa grzewcza nie jest zbędnym wydatkiem, który podnosi tylko koszt zakupu? 

Jakie piece możecie polecić z własnego doświadczenia? 

Dostałam takie propozycje:

1. Veismann vitodens 200+zas. 150l

2. Buderus GB192 25KW+RC310+zas.160l

3. Buderus GB072 24 KW+RC300+zas. 160l

4. Immergas victrix28+zas. 125l

5. Immergas vitrix exa comfort 24x1erp +zas. 160l. 

Będę wdzięczna za każdy komentarz. 

Opublikowano

A po co oddzielne obiegi? Skoro będą tylko grzejniki, to wystarczy uruchomić kocioł w trybie pogodowym, bez żadnych sterowników, a na każdym grzejniku głowica z ustawioną żądaną temperaturą. dzięki temu w każdym pomieszczeniu możesz mieć inną temperaturę. Taka instalacja jest sterowana jakościowo.

Tak mały metraż spokojnie pociągnie pompa z kotła a tworzenie stref to przerost formy nad treścią. Poza tym, podejrzewam, że wtedy instalacja byłaby sterowana ilościowo bądź ilościowo/jakościowo co oznacza mniejszy komfort, szczególnie przy grzejnikach (ciepłe - zimne - ciepłe - zimne itd. zamiast zawsze letnie).

 

Opublikowano

Czyli wtedy nie potrzeba czujnika temp. pomieszczenia wew. na żadnym piętrze? Znam sytuację kiedy piec ogrzewa dwa piętra i na parterze jest czujnik temp. I jest ciepło a na piętrze zawsze zimno bo piec się wyłącza kiedy osiągnie temp na parterze. 

Opublikowano

Sytuacja którą opisujesz może wystąpić przy instalacji którą chcesz zrealizować - sterowanie termostatem, tzw. ilościowe bądź ilościowo/jakościowe.

Ja zaś sugeruje zrealizować instalacje sterowaną jakościowo - tzn. nie ma żadnych sterowników w domu, kocioł pracuje cały czas, temperatura wody w obiegu jest regulowana w oparciu o czujnik temp. zewnętrznej, a temperaturę wewnątrz regulują głowice na grzejnikach. 

 

Opublikowano
Godzinę temu, mistalova napisał:

na każdym grzejniku głowica z ustawioną żądaną temperaturą. dzięki temu w każdym pomieszczeniu możesz mieć inną temperaturę. Taka instalacja jest sterowana jakościowo

Tu jest błąd, bo powinno być ilościowo, ponieważ sterujemy przepływem przy stałej temperaturze nedium. Jakościowo jest, kiedy przepływ jest stały, zmienna zaś temperatura.

Podobnie jak sterowanie 3D/rozdzielacz - ilościowa, 3D/mieszacz - jakościowa.

Opublikowano

To nie jest błąd. 

W instalacji którą sugeruję temperatura czynnika zależy od temp. zewnętrznej - NIE JEST ona stała. Głowice służą jako "kaganiec" w razie gdyby projektant źle wyliczył grzejniki (za duże -c hoć w sumie można by to załatwić odpowiednim kryzowaniem).

Opublikowano

Zgodzę się jeśli mamy połączenie pogodówki z głowicami - wtedy rzeczywiście można nazwać taką regulację jakościowo/ilościową :)

Wczoraj założyłem na ten temat ciekawy wątek, sądząc po dyskusji jaka się wywiązała. 

Wprawdzie dotyczy kotłów z podajnikiem ale można go śledzić tutaj:

 

 

Opublikowano

Czyli jeśli nie wezmę termostatu, a na każdym piętrze ustawie w każdym pomieszczeniu inna temp. na glowicach np.

1. W piwnicy: w suszarni 24stopnie, a w pom. Gosp. 18 stopni

2. Na parterze: w salonie ustawiam 23, a w sypialni 20

3. Na piętrze: w pokoju 20, a na klatce schodowej otwartej 21

to kocioł będzie pracował non stop w godzinach w których np go zaprogramuje?? Co oznacza że  się nigdy nie wyłączy, bo grzejnik z każdego pomieszczenia nie da mu znać że w danym pomieszczeniu temp została osiągnięta???? Czyli jeśli uznam że na parterze czy na piętrze jest za gorąco to będę musiała w każdym pokoju skręcac grzejnik np do zera albo schodzić do piwnicy żeby wyłączyć piec?? Czy wtedy piec nie będzie pobierał za dużo gazu??? A gdyby był z termostatem to czy nie byłby bardziej oszczędny. I jeżeli chodzi o wodę do mycia, której temp będzie uzależniona od pogodynki, jeśli np w kwietniu temp na zew bedzue wysoka czy nie będzie wtedy zbyt chłodna woda wew budynku???? 

Opublikowano

Jeśli zamontujesz głowice to one będa pilnowały temperatur w pomieszczeniach i nie będziesz musiała biegac co chwila po pokojach. jak będzie cieplej na dworze lub słońce sie przez okno wprosi na wizytę domową i wzrośnie temperatura w pokoju to głowica zamknie przepływ i tyle, potem jak temperatura spadnie głowica znowu puści wode przez kaloryfer. Obawim się jednak że nie dasz rady miec tak dużych różnic w temperaturach pomiedzy poszczególnymi pomieszczeniami. Ciepło lubi wędrówki i będzie  w jakimś stopniu przenikac pomiedzy ścianami. może być trudne mieć w jednym pokoju 23st a za ściana 20 ale możesz próbować. odnośnie instalacji najlepiej zrobić to jak proponowano wyżej na 1 obiegu z wykorzystaniem automatyki pogodowej. Przy podanej powierzchni i planowanej izolacji zapotrzebowanie będzie nie większe niż 10KW. do zagrzania CWU w zasobniku również wystarczy podobna moc więc nie ma co szukac kotła większej mocy niż 14KW, Szukaj kotła o jak najmniejszej mocy zarówno minimalnej jak i maksymalnej. Inaczej koszty ogrzewania będa wyższe na skutek niższej sprawności wynikającej z wysokiej mocy minimalnej i taktowania. wszystkie modele które podałaś w pierwszym poście są do Twoich potrzeb zbyt mocne i mają wysokie moce minimalne

Opublikowano

Dziękuję bardzo za pomocne odpowiedzi, trochę mi to wszystko rozjasnily chociaż jest to dla mnie jeszcze trochę czarna magia, ale mam nadzieję że odbiorę idealny piec. Pozdrawiam 

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.